kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Гүл құрылысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Гүл құрылысы сабағын ұсынып отырмын.6сыныптарға ашық сабақ ретінде өткіздім

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Гүл құрылысы»

Тақырыбы: :§20.Гүлдің құрылысы

Мақсаты:Оқушыларға гүл бөлімдері туралы түсінік беру.

Білімділік:Гүлдің морфологиялық белгілерін үйрету.

Дамытушылық:Гүлдің әр бөлігінің қызметін толық меңгерту.

Тәрбиелік:Сұлулыққа,табиғатты қорғауға үйрету.

Сабақтың түрі:Ойын сабақ

Сабақ әдісі:сұрақ-жауап,баяндау,түсіндіру

Көрнекіліктер:интерактивті тақта,электронды оқулық,табиғи гүл,

плакат-гүл құрылысы,оқушылардың аппликациясы.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру

2. Үй тапсырмасын тексеру

3.Жаңа сабақ түсіндіру

4.Пысықтау

5.Үйге тапсырма

6.Бағалау

Үй тапсырмасын тексеру:

Өсімдіктердің көбеюі” кубигі ойыны.

Шарты: Кубиктің алты жағына өсімдіктің өсімді мүшелерімен көбею тәсілдері жазылады. Оқушылар кубикті лақтыру арқылы түскен көбею жолын сипаттап мысалдар арқылы түсіндіреді. Мысалы:

1. Түрі өзгерген мүшелер арқылы көбею:

а) тамырсабақ; б) пиязшық;

ә) түйін; в) мұртша;

5” алғың келсе ойыны

“5” алғысы келсе жәшіктен оқушылар сұрақтар алып,

1 минут ішінде жауап беру керек.

  1. Өсімдіктің өсімді мүшелерін ата.

  2. Мүше дегеніміз не?

  3. Өсімдік мүшелері неше топқа бөлінеді?

  4. Фотосинтез деген не?

II.Жаңа сабақ

Қызықты материал.Гүл не үшін,қалай шықты?



Гүлдің орнына жеміс пайда болуы керектігін кім де болса біледі.Ол үшін өсімдіктің аталық тозаңы аналықтың аузына барып қонуы керек.Мұны ботаника тілімен тозаңдану дейді.

Осы тозаңдану арқылы ұрықтанып,ақырында жеміспен тұқым жасалады.Табиғаттың заңы бойынша өз тозаңымен тозаңдалған немесе өзін-өзі тозаңдаған өсімдіктен тұқым жақсы жетілмейді.

Ал айқас тозаңдалған кезде бір өсімдіктің тозаңы екінші өсімдіктің аналығының аузына қонуы керек,қону үшін оған тозаңды жеткізетін көлік керек.

Міне,Гүлдер не үшін,қалай шықты? Деген сұрақтың жауабына әкелетін көпір осы жерден басталады.Өте ерте заманда жер бетіндегі тіршіліктің әлі жас кезінде өсімдіктер жел арқылы тозаңданған.

Ол үшін өсімдік өте көп тозаң жасауы керек,миллиондаған тозаңның бірі аналық аузына қонса,қалғаны желге ұшып,босқа ысырап болады.Қарағай,шырша,қайың,емен сияқты ағаштар күні бүгінге дейін жел арқылы тозаңданады.

Ал шамамен бұдан 100млн жыл бұрын мезозой эрасының аяқ кезінде сол кездегі өсімдіктердің дамуы жағынан жоғары сатыда тұрғандары алғаш рет алты аяқты қанаттылармен байланыса бастады.Сөйтіп насеком мен өсімдік арасындағы бір-біріне пайдалы одақ басталды.

Гүлдің жасалуы осы одақтың нәтижесі болса керек. Гүл-тек гүлді өсімдіктерге ғана тән мүше.Одан жеміс,тұқым дайындалады.



Оқушыларға гүл бөліктері түсіндіріледі.





Оқушыларға гүл бөліктерін дәптерлеріне жаздыртамын.



Жаңа сабақ бойынша оқушыларды тақтаға шығарып,Венн диаграммасын толтыртамын.



Бекіту кезеңі І. “Біліміңді тексер”

  1. Гүлдің дәл ортасына орналасқан (Ж)

  2. Тозаң ұясы бар (А)

  3. Гүл серіктің ішкі бөлігі (К.Т.)

  4. Үлпекке айналған (Т)

  5. Бунақденелілер қоректенеді (К)

  6. Шірне бөледі (К

  7. Жабысқақ сұйықтық бөледі (Ж)

  8. Ұшы ілмекке айналған (Т)

  9. Хош иісті (К)

  10. Мойны бар (Ж)





Үйге тапсырма:§20,73беттегі I-тапсырма.

53-сурет бойынша аппликация жасау.

Бағалау:Үй тапсырмасына және жаңа сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

Жаңа тақырыпты көрнекі, түсінікті баяндау және ойын элементтерін пайдалану сабақтың мазмұнын аша түсіп, оқушылардың тиянақты да, терең білім алуына мүмкіндік берді












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Гүл құрылысы

Автор: Какимгалиева Нургайша Абдгалиевна

Дата: 20.02.2017

Номер свидетельства: 393750
