Я Алинова Жулдыз Ануаровна, свою трудовую деятельность начала в с. Талшик, Акжарского района, Северо-Казахстанской области. Закончила Евразийский национальный университет имени Л.Н.Гумилева. В данный момент работаю в Ельтайской средней школе Уалихановского района Северо-Казахстанской области. Учителем химии и биологии. Мое хобби - танцы и пение. очень сильно люблю свой пердмет и свою работу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Адамны? шы?у тегі»
Сабақ жоспары
Күні:09.04.2016
Пәні: биология
Сабақтың тақырыбы: Адамның шығу тегінің дәлелдемелері
Сабақтың мақсаты: оқушыларға антропология ғылымы және жалпы адамның шығу тегінің дәлелдемелері жайлы мағлұмат беру. Ой-өрісін, зейінін, қызығушылығын дамыту. Ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық дайындық.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
Архей заманындағы тіршіліктің дамуы
Протерозой заманындағы тіршіліктің дамуы
Палеозой заманындағы тіршіліктің дамуы
Мезозой заманындағы тіршіліктің дамуы
Кайнозой заманындағы тіршіліктің дамуы
ІІІ Жаңа сабақ кезеңі
Антропология – адамның шығу тегін, тарихи даму кезеңдерін, нәсілдік ерекшеліктерін зерттейтін ғылым.
Болжамдар мен пікірлер.
1735 жылы
К.Линней
«Табиғат жүйесі»
Адам мен маймыл сүтқоректілер класына жатқызған
ХІХ ғасырдың бас кезінде
Ж.Б.Ламарк
Маймылтектес ататектен шыққан
1871 жылы
Ч.Дарвин
«Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу»
Адам және адамтәріздес маймылдардың ататегі бір
Рудимент – ататегінен қалған, бірақ қызмет атқармайтын қалдық белгілерді айтады. Рудименттік белгілерге, мысалы, соқырішек, құлақ айналасындағы бұлшықеттер, терідегі түктер,құйымшақ, т.б. жатады. Бұлардың көбісі қызмет атқармайды.
Атавизм – арғы тегі ататектің белгілерінің қайталануын айтады. Ондай белгілерге сирек жағдайда байқалатын денесін қалың түк басқан баланың дүниеге келуі немесе көпемшекті, құйрықты нәрестелердің туылуы мысал болады.
Адамның жануарлар дүниесіндегі орны
Хордалылар типі
↓
Омыртқалылар тип тармағы
↓
Сүтқоректілер класы
↓
Ұрықжолдастылар класс тармағы
↓
Приматтар (маймылдар) отряды
↓
Адамтәрізді маймылдар отряд тармағы
↓
Адамдар тұқымдасы
↓
Адамдар туысы
↓
Саналы адам
Негізгі ұғымдар (терминдер) – Антропология (гр. «anthropos» - адам, «logos» - ілім), Антропогенез, хордалылар (желілер), ұрықжолдас (плацента), Рудименттік (лат. «rudimentum» - арғы тегінен қалған қалдық белгі), Атавизм (лат. «atavus» - арғы тегін қайталау), Homo sapiens – саналы адам, нәсілдер
Қорытынды: тест тапсырмалары
Үйге тапсырма: § 53 оқу, Адамның шығу тегі, дамуы өз ойыңды дәптерге жазу