Сабақтың тақырыбы | Есту мүшесінің құрылысы мен гигиенасы. | Структура и гигиена слухового аппарата. | The structure and hygiene of the hearing member. |
Мақсаты The objective | Оқушылар есту мүшесі құрылысымен толық танысады |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар құлақтың құрылысын толық түсінеді |
Сабақтың түрі | Кіріктірілген сабақ |
Сілтеме | 8-сынып Билингвальный учебник BIOLOGY. Астана-кітап баспасы.2017жыл Авторлары. Эрметов Б,Сагинтаев А,Кенджи Б, Ахметова А, Нуралиева Л, Джилкайдарова А,Кәрімова Н |
Қолданылатын әдістер | жұптық жұмыс, топтық жұмыс, жаттығу жасау, бағалау, мәтінмен жұмыс, тапсырма орындау, кері байланыс, психологиялық жаттығу. |
Керекті жабдықтар | жұмыс қорабы, оқулық, суреттер, құлақ макеті, презентация power point, қосымша әдебиеттер, интербелсенді тақта, галлерея беттері. |
Сабақ барысы: Procedure of the lesson: |
Р\с | Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1 | Ұйымдастыру Organisation | Оқушылармен амандасу -Сәлеметсіздер ме! Кім жоқ Who is absent today? Топқа бөлу. /түсті стикерлер таратылады/ І-топ «Outer» ІІ- топ «Middle» ІІІ-топ «Inner» | Оқушылар мұғаліммен амандасады. Students welcome the teacher. Ағылшын тілінде-Good morning! Оқушылар стикерлер арқылы топқа бөлінеді. |
2 | Үй жұмысын тексеру Checking hometask | Өткен сабақта қандай тақырып өттіңдер? «Бинго» ойны /сұрақ-жауап/ Көру мүшесінің құрылысы мен гигиенасы Конструкция и гигиена зрения Konstruktsiya i gigiyena zreniya | Оқушылар сұраққа жауап береді. |
3 | Жаңа сабақ Бүгінгі тақырып Today our topic is? | Есту мүшесінің құрылысы | Структура слуха | Hearing structure | |
4 | Сабақтың басы The beginning of the lesson | «Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі» тақырыбындағы бейне жазбаны интерактивті тақтадан оқушыларға көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіремін. /оқушылардың ойы тыңдалады/ Суретпен жұмыс жасаймыз Work with the picture «Дәрігерден кеңес» Құлақтын гигиенасы \Мектеп медбикесі құлақ гигиенасы жөнінде кеңес береді\. Миға шабуыл: Адам үшін сыртқы дүниені тануда, естуде аса маңызды рөл атқаратын сезім мүшесі қалай аталады? Есту мүшесі туралы өздерің не білдіңдер? Олай болса үш топқа тапсырма үлестіріп беремін. Сол бойынша топта дайындалып, постерге ойымызды түсіреміз және топ бойынша қорғаймыз. І топ . Есту мүшесінің маңызы. ІІ топ. Есту мүшесінің қызметі. ІІІтоп. Есту мүшесінің гигиенасы. Дескриптор Білім алушы: - Есту мүшесінің бірнеше ерекшеліктерін айта алады; - Есту мүшесінің құрылысы мен қызметін талдай алады; «Мадақтау» арқылы оқушыларды өздерінің жұмысына қатысты айтылған пікірлер жайында ойландырып, оларды келешекте жетілдіру мүмкіндіктерін табуға ынталандырамын және оқушылардың үйренгенін үнемі жинақтап отырамын | Видео таспаны көрсету Оқушылар берілген суретке жауап береді. Students will answer in the picture Постермен жұмыс |
5 | Сабақтың ортасы Middle of the lesson | Сұрақтар шеңбері I топқа 1. Бақылау сұрағы: Берілген макетті қалай баяндайсың? /құлақтың құрылысы/ Сипатта. 2. Шешім қабылдауға арналған сұрақ: есту мүшесі қалыпты жұмыс істеу үшін не істеу керек? 3. Талдау сұрағы: сыртқы құлақ қалай жұмыс істейді? 4. Қиял ғажайып сұрақтар: құлаққа байланысты теңеу сөздер айта аласың ба? II топқа 1. Бақылау сұрағы: Суретті баянда (құлақтің ортаңғы құрылысын түсіндір) 2. Шешім қабылдауға арналған сұрақ: Егер жоғары көтерілгенде құлағымыз бітеліп қалады себебі, ондай жағдайда не істеу керек? 3. Талдау сұрағы: ортаңғы құлақтағы дыбыс сүйекшелер туралы не айтуға болады? 4. Қиял ғажайып сұрағы: құлақпен барлық дыбысты естиміз. Мысал келтіру. III топқа 1. Бақылау сұрағы: Ішкі құлақ бас сүйектің қай бөлігінде орналасқан? 2. Шешім қабылдауға арналған сұрақ: құлақты қалай сақтау керек? 3. Талдау сұрағы: дыбыс тербелісі жолын көрсет? 4. Қиял ғажайып сұрағы: «тауда өмір сүретін адамның есту қабілеті қалада өмір сүретін адамның есту қабілетіне қарағанда» қандай болады? Дескриптор Білім алушы: -сұрақтарға жауап бере алады; - мәліметтерді толықтырады; - қысқаша мазмұндама жасайды; -маңызын зерделейді; «Басбармақ» арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. | Тұжырымдау парағы |
6 | Сабақты қорытындылау Fixation of material | Жеке жұмыс. / Work in individual / True or False 1.The ear is divided into two parts (F) 2.Есту мүшесі самай сүйегінде орналасқан (Т) 3.Ішкі құлақ қуысы ауаға толы болады. (F) 4.The inner ear stands out of the snail nerves and tube (T) 5.Отаңғы құлақ есту түтігі арқылы жұтқыншақпен байланысады. (Т) 6. Дабыл жарғағы сыртқы құлақ пен ішкі құлақтың арасында орналасқан. (F) 7. The middle ear contains three sound bones (T) 8.Ортаңғы құлақтағы есту сүйекшелері бір-біріне бірігіп кеткен (F) 9.Сыртқы құлақ ең алғаш эволюция барысында тек сүтқоректілерде пайда болды (Т) Жұптық жұмыс /Work in pairs/ Complete the table № | Anagram | Correct word | Translation | 1 | dlediM | Middle Ear | Ортаңғы құлақ | 2 | ninaP | Pinna | Құлақ қалқаны | 3 | raE Ortue | Outer Ear | Сыртқы құлақ | 4 | rennI raE | Inner Ear | Ішкі құлақ | 5 | dumr raE | Ear drum | Дабыл жарғағы | Дескриптор Білім алушы: -тақырыптағы тірек сөздердің мағынасын аша алады; -құлақтың құрылысының бөліктерін анықтайды; «Смайликтер» арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. | Жұмыс парағы worksheet Оқушылар берілген кестені толтырады. Students complete the table Оқушылар орындап болған тапсырманы көрсетеді. Students show their tasks |
7 | Сергіту сәті | Орынмызда отырып: -Екі қолымызбен сырғимақты укалаймыз (10) -Екі қолымызбен құлағымызды айналдыра уқалау(10) Оқушылар біз бұл жаттығуды біріншіден біздің тақырыбымызға, ал екіншіден адам денесіндегі барлық мүшелерге тиісті нүктелердің құлақта орналасуына, сол нүктелерге массаж жасай отырып сол мүшелердің қызметін арттыруымызға болатынына байланысты жаттығуды алып отырмыз. | |
8 | Бағалау | Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл. № | Оқушының Аты-Жөні: | Талаптар: | Максим балл | Балл | 1 | Мазмұны тақырыпқа сай | 5 | | 2 | Өз пікірін дәлелдей алады және ілімнің практикалық маңыздылығын көрсете алады | 5 | | 3 | Регламентті сақтайды | 5 | | 4 | Қорытынды жасай алады. | 5 | | 5 | Әр оқушы өте белсенді | 5 | | | |
9 | Сабақтың соңы | Рефлексия Мен I Я 1. Білдім /Узнал/Found out/ 2. Есте сақтадым /запомнил /Remembered/ 3 .Үйрендім /Научилось /Learned/ 4. Қайталадым /Повтарил /Repeated/ 5. Қиналдым /Затрудняюсь /Find it difficult/ | |