kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Жапырақтың құрылысы" 6 - сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні:

Сыныбы: 6 «Б»

Пәні: биология

Сабақ №16

Сабақтың тақырыбы:

Жапырақ өркеннің бүйірлік жанама мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы. Жапырақтың жұмсақ бөлігі және жабындық ұлпа. Лептесіктер. Жапырақтың алуантүрлілігі, олардың өсімдік тіршілігіндегі рөлі.

№10 зертханалық жұмыс.

Жапырақтың сыртқы құрылысы. Жапырақтағы лептесіктерді табу.

Мақсаты:

Оқушыларға  жапырақтың сыртқы, ішкі құрылысы және түрөзгерістері туралы түсінік беру.

Міндеттері:

1.Мазмұнға байланысты міндеттер:

Оқушыларға жапырақ құрылысы, түрлері, жүйкеленуі, пішіні, өсуімен таныстыра отырып, жай және күрделі жапырақтардың айырмашылықтарын, жапырақтың ең негізгі қызметтері туралы білімдерін жинақтау, тереңдете білім беру.

2.Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты міндеттер:

Жаңа технология әдістерін пайдалана отырып, топпен, тақтамен жұмыс жасай отырып, танымдық тапсырмалар арқылы ой белсенділігін дамыту.

3.Топтық жұмыс процесіне байланысты:

Топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық орнату. Жан-жақты қарым қатынас жасау арқылы өзгелердің пікірімен санасады. Тапсырмалардың сұрағына жауап береді, бірін-бірі толықтырады. Қорытынды шығарады.

Оқыту нәтижелері:

Жаңа сабақтан алған білім, білік дағдыларын еске түсіріп, қорытындылар мен тұжырым жасауды, өз бетінше орындауды, ізденуді, зерттеуді үйренеді, сыни ойлауға дағдыланады.

Сілтеме

Оқулық: Биология 6 – сынып, Әдістемелік нұсқаулық, Биология және сауаттылық негіздері журналы, Ботаника түсіндірмелі сөздік, «Биология» оқушыларға арналған анықтама. Мұғалімге арналған нұсқаулық, интернет.

Сабақтың  түрі

Кіріктірілген сабақ

Қолданылатын модуль

  1. Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдері
  2. СТО
  3. АКТ
  4. Оқыту мен оқу үшін бағалау
  5. Көш басшылық

Сабақтың әдістері:

  1. СТО әдістері, зертханалық жұмыс, экспресс сұрақтар, «Ойлан, жұптас,топтас», конверт сұрақтар, сәйкестендіру

Қолданылатын техникалық құрал:

Интер - белсенді тақта, электронды оқулық

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Good afternoon pupils!
  2. How are you
  3. Who is on duty today
  4. Who is on absent today

Жапырақтың түрлері бар суреттер арқылы 4-топқа бөлемін.

1-топ. Жебе тәрізді жапырақ      3-топ. Жүрек тәрізді жапырақ

2-топ. Бүйрек тәрізді жапырақ   4-топ. Ромб  тәрізді жапырақ

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Үй  тапсырмасын сұрау:

Экспресс сұрақтар. Оқушыларға сұрақтар қойамын. Жауабын 3 тілде айтады.

1. Тыныштық күйге ауысқан бүршік (бұйыққан)

2. Өркеннің ең ұшында орналасқан бүршік (төбе)

3. Кез келген мүшесінің әр жерінен дамыған бүршік (қосалқы)

4. Жапырақ қолтығына орналасқан бүршік (қолтық)

5. Барлық гүлді өсімдіктерде өркеннің түріне қарай бүршіктің қанша түрі болады? (екі)

6. Буын аралығы ұзын болса қалай аталады? (ұзарған өркен)

7. Түрі өзгерген сыртқы жапырақ (қабыршақ)

8. Өркеннің негізгі орталық тірек бөлімі қалай аталады? (сабақ)

9. Бұтақтанбаған жас сабақты қалай атаймыз? (өркен)

10.  Сабақтың жапырақ өсетін жуандау бөлімі (буын)

«Кім тапқыр» әдісін пайдалану арқылы оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін жапыраққа байланысты жұмбақ жасырамын.

Растут – зеленеют

Упадут – пожелтеют

Полежат – почернеют.(жапырақ)

Сұрақтарға нақты, жүйелі 3 тілде жауап береді

Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Сұрақтарға жауап іздейді, жауап беруге талпынады

Сұрақтарға жауап іздейді.

оқушылар жұмбаққа жауап береді

Жаңа сабақ:

Қызығушылығын ояту

Білу

  1. СәйкестендіруОқушылар жұмбаққа жауап береді

Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Түсіну

1.Бүгінгі тақырыпқа байланысты бейнебаян көрсетемін.

Мәтінмен жұмыс. 4-топқа оқулықтағы мәтінді бөліп беремін. «Ойлан, жұптас,топтас» әдісін қолданамын. Оқушылар жеке дара ойланады, жұптарға бөлініп ойларын бөліседі, топтасып өздерінің жаңа жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі, постерге түсіреді. 4- топқа берілетін тапсырмалар:

1-топ. Жебе тәрізді жапырақ (Жапырақтың сабақта орналасуы)

2-топ. Бүйрек тәрізді жапырақ (Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы)

3-топ. Жүрек тәрізді жапырақ (Жапырақ тақтасы мен жүйкеленуі)

4-топ. Ромб  тәрізді жапырақ  (Жапырақтың түрөзгерістері.)

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Қолдану

Талдау

№10 зертханалық жұмыс.

Жапырақтың сыртқы құрылысы. Жапырақтағы лептесіктерді табу.

Мақсаты: жапырақтың сыртқы құрылысын зерттеу, лептесіктерін микроскоп арқылы қарау, жапырақтың қай бөлігінде орналасқандығын анықтау, микропрепарат дайындай білу дағдыларын дамыту және қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Құрал –жабдық: кептірілген немесе өсімдіктен үзіп алынған жапырақтар, микроскоп, заттық және жабын әйнек, тамшуыр, су құйылған стакан

Жаңа материалдарды жинақтап зертханалық жұмысты орындайды. Уақытша препараттар жасай алады, микроскоппен жұмыс жасайды

Зертханалық жұмысты орындайды. Уақытша препараттар жасауға көмектеседі, микроскоппен жұмыс жасайды

Зертханалық жұмысты жазады. Микроскоппен лептесіктерді көреді.

Жинақтау:

1.Мына төмендегі өсімдіктерді зерттеу

1.Жапырақтары жай ма күрделі ме?

2.Жапырақ пішіндері мен жиектері қандай?

3. Жүйкелері қалай орналасқан?

 2. Жапырақтардың сабақта орналасу түрлерін табыңдар

Сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтардың  жауабын іздейді.

Жауабын жазады.

Бағалау:

Жымиғыштар арқылы бағалау

Жымиғыштар арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.

Үйге тапсырма:

§16-17, оқу

Күнделіктеріне жазып алады.

Күнделіктеріне жазып алады.

Күнделіктеріне жазып алады.

Кері байланыс

Жарайсыңдар! Осы сабақ үшін бәріңе рахмет.

Өткен сабақтан кейін көңіл күйлерің қалай? Стикерлерге жазып өзін – өзі бағалау парағына іліп кетеміз

Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.

Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.

Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Жапырақтың құрылысы" 6 - сынып»

Пән мұғалімі:

Дүйсенова Ақмеруерт Нұрғалиқызы

Күні:

Сыныбы: 6 «Б»

Пәні: биология

Сабақ №16

Сабақтың тақырыбы:

Жапырақ өркеннің бүйірлік жанама мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы. Жапырақтың жұмсақ бөлігі және жабындық ұлпа. Лептесіктер. Жапырақтың алуантүрлілігі, олардың өсімдік тіршілігіндегі рөлі.

№10 зертханалық жұмыс.

Жапырақтың сыртқы құрылысы. Жапырақтағы лептесіктерді табу.

Мақсаты:

Оқушыларға жапырақтың сыртқы, ішкі құрылысы және түрөзгерістері туралы түсінік беру.

Міндеттері:

1.Мазмұнға байланысты міндеттер:

Оқушыларға жапырақ құрылысы, түрлері, жүйкеленуі, пішіні, өсуімен таныстыра отырып, жай және күрделі жапырақтардың айырмашылықтарын, жапырақтың ең негізгі қызметтері туралы білімдерін жинақтау, тереңдете білім беру.

2.Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты міндеттер:

Жаңа технология әдістерін пайдалана отырып, топпен, тақтамен жұмыс жасай отырып, танымдық тапсырмалар арқылы ой белсенділігін дамыту.

3.Топтық жұмыс процесіне байланысты:

Топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық орнату. Жан-жақты қарым қатынас жасау арқылы өзгелердің пікірімен санасады. Тапсырмалардың сұрағына жауап береді, бірін-бірі толықтырады. Қорытынды шығарады.

Оқыту нәтижелері:

Жаңа сабақтан алған білім, білік дағдыларын еске түсіріп, қорытындылар мен тұжырым жасауды, өз бетінше орындауды, ізденуді, зерттеуді үйренеді, сыни ойлауға дағдыланады.

Сілтеме

Оқулық: Биология 6 – сынып, Әдістемелік нұсқаулық, Биология және сауаттылық негіздері журналы, Ботаника түсіндірмелі сөздік, «Биология» оқушыларға арналған анықтама. Мұғалімге арналған нұсқаулық, интернет.

Сабақтың түрі

Кіріктірілген сабақ

Қолданылатын модуль

  1. Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдері

  2. СТО

  3. АКТ

  4. Оқыту мен оқу үшін бағалау

  5. Көш басшылық

Сабақтың әдістері:

  1. СТО әдістері, зертханалық жұмыс, экспресс сұрақтар, «Ойлан, жұптас,топтас», конверт сұрақтар, сәйкестендіру


Қолданылатын техникалық құрал:

Интер - белсенді тақта, электронды оқулық

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

A

B

C


  1. Good afternoon pupils!

  2. How are you

  3. Who is on duty today

  4. Who is on absent today

Жапырақтың түрлері бар суреттер арқылы 4-топқа бөлемін.

1-топ. Жебе тәрізді жапырақ 3-топ. Жүрек тәрізді жапырақ

2-топ. Бүйрек тәрізді жапырақ 4-топ. Ромб тәрізді жапырақ

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Сурет бойынша топтарға бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау:


Экспресс сұрақтар. Оқушыларға сұрақтар қойамын. Жауабын 3 тілде айтады.

1. Тыныштық күйге ауысқан бүршік (бұйыққан)

2. Өркеннің ең ұшында орналасқан бүршік (төбе)

3. Кез келген мүшесінің әр жерінен дамыған бүршік (қосалқы)

4. Жапырақ қолтығына орналасқан бүршік (қолтық)

5. Барлық гүлді өсімдіктерде өркеннің түріне қарай бүршіктің қанша түрі болады? (екі)

6. Буын аралығы ұзын болса қалай аталады? (ұзарған өркен)

7. Түрі өзгерген сыртқы жапырақ (қабыршақ)

8. Өркеннің негізгі орталық тірек бөлімі қалай аталады? (сабақ)

9. Бұтақтанбаған жас сабақты қалай атаймыз? (өркен)

10. Сабақтың жапырақ өсетін жуандау бөлімі (буын)

«Кім тапқыр» әдісін пайдалану арқылы оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін жапыраққа байланысты жұмбақ жасырамын.

Растут – зеленеют

Упадут – пожелтеют

Полежат – почернеют.(жапырақ)

Сұрақтарға нақты, жүйелі 3 тілде жауап береді








Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Сұрақтарға жауап іздейді, жауап беруге талпынады







Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Сұрақтарға жауап іздейді.











Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Жаңа сабақ:

Қызығушылығын ояту

Білу


  1. Сәйкестендіру





Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Оқушылар жұмбаққа жауап береді

Оқушылар жұмбаққа жауап береді


Түсіну

1.Бүгінгі тақырыпқа байланысты бейнебаян көрсетемін.

Мәтінмен жұмыс. 4-топқа оқулықтағы мәтінді бөліп беремін. «Ойлан, жұптас,топтас» әдісін қолданамын. Оқушылар жеке дара ойланады, жұптарға бөлініп ойларын бөліседі, топтасып өздерінің жаңа жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі, постерге түсіреді. 4- топқа берілетін тапсырмалар:

1-топ. Жебе тәрізді жапырақ (Жапырақтың сабақта орналасуы)

2-топ. Бүйрек тәрізді жапырақ (Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы)

3-топ. Жүрек тәрізді жапырақ (Жапырақ тақтасы мен жүйкеленуі)

4-топ. Ромб тәрізді жапырақ (Жапырақтың түрөзгерістері.)

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Оқушылар мәтінді өздері оқиды, жұптасады, содан кейін топта талқылап өз ойларын постерге түсіреді. Шығып қорғайды

Қолдану

Талдау


№10 зертханалық жұмыс.

Жапырақтың сыртқы құрылысы. Жапырақтағы лептесіктерді табу.

Мақсаты: жапырақтың сыртқы құрылысын зерттеу, лептесіктерін микроскоп арқылы қарау, жапырақтың қай бөлігінде орналасқандығын анықтау, микропрепарат дайындай білу дағдыларын дамыту және қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Құрал –жабдық: кептірілген немесе өсімдіктен үзіп алынған жапырақтар, микроскоп, заттық және жабын әйнек, тамшуыр, су құйылған стакан

Жаңа материалдарды жинақтап зертханалық жұмысты орындайды. Уақытша препараттар жасай алады, микроскоппен жұмыс жасайды

Зертханалық жұмысты орындайды. Уақытша препараттар жасауға көмектеседі, микроскоппен жұмыс жасайды

Зертханалық жұмысты жазады. Микроскоппен лептесіктерді көреді.



Жинақтау:

1.Мына төмендегі өсімдіктерді зерттеу

1.Жапырақтары жай ма күрделі ме?

2.Жапырақ пішіндері мен жиектері қандай?

3. Жүйкелері қалай орналасқан?


2. Жапырақтардың сабақта орналасу түрлерін табыңдар












Сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтардың жауабын іздейді.

Жауабын жазады.

Бағалау:

Жымиғыштар арқылы бағалау

Жымиғыштар арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.




Үйге тапсырма:

§16-17, оқу

Күнделіктеріне жазып алады.

Күнделіктеріне жазып алады.

Күнделіктеріне жазып алады.

Кері байланыс

Жарайсыңдар! Осы сабақ үшін бәріңе рахмет.

Өткен сабақтан кейін көңіл күйлерің қалай? Стикерлерге жазып өзін – өзі бағалау парағына іліп кетеміз



Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.

Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.

Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Жапырақтың құрылысы" 6 - сынып

Автор: Дуисенова Акмеруерт Нургаликызы

Дата: 08.06.2017

Номер свидетельства: 420982
