|   Уақыты     |    04.03.17ж   |    Сынып : 10 Г   |    Сабақ № 44   |  
  |   Пәні   |    биология   |  
  |   Пән мұғалімі   |    Серкебаева Г.Т.   |  
  |   Сабақ тақырыбы   |    Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары.   |  
  |   Мақсаты   |    Моногибридті будандастырудың ерекшелігін түсініп, іс-жүзінде қолдана білу.   |  
  |   Сабақтың түрі:   |    Жаңа сабақ   |  
  |   Сабақтың әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ- жауап, ой-толғау, жоба құру оны қорғау, кесте толтыру.   |  
  |   Қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, слайд   |  
  |   Күтілетін нәтиже: барлық оқушылар Моногибридті будандастыру жайлы түсінеді, кейбіреуі Мендельдің заңдылығын талдап айтады және осы заңдылықты қолданып есеп шығарады.     |  
  |   №    |    уақыт   |    Мұғалімнің іс- әрекеті       |    Оқушының іс-әрекеті   |    Дерек көздер, көрнекіліктер   |  
  |   1   |    1 мин   |    Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесіп, оқушылар назарын сабаққа аударады.   |    Сабақққа назарын аударады.   |         |  
  |   2   |    10 мин   |    1.Сыныппен амандасу.  2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу  3. Үй тапсырмасын тексеру .   «Графикалық диктант» алынады. Диктант 7 тапсырмадан тұрады.   Тірі ағзаларға тән тұқымқулаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін ғылымның бір саласы- биология д.а  Ағзаның тұқымқулаушылық қасиеті сыртқы орта факторларының әсерінен үнемі өзгеріп отыратын құбылысты өзгергіштік дейді.  Организмнің тұқымқулаушылық пен өзгергіштігі туралы ғылымды генетика д.а.  «Генетика» терминін 1906 ж ағылшын генетигі У. Бетсон ұсынды.  Г. Мендель «Өсімдік будандарымен жүргізілген тәжірибелер» деген еңбегін 1865 ж жарық көрді.  Грегор  Мендель 1822-1885  ж дүниеге келген.  А. Вейсман «ұрық плазмасы» туралы болжам жасады.     |    Мұғаліммен сәлемдеседі.  Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы 4 топқа бөліну.        Оқушылар берілген тапсырманы орындаған соң, бағалау парақтарын бір-бірімен алмастырып өзара отырып бағалайды.   |    Дидактикалық материалдар.                          Бағалау парағы     |  
  |   3   |    15 мин   |    Оқушылар жаңа тақырып алдында топ пен ой толғау жүргізеді.    І топ. – «Менделдің бірінші»  ІІ топ. -«Моногибридті будандастыру»  ІІІ топ. –«Генетикалық символика»  ІV топ – «Белгілердің ажырау заңы»   |    Оқушылар жаңа тақырып алдында топ пен мұғалімнің қойған толғануға арналған сұрақтарға жауап береді.    І топ. – «Менделдің бірінші»  ІІ топ. -«Моногибридті будандастыру»  ІІІ топ. –«Генетикалық символика»  ІV топ – «Белгілердің ажырау заңы»   |    Слайд, тірек сызба. кестемен жазба жұмыс .   |  
  |        |    15 мин   |    Қолдану    Оқушыларға алған білімдерін саралау үшін есептер береді. Шығару жолына сілтеме береді.   |    Берілген есептерді шығарып, білімдерін саралайды.   |    Слайд, бағалау парағы   |  
  |   4   |         |    Бекіту   Қазақтың даналық сөзімен алған білімдерін байланыстырады   |     Оқушылар даналық сөздің мағынасын ажыратады   |    Слайд, бағалау парағы   |  
  |   5   |    2 мин   |    Үй тапсырмасы   |    § 43 227-231 б.б   |         |  
  |   6   |    2 мин   |    Бағалау    Формативтік және суммативті бағалау  Инсерт –стратегиясы  Нені үйрендің?    Нені үйренгім келеді?  Не қызық болды?    Не қызық болмады?  Үй тапсырмасы   |     №1  №2  №3 тапсырманы жазбаша орындап келу.   |         |