Тема. Органи рослин. Лабораторна робота №2 «Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня»
Мета. Освітня. З’ясувати особливості будови кореня як підземного вегетативного органа; ознайомити з його видами та кореневими системами; дати поняття “видозміни” кореня та їх різноманітністю. Розвиваюча. Розвивати уміння визначати кореневі системи за зовнішнім виглядом; удосконалювати навички роботи з гербарієм, створення презентації.. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно- рецептивний: а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. в) практичний: виконання лабораторної роботи з переглядом презентації. | Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом та інструктивними картками.
| 2. Репродуктивний.
| Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. | 3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання. | Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. | 4.Візуальний: | складання схем. | 5.Сугестивний: | застосування різних видів мистецтва – вірші. | 6. Релаксопедичний: | фізкультхвилинка. | Міжпредметні зв ́язки: природознавство, інформатика. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, гербарій, комп’ютер. Основні поняття та терміни: корінь, коренева система, стрижнева, мичкувата, головний корінь, бічний корінь, додатковий корінь.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Проблемне запитання. У пустелях денна температура піднімається до 80 градусів, уночі бувають приморозки, грунт сухий і сольовий. Який орган рослини допомагає вижити за таких умов?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу. Корінь – осьовий підземний вегетативний орган. Розповідь про його види та значення. Значення кореня: - закріплює рос лину в грунті; - поглинає і транспортує воду та розчинені в ній мінеральні солі до інших органів; - корені взаємопов’язані з мікроорганізмами і грибами; - виділяє в грунт продукти обміну речовин; - запасає поживні речовини. Розповідь про кореневі системи та їх характерні особливості: 1. Стрижнева коренева система має головний корінь, що галузиться за рахунок бічних. 2. Мичкувата коренева система не має головного кореня, а лише бічні, що галузяться за рахунок бічних.
Розповідь про видозміни кореня. Видозміни утворюються в процесі пристосування до певних умов існування. У зв’язку з цим вони можуть виконувати додаткові функції. До видозмін кореня належать: - коренеплоди; - кореневі бульби (бульбокорені); - дихальні корені – пневматофори; - ходульні корені (опорні); - повітряні корені; - корені – присоски (гаусторії); - корені – причіпки; - грибокорені; - корені з бульбочковими бактеріями.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі. Виконання лабораторної роботи. (розробка №2) « Корінь і кореневі системи. Видозміни кореня» Метою роботи є навчитися визначати типи кореневих систем та видозміни кореня.
V. Узагальнення та систематизація знань. VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
|