Саб №57 | 7 сынып |
|
Тақырыбы | Сүтқоректілер класы. Тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылыс ерекшеліктері. Жорғалаушылармен салыстырғандағы ерекшелігі |
Мақсаты: | Сүтқоректілердің маңызы туралы біледі. Сүтқоректілердің бейімделу ортасы, көптүрлілігі жайлы мағлұмат алады. Сүтқоректілер класының өкілдерін қорғауға үйренеді. |
№ 11 Зертханалық жұмыс | Тірі аңдарды бақылау |
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгеру |
Оқу нәтижесі | Сүтқоректілер класы өкілдерінің ішкі және сыртқы құрылысындағы ерекшеліктерін аңықтай алады. Оқушылар жан – жақты терең, еркін ойлауға, ұстамдылыққа, өз ойын бөлісуге, өзгенің де ойын тыңдай білуге үйренеді. |
Әдіс- тәсілдері | - көрсетілімдер арқылы түсіндіру - ізденіс арқылы проблемалар шешу - сызба-нұсқа - өзіндік жұмыс, сұрақ- жауап |
Технология | - ақпараттық - проблемалық оқыту - өзіндік жұмыс - АКТ- технологиялар ( электрондық оқулық, презентация, видео арқылы көрсету) |
Оқыту формасы | Ұжымдық, өзіндік |
Көрнекілігі | - электрондық оқулық - презентация - тірексызба - интеллектуалдық: салыстыру, сараптама жасау - эмоционалдық: қызығушылығын арттыру |
Терминдер | Маммалогия, көкет, ұрт, тіс топтары, өкпе көпіршіктері, ұрық жолдасы, сүтқоректілердің экологиялық топтары. |
Сабақтың барысы |
І.Ұйымдастыру | Сыныппен амандасу. |
Оқушыларды үш топқа бөлу, әр топтың тапсырмаларымен таныстыру |
«Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы – білім» Әбу-р-Райхан әл Бируни |
II. Білу | 1. Қамыс құлақ, тостаған тұяқ, мінсең қанат, сүті дәрі, еті тамақ. (жылқы) 2.Үстінде екі тауы бар, Қызық бір жануар. (Түйе) 3. Тарғыл – тарғы таспа, тастан бірақ басқа, Мекені қамыста, бұл саған таныс па? /Жолбарыс/. Жаздақыдырады, қыстатынығады. /Аю/. Ал енді осы жануарларға қарап не айтқыларың келеді? |
III. Түсіну | Сүтқоректілерге қандай жануарлар жатады және неліктен солай аталады? Оқушылар өз ойларын айтады. Білемін | Білгім келеді | Үйрендім | | | | Кластер құру, қорғау. 1-топ Сүтқоректілердің тіршілік ортасы, топтары 2-топ Сүтқоректілердің сыртқы және ішкі құрылыс ерекшеліктері 3-топ Сүтқоректілер класына жалпы сипаттама |
IV.Қолдану | 4 сөйлем тәсілі. 1.Пікір. Мәтін бойынша өзінің туындаған пікірін бір сөзбен жеткізу. 2. Дәлел. Келтірілген өз пікірін бір сөзбенен дәлелдеп шығу керек. 3. Мысал. Өзіндік пікірді тағыда бір негіздеп кету үшін бір сөйлеммен мысал келтіру қажет. (Мысал өмірден практикадан алынуы мүмкін). 4. Қорытынды. Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтірк керек. |
V. Талдау Биологиялық диктант. | Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым саласы................... деп аталады. (Маммалогия) Сүтқоректілерде кеуде мен құрсақ қуыстарын бөліп тұратын ........... пайда болған. (көкет) Ауыз қуысында .............. сілекей бездерінің өзектері ашылады. (3-4 жұп) Сүтқоректілердің .......... өте жақсы дамыған (иіс сезуі) Сыртқы және ортаңғы құлақ арасы ......... бөлінген. (дабыл жарғағымен) |
VI.Жинақтау Тест. Сұраққа жауап беру | Сүтқоректілерді зерттейтін ғылым? (Маммалогия) Сүтқоректілердің тері жабыны неше қабаттан тұрады? (2) Жүрегі неше қуысты? (4) Түлендер қайда тіршілік ететін сүтқоректілер?(суда) Қазіргі кезде сүтқоректілерді неше класс тармағына жіктейді?(2) Сүтқоректілердің ұрығы қайда дамып жетіледі?(аналық жатырда) Сүтқоректілерде құрылысына және атқаратын қызметіне байланысты қандай тістері болады? (сойдақ, күрек, кіші және үлкен азу тістері) Тыныс алу мүшесі? (өкпе) Денесінде қандай қан ағады? (артерия мен вена) Сыртқы және ортаңғы құлақ арасы немен бөлінген? (дабыл жарғағымен) |
VIІ. Қорытынды Екі жұлдыз, бір тілек. | Оқушылардың жетістіктеріне қысқаша шолу, еңбектерін бағалау, үйге берілетін тапсырмамен таныстыру. -Сыныптың ішінде бір қорап қойылады, сол қорапқа оқушылар өздерінің сұрақтарын тастап кетеді, келесі сабақта сол сұрақ бойынша жауап береді. |
Бағалау | Оқушылар бағалау парағы арқылы өздері, спикер бағалайды, мұғалім бағалайды. Бағалау парағы Спикер __________________________ № | Оқушылардың аты -жөні | Кластер қорғау | 4 сөлем тәсілі | Биологиялық диктант | Тест | Қорытынды баға | 1 | | | | | | | 2 | | | | | | | 3 | | | | | | | 4 | | | | | | | 5 | | | | | | |
|
Рефлексия | Адам үлкен кемедей теңіз атты өмірден жүзіп барады. Кеме қандай іспен толады екен? Алдарыңда «Эмоционалды аралдар». Сабақтан қандай көңіл-күйлеріңмен қайтып барасыңдар? (Кемелер таратылады) |
VІІI. Үй тапсырмасы. | §57 тақырыпты оқып, қайталау. Үй жануарларына зерттеу жүргізіп келу |