kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Таби?и ?оректік тізбек

Нажмите, чтобы узнать подробности

?оректену тізбегі дегеніміз –б?л бірінен –бірі а?залы? заттар мен энергияны ж?йелі т?рде шы?арыпалатын тірі а?залар арасында?ы ?зара ?арым-?атынас.О?айлатып айт?анда,осы тізбектегі а?залар бір-бірін жейді.

Мысалы: ?сімдік (?сімдік шырыны) – шыбын – ?рмекші – жертесер (землеройка) - ?кі
?сімдік шырыны – тля (?сімдік биті) – ?ызыл ?о?ыз – ?рмекші – ж?ндік?оректі ??стар -  жырт?ыш ??рттар

?орек дегеніміз – а?за ?шін энергия к?зі болып табылады. Тірі а?за болсын, ?лі а?за болсын оларды? б?рі ?немі бір – біріне ?орек болып табылады.  Осы тізбекті біз ?орек тіктізбек деп атаймыз.  (д?птерлеріне жаз?ызу)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Таби?и ?оректік тізбек»

Бөлім:

8.4В: Биосфера, экосистема, популяция

Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Адамова А.А.

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:


Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • табиғи қоректік тізбекті салыстыру

Оқыту мақсаттары

Оқушы біледі:

  • қоректік тізбек түсінігін;

  • қоректік тізбек құрылысын;

  • қоректік тізбекке қатысушы ағзаларды;

Оқушы түсінеді:

  • қоректік тізбекті құрушы ағзалардың тізбегін құрастыру әдістерін;

Оқушы жасай алады:

  • қоректік тізбектің сызбасын салып, ағзалардың қорегін көрсете алады

Жетістік критерийлері

«Популяция құрылымы»

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика мен терминология:

Мекен ету ортасының температурасында тіршілігін сақтап қалу үшін ықпал ететін жануарлардың бейімделгіштік тәсілдері, Тіршілігін сақтап қалу үшін түрлердің жемтікке айналмау тәуекелін азайтатын тәсілдер, түрлердің олжа іздеу мүмкіндіктерін жоғарылататын тәсілдер, тіршілігін сақтап қалу әрекеттерінің артықшылықтар мен кемшіліктерін бағалау

бейімделу, мекен ету ортасы, экожүйе, қоршаған орта, мінез-құлықтық бейімделу, жыртқыштар, олжа, мінез-құлық түрлері/тіршілікке қабілеттілік тәсілдері

Құндылықтарды дағдыландыру

Оқушыларға топ ішінде қаншалықты жақсы жұмыс істегендері туралы ойлануды ұсынуға болады. Жұмысты орындауда барлық топ жұмыс істеді ме әлде біреуі жауапты болды ма?

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану, интернет ресурстарын барынша қолдану, ақпаратты талдауда сыни тұрғыдан ойлауды дамытады

Алдыңғы білім


Оқушылар қоректенудің қарапайым тізбектерін жасай алулары керек және 6-сыныптағы продуценттер мен консументтерді анықтай алулары керек. Олар экожүйені қалай зерттеу керек екендігін және 7.4В тараудан биотикалық және абиотикалық экологиялық факторлардың қалай жіктелетіндігін білулері тиіс.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ барысында орындалу тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

0-5 мин


6-16 мин



17-20 мин











Ұжымдық ортаны құру:

Ат шабысы


Қалыпты бағалау: «Популяция»



Ой толғау:

- Оқушылар өткен сабақта біз ғарыш кемесін жабдықтап, космоста экожүйені құрдық. Егер космоста тек қоян, бөдене, көбелек және қасқыр (Слайд 1) өмір сүретін болса, олар экожүйені құра ала ма?

Жауабы: жоқ

- Не себепті: өйткені осы аталған барлық жануарлар консументтер. Ал экожүйені құру үшін міндетті түрде продуценттер, консументтер, редуценттер болуы керек. Олар экологиялық пирамиданы құруы қажет.


Жаңа тақырыпқа шығу

Сабақтың мақсаттарын анықтау



ЖК парақшалары





ИТ







Сабақтың ортасы

20-36 мин
















Ұғыну:

Қоректену тізбегі дегеніміз –бұл бірінен –бірі ағзалық заттар мен энергияны жүйелі түрде шығарыпалатын тірі ағзалар арасындағы өзара қарым-қатынас.Оңайлатып айтқанда,осы тізбектегі ағзалар бір-бірін жейді.

Мысалы: өсімдік (өсімдік шырыны) – шыбын – өрмекші – жертесер (землеройка) - үкі
өсімдік шырыны – тля (өсімдік биті) – қызыл қоңыз – өрмекші – жәндікқоректі құстар - жыртқыш құрттар

қорек дегеніміз – ағза үшін энергия көзі болып табылады. Тірі ағза болсын, өлі ағза болсын олардың бәрі үнемі бір – біріне қорек болып табылады. Осы тізбекті біз қорек тіктізбек деп атаймыз. (дәптерлеріне жазғызу)

- Жануарлар үшін энергия көзі не болады?(азық, жем)

Қоректердің алауан түрлігіне қарамастан олардың бәрі трофикалық деңгейді құрайды.

Қоректік тізбектің схемасы:

Продуцент – консумент 1 реттік – консумент 2реттік– редуцент.


Кейде 3 реттік консументтер болады: жыртқыштар бір – бірімен қоректенеді.

Бір жануардың өзі қоректік тізбекте әр түрлі трофикалық деңгейді құруы мүмкін.

Оқушылар редуценттерге келесі ағзаларды жатқызуға болады:

Шыбындырдың дернәсілі, есекқұрт (мокрица), жауынқұрттар, қарақұс деп аталатын қоңыз


Жұппен жұмыс. Оқушыларға ақпараттық бюллетендер тарату. Осы бюллетенді қолдана отырып оқушылар қоректік тізбектің қиықтарын құру керек.

Нәтижелерән талқылау. Бір – бірін «Әткеншек» стратегиясы бойынша бағалау. Бағалаған топқа қысқаша бағалау ұсыныстарын жазу.

ИТ



























Кесте қиындылары, стикер















36-37 мин

ү/ж: жаңа терминдерді аудару.


Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия: «Бағдаршам»



Қосымша ақпарат

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Қабілеттілігі жоғары оқушылар қабілеттілігі төменірек оқушыларға топта кеңесші ретінде көмек көрсете алады. Қабілеттілігі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар қарастырылған.

Оқушыларға жеке сұрақтар қою мүмкіндігі бар, мысалы: патшалық деңгейінде тірі ағзалардың негізгі белгілерін тізіп айтыңыз. Систематика ғылым ретінде снықтама беріңіз? Оның қызметі қандай? Негізгі таксономиялық категорияларды айтыңыз, әрбір патшалықтың бір өкіліне систематикалық карта құрыңыз

Сабақ үстінде оқушылардың жұмыстарын таңдалған критерийлер бойынша бағалауға болады.

АКТ – оқушылар PowerPoint программасымен жұмыс істейді.

Құндылықтар – оқушыларға топта қаншалықты жақсы жұмыс істегендігі туралы ойлануға ұсыныс білдіруге болады. Топтың барлық мүшелері жұмыс атқарды ма?

Рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным мәнінде жүзеге асты ма? мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. С қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

































Бөлім:

8.4В: Биосфера, экосистема, популяция

Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Адамова А.А.

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:


Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

  • табиғи қоректік тізбекті салыстыру

Оқыту мақсаттары

Оқушы біледі:

  • қоректік тізбек түсінігін;

  • қоректік тізбек құрылысын;

  • қоректік тізбекке қатысушы ағзаларды;

Оқушы түсінеді:

  • қоректік тізбекті құрушы ағзалардың тізбегін құрастыру әдістерін;

Оқушы жасай алады:

  • қоректік тізбектің сызбасын салып, ағзалардың қорегін көрсете алады

Жетістік критерийлері

«Популяция құрылымы»

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика мен терминология:

Мекен ету ортасының температурасында тіршілігін сақтап қалу үшін ықпал ететін жануарлардың бейімделгіштік тәсілдері, Тіршілігін сақтап қалу үшін түрлердің жемтікке айналмау тәуекелін азайтатын тәсілдер, түрлердің олжа іздеу мүмкіндіктерін жоғарылататын тәсілдер, тіршілігін сақтап қалу әрекеттерінің артықшылықтар мен кемшіліктерін бағалау

бейімделу, мекен ету ортасы, экожүйе, қоршаған орта, мінез-құлықтық бейімделу, жыртқыштар, олжа, мінез-құлық түрлері/тіршілікке қабілеттілік тәсілдері

Құндылықтарды дағдыландыру

Оқушыларға топ ішінде қаншалықты жақсы жұмыс істегендері туралы ойлануды ұсынуға болады. Жұмысты орындауда барлық топ жұмыс істеді ме әлде біреуі жауапты болды ма?

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану, интернет ресурстарын барынша қолдану, ақпаратты талдауда сыни тұрғыдан ойлауды дамытады

Алдыңғы білім


Оқушылар қоректенудің қарапайым тізбектерін жасай алулары керек және 6-сыныптағы продуценттер мен консументтерді анықтай алулары керек. Олар экожүйені қалай зерттеу керек екендігін және 7.4В тараудан биотикалық және абиотикалық экологиялық факторлардың қалай жіктелетіндігін білулері тиіс.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақ барысында орындалу тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

0-5 мин


6-16 мин



17-20 мин





Ұжымдық ортаны құру:

Ат шабысы


Қалыпты бағалау: «Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігі»



Ой толғау:

Барлығымыз ИТ бейнероликке назар аударайық. http://yandex.kz/video/search?p=2&filmId=NGM_dpLUUXI&text=%D0%BF%D0%B8%D1%89%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%8F%20%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%8C


  • Бейнероликте не жайлы сипатталған?


Жаңа тақырыпқа шығу

Сабақтың мақсаттарын анықтау



ЖК парақшалары





ИТ





Сабақтың ортасы

20-36 мин
















Ұғыну:

Қоректік тізбекті екі типке бөлуге болады: жайылымдық тізбек жасыл өсімдіктен басталып, одан әрі жайылымдағы фитофагтарға, сонан соң жыртқыштарға жалғасады, яғни өсімдіктерден шөпқоректі жануарлар арқылы энергияның ағыны жүзеге асатын тізбек жайылымдық қоректік тізбек деп аталады.

Ал детриттік тізбектер өлі органикалық  заттардан детритофагтарға, одан жыртқыштарға жалғасады. Мысалы, жайылымдық тізбек: жасыл өсімдік→ шөпқоректі жануар →жыртқыш, ал детриттік тізбек: өлі органикалық зат (детрит)→ микроорганизмдер→ (бактериялар, саңырауқұлақтар) немесе детритофагтар (қос жақтаулы ұлулар, құрттар, бунақденелілердің дернәсілдері)→ детритофагтар жыртқыштарынан (құстар, жер қазғыштар және т.б.) құралады.

Энергия ағыны өлі органикалық заттан басталып және ыдыратушылар жүйесі арқылы өтетін қоректік тізбек түрі детриттік қоректік тізбекті құрайды. Өлі ұлпаларды ыдыратын редуценттер жүйесіндегі бактериялар, саңырауқұлақтар мен басқа организмдер өзінің ролі жөнінен шөпқоректі жануарларды еске түсіреді.

Қоректік тізбектер бір бірінен оқшауланбай, қайта керісінше, айқасып жатады. Олар қоректік торлар деп аталатын құрылымдар түзеді. Қоректік торлардың құрылу принципі мынадай: әрбір продуценттің бір емес, бірнеше консументтері болады. Өз кезегінде олардың арасындағы полифагтар, яғни консументтердің қоректің бір емес, бірнеше көзін пайдаланады.


Барлық тізбектер өзара байланысты. егер тізбектің реті бұзылса деградация пайда болады. Мысалы, шөп – бұлан – қасқыр – шыбын дернәсілі . осы тізбектен бұланды алып тастасақ бұл тізбек тіршілік ете ала ма? (жоқ)


Бұланды қоян алмастыра алады. Яғни экожүйеде неғұрлым тізбектің мөлшері көп болса экожүйе тұрақты болады. Ал өсімдік қоректену үшін оған күн керек.


1. Мына организмдердің ішінен қайсысы детритофагтарға жатады?


саңырауқұлақ, қырықаяқ, жауынқұрт, балдыр, кене, термиттер, құмырсқа, қоңыр қандала, бактерия, дафния, өзен шаяны.


2. Үш организмнен тұратын қоректік тізбек құрастырыңыздар. Бұл тізбектен продуцент- 1 реттік консумент-2 реттік консумент болатын организмдерді атаңыз.


3. Саз тасбақасы -балық -маса -инелік дернәсілі -шаян –балдыр- қоғадан тұратын қоректік тізбек құрастырыңыздар.


4. 1 қатардағы консументтерге жататын жануарларды атаңыздар.


сиыр, арыстан, амеба, өрмекші, қоян, тышқан, жасыл шегіртке, қаршыға, қаз, түлкі, шортан, киік, дала тасбақасы, жүзім ұлуы, дельфин, колорада қоңызы, сиыр цепені, капуста ақ көбелегінің жұлдызқұрты, ақ аю, ара, қан сорғыш маса, инелік, алма жемісжегілері, бит, сұр акула.


5. Шаруашылықта үлкен арық канал қазылып, ол сумен толтырылған. Оған қорексіз, бірден балықтар жіберіп, балықтардың санының өсуін күтуге бола ма?

ИТ









































36-37 мин

ү/ж: жаңа терминдерді аудару. Бір қоректік тізбекті құрастыру


Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия: «Көңіл күй аралы»

Аралшықтардың суреті


Қосымша ақпарат

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Дифференциациалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Қабілеттілігі жоғары оқушылар қабілеттілігі төменірек оқушыларға топта кеңесші ретінде көмек көрсете алады. Қабілеттілігі жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар қарастырылған.

Оқушыларға жеке сұрақтар қою мүмкіндігі бар, мысалы: патшалық деңгейінде тірі ағзалардың негізгі белгілерін тізіп айтыңыз. Систематика ғылым ретінде снықтама беріңіз? Оның қызметі қандай? Негізгі таксономиялық категорияларды айтыңыз, әрбір патшалықтың бір өкіліне систематикалық карта құрыңыз

Сабақ үстінде оқушылардың жұмыстарын таңдалған критерийлер бойынша бағалауға болады.

АКТ – оқушылар PowerPoint программасымен жұмыс істейді.

Құндылықтар – оқушыларға топта қаншалықты жақсы жұмыс істегендігі туралы ойлануға ұсыныс білдіруге болады. Топтың барлық мүшелері жұмыс атқарды ма?

Рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным мәнінде жүзеге асты ма? мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. С қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Таби?и ?оректік тізбек

Автор: Адамова Айсулу Амангельдиновна

Дата: 09.06.2016

Номер свидетельства: 333689
