Сабақтың тақырыбы: «Мидың құрылысы мен бөлімдері бойынша қорытындылау».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Ми діңі мен ми бөлімдері және үлкен ми сыңарларының ерекшелігіне талдау жасай отырып,өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау,білік пен дағдысын қалыптастыру,материалды меңгеру дәрежесін тексеру.
Дамытушылық: Жаңа ақпараттық техналогияны пайдаланып, оқушылардың биологиялық білімін ұдайы кеңейтіп,олардың ғылымға деген қызуғышылығын,ой-өрістің шығармашылық, белсенділігін арттыру.
Тәрбиелік: адам ағзасын зерттеп білу,шынықтыру,салауатты өмір салтын насихаттау. Ұйымшылдыққа, достық пен татулыққа тәрбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Мидың құрылысы мен бөлімдері бойынша қорытындылау»
Пригород орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Мидың құрылысы мен бөлімдері бойынша қорытындылау».
Класс: 8 «а»
Мұғалімі: Нурбаева М.Қ.
2015-2016 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: «Мидың құрылысы мен бөлімдері бойынша қорытындылау».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Ми діңі мен ми бөлімдері және үлкен ми сыңарларының ерекшелігіне талдау жасай отырып,өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімін қорытындылау,білік пен дағдысын қалыптастыру,материалды меңгеру дәрежесін тексеру.
Дамытушылық: Жаңа ақпараттық техналогияны пайдаланып, оқушылардың биологиялық білімін ұдайы кеңейтіп,олардың ғылымға деген қызуғышылығын,ой-өрістің шығармашылық, белсенділігін арттыру.
Тәрбиелік: адам ағзасын зерттеп білу,шынықтыру,салауатты өмір салтын насихаттау. Ұйымшылдыққа, достық пен татулыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жалпылау,тексеру және бағалау, қорытындылау.
Сабақ әдісі: биологиялық диктант,тест түрлері,сұрақ-жауап, ой-қозғау,
сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Көрнекілігі: мульяж, интерактивті тақта, үлестірмелі материалдар, ми құрлысының суреті.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру (1 мин) әр топты ми бөлімдері арқылы бөлу. Оқушылар себетке салынған жеміс-жидектер арқылы ,денсаулықты насихаттайды. (бір-біріне жеміс-жидектерді бере отырып тілек айтады)
2. Ойлан тап. (5 мин)
3.Сәйкестендіру тест(5мин)
4.Биологиялық диктант (5 мин)
4. Балама тест (5 мин)
5.Сергіту сәті (2 мин)
6.Менің ойымша.... ( 10мин) ( сурет бойынша өз ойларын айту)
1.Ойлан тап
1.Жүйке жүйесінің ауруларына қандай факторлар әсер етуі мүмкін?
2. Ота жасау кезінде ми қыртысы зақымданса не болды?
3. Жұлынның артқы түбірлері зақымданғанда адам өзін қалай сезінеді?
4. Қыртыстың дәм сезу аймағы зақымданса адамда қандай өзгеріс болады?
2 тапсырма . Сәйкестендіру тесті
Ми бөлімдері
Атқаратын қызметі
1. Үлкен ми сыңары
А. Дыбыс пен жарықты қамтамасыз етеді.
2. Сопақша ми
Б. Өте жақсы жетілген,ең жас ми бөлімі
3. Ортаңғы ми
В. Тыныс алу мен жүрек қан тамырларының қызметін реттейді.
4. Аралық ми
Г. Көру,есту, жүру,жүзу, дәм сезу рецепторларының жұмысын реттейді.
5. Мишық
Д.Қимылды үйлестіру,тепе-теңдікті сақтау.
Жауабы:1-Б,2-В,3-А,4-Г,5-Д .
Бағалау: 5 дұрыс- 5, 4 дұрыс- 4 ,3 дұрыс -3
3-тапсырма . Биологиялық диктант.
1.Жұлын --------- қызмет атқарады.
2.Жүйке жүйесіне: жүйкелер,жүйке түйіндері мен --------------- жатады.
3.---------------- - жұлынның жалғасы.
4.-------------- жарық пен дыбысқа елең етіп,жылдам реакция өтуді қамтасыз етеді.
5.--------- тамақ ішуді,дене тұрақтылығын сақтауды реттейді.