kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мезозой заманның триас кезеңі пайда болуы

Нажмите, чтобы узнать подробности

БҚО Қаратөбе ауданы

Мұхит атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің биология пәні мұғалімі

Тойшыбаева Салтанат Бейбітқызы

Сабақ:

Күні:26.01.2017ж

Тақырыбы:Мезозой заманның триас кезеңі пайда болуы

Сынып: 11в

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

А. Мезазой заманындағы тіршіліктің өзгерістері туралы біліп түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

В. Триас кезіңдегі тіршіліктің дамуына салыстырмалы  сипатттама береді.

Кейбір оқушылар:

С. Триас кезіндегі жануарлардың әр алуандығын анықтай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Мезазой кезеніңдегі тіршілік өзгерістерін анықтай алады.

Негізгі сөздер мен тіпкестер:

Жаңа терминдерді жазу

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым)

Ерте замандағы жануарлар мен қазіргі жануарлардың айырмашылықтарын.

Сіз неліктен. екенін айта  аласыз ба?(айтылым)

Мезазойдағы кейбір жорғалаушылардың түрлерін жойылуы себебі? Неліктен?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Түрлердің атауларын жазу

Алдыңғы тақырып

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Формативті бағалау

ресурс

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Басталуы

Ұйымдастыру

Білу

Үй тапсырмасы

3 мин

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

-кезекшілік қызметін қадағалау;

«Шындық, жалған»

  1. Таскөмір кезеңі 65 – 75 млн жылға созылды.
  2. Алғашқы қосмекенділер стегоцефалдар  таскөмірде пайда болды.
  3. Пермь кезеңінің соңында жылықанды жорғалаушылар пайда болды.
  4. Жыртқыш басаяқты ұлулар аммониттер таскөмірде пайда болды.
  5. Гондвана мен Лавразия құрлығының бірігуінен  Пангея құрылығы қалыптасты.

Шежіре дегенді қалай түсінеміз?

Жердің шежіресі

Археолог жерді қазып, шұңқырдан бағалы заттарды табамын ба деген үмітпен жұмысқа кірісті.Ол әртүрлі қаңқа сүйектерін тапты.Жаңа бастаған археолог үшін бұл тосын жағдай еді. Тапқан қаңқа сүйектерін 4 заманның  1 кезеңде тіршілік еткен жануарлар деді.

Карточкалар арқылы топқа бөлу.

4 заман          1 кезең

І топ:   Мезазой

ІІ топ:   Триас

  • Мұғаліммен амандасу
  • Кезекшілік қызметін атқару
  • Сабаққа зер салу

 

 

Шындық

Жалған

Шындық

Жалған

Шындық

 

Ортасы

Түсіну 

Қолдану

Анализ

Негізгі бөлім

 Жаңа сабақ :

Топтық жұмыс.                                                   

І топ: Мезазой заманы. Триас кезеңіндегі тіршіліктің дамуы.      ( Сегізбұрыштың ішінде)

ІІ топ: Триас кезеңіндегі жануарлар.     (Рамашка)

Сандық лабиринт

  1. 6 м - 2) 90%-3) 1991- 4) 50 т-5) 60см-6) 230 – 350

Оқушылар  жаңа тақырыпты өз топтарында талқылап,таныстырылым жасайды.

  1. Халтикозавр денесі
  2. Қаңқа қалдықтары листозаврларға тән
  3. Аргентинада батыс жағалауында табылған эораптор
  4. Брахозавр
  5. Тероцефалдың  бас сүйегінің ұзындығы
  6. Пангея құрлығы

АКТ арқылы бейнеролик

А3 формат, стикер, маркер, фото сурет, желім

Кері байланыс

«екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Қорытынды

Синтез

Рефлексия

Тест жұмысы

1.Қазіргі  крокодилдерге ұқсас жорғалаушы

А) алғашқы сүтқоректілер    В) батбат кесіртке                                                  С) архозаврлар  Д) тероцефал                                                                             2) Аңтісті кесірткеге ұқсас қарапайым сүтқоректі                                                             А)  листозавр      В) птерозавр   С) тероцефал    Д) триконодонт                  3. Дене температурасы  едәуір жоғары, қорегін түнде аулаған сүтқоректі                                                                                                         А) мегазостродондар    В) брахозавлар   С)эутенодонттар   Д) дицинодонт                                                                                                          4. Жұмыртқа салып  көбейетін  алғашқы  сүтқоректі                               А)  тероцефал    В) тритилодонт                                                                  5. Триаста климаттық  өте құрғақ болуына байланысты жойылды.               А) ксенаканттар   В) крокодил    С) қосмекенділер  Д) тасбақалар

Бағалау парағы

Оқушы аты - жөні

Сандық лабиринт

1 сұрақ – 1ұпай

Суреттер сөйлейді

1 сұрақ – 1ұпай

Тест

1 сұрақ – 1ұпай

Қорытынды

15 -12 ұпай – «5»

11-8 ұпай – “4”

7-3  ұпай – “3”

2 ұпайдан төмен – “2”

 «Сэндвич мадақтауы».

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;

3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы …

бағалау парағы

Мұғалім бағалауы

Үйге тапсырма: Жорғалаушылар түрлері







 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мезозой заманның триас кезеңі пайда болуы»



БҚО Қаратөбе ауданы

Мұхит атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің биология пәні мұғалімі


Тойшыбаева Салтанат Бейбітқызы

Сабақ:


Күні:26.01.2017ж

Тақырыбы:Мезозой заманның триас кезеңі пайда болуы

Сынып: 11в

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар:


А. Мезазой заманындағы тіршіліктің өзгерістері туралы біліп түсінеді.


Оқушылардың басым бөлігі:


В. Триас кезіңдегі тіршіліктің дамуына салыстырмалы сипатттама береді.


Кейбір оқушылар:


С. Триас кезіндегі жануарлардың әр алуандығын анықтай алады.

Тілдік мақсат


Оқушылар:


Мезазой кезеніңдегі тіршілік өзгерістерін анықтай алады.


Негізгі сөздер мен тіпкестер:


Жаңа терминдерді жазу


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым)


Ерте замандағы жануарлар мен қазіргі жануарлардың айырмашылықтарын.


Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба?(айтылым)


Мезазойдағы кейбір жорғалаушылардың түрлерін жойылуы себебі? Неліктен?


Жазылым бойынша ұсыныстар:


Түрлердің атауларын жазу

Алдыңғы тақырып



Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Формативті бағалау

ресурс


Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті


Басталуы

Ұйымдастыру


Білу

Үй тапсырмасы

3 мин















- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

-кезекшілік қызметін қадағалау;

«Шындық, жалған»

  1. Таскөмір кезеңі 65 – 75 млн жылға созылды.

  2. Алғашқы қосмекенділер стегоцефалдар таскөмірде пайда болды.

  3. Пермь кезеңінің соңында жылықанды жорғалаушылар пайда болды.

  4. Жыртқыш басаяқты ұлулар аммониттер таскөмірде пайда болды.

  5. Гондвана мен Лавразия құрлығының бірігуінен Пангея құрылығы қалыптасты.


Шежіре дегенді қалай түсінеміз?

Жердің шежіресі

Археолог жерді қазып, шұңқырдан бағалы заттарды табамын ба деген үмітпен жұмысқа кірісті.Ол әртүрлі қаңқа сүйектерін тапты.Жаңа бастаған археолог үшін бұл тосын жағдай еді. Тапқан қаңқа сүйектерін 4 заманның 1 кезеңде тіршілік еткен жануарлар деді.

Карточкалар арқылы топқа бөлу.

4 заман 1 кезең

І топ: Мезазой

ІІ топ: Триас

  • Мұғаліммен амандасу

  • Кезекшілік қызметін атқару

  • Сабаққа зер салу



Шындық

Жалған

Шындық

Жалған

Шындық



















Ортасы

Түсіну







Қолдану





Анализ



Негізгі бөлім

Жаңа сабақ :

Топтық жұмыс.

І топ: Мезазой заманы. Триас кезеңіндегі тіршіліктің дамуы. ( Сегізбұрыштың ішінде)

ІІ топ: Триас кезеңіндегі жануарлар. (Рамашка)


Сандық лабиринт

  1. 6 м --- 2) 90%----3) 1991--- 4) 50 т---5) 60см---6) 230 – 350






Оқушылар жаңа тақырыпты өз топтарында талқылап,таныстырылым жасайды.


  1. Халтикозавр денесі

  2. Қаңқа қалдықтары листозаврларға тән

  3. Аргентинада батыс жағалауында табылған эораптор

  4. Брахозавр

  5. Тероцефалдың бас сүйегінің ұзындығы

  6. Пангея құрлығы


АКТ арқылы бейнеролик

А3 формат, стикер, маркер, фото сурет, желім

Кері байланыс

«екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Қорытынды

Синтез














Рефлексия


Тест жұмысы

1.Қазіргі крокодилдерге ұқсас жорғалаушы

А) алғашқы сүтқоректілер В) батбат кесіртке С) архозаврлар Д) тероцефал 2) Аңтісті кесірткеге ұқсас қарапайым сүтқоректі А) листозавр В) птерозавр С) тероцефал Д) триконодонт 3. Дене температурасы едәуір жоғары , қорегін түнде аулаған сүтқоректі А) мегазостродондар В) брахозавлар С)эутенодонттар Д) дицинодонт 4. Жұмыртқа салып көбейетін алғашқы сүтқоректі А) тероцефал В) тритилодонт 5. Триаста климаттық өте құрғақ болуына байланысты жойылды. А) ксенаканттар В) крокодил С) қосмекенділер Д) тасбақалар

Бағалау парағы

Оқушы аты - жөні

Сандық лабиринт

1 сұрақ – 1ұпай

Суреттер сөйлейді

1 сұрақ – 1ұпай

Тест

1 сұрақ – 1ұпай

Қорытынды
















15 -12 ұпай – «5»

11-8 ұпай – “4”

7-3 ұпай – “3”

2 ұпайдан төмен – “2”

«Сэндвич мадақтауы».

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;

3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы …





бағалау парағы

Мұғалім бағалауы


Үйге тапсырма: Жорғалаушылар түрлері










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Мезозой заманның триас кезеңі пайда болуы

Автор: Тойшыбаева Салтанат Бейбітқызы

Дата: 27.02.2017

Номер свидетельства: 396316
