САБАҚ: Биосфера туралы В.Вернадскийдің ілімі
Мектеп: №50 Абай атындағы орта мектебі
Күні:29.04.2016 ж
Мұғалімнің есімі: Молшаева Сандуғаш
СЫНЫП: 9
Қатысқандар
саны: 24
Қатыспағандар
саны: 24
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )
биосфера құрамы мен өнімділігін анықтайды
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
- Биосфераның қабықтары атмосфера, гидросфера, литосфераны атайды
Оқушылардың басым бөлігі:
- Биосфераның құрам бөліктерін сипаттайды
Кейбір оқушылар:
- Биосфера өнімділігі қандай өлшем бірліктерімен өлшенетінін және өлшем нәтижесін анықтайды
Тілдік мақсат
Оқушылар:
- Биосфераның шекараларын сипаттай алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Биосфера, биосфера өнімділігі, тірі материя
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Биосфера өнімділігі қандай өлшем бірліктермен өлшенеді және өлшем нәтижесі қанша болады?
Сіз неліктен .. екенін айта аласыз ба ?
Сіз неліктен биосфераға тірі материяның қаншалықты маңызды екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Биосфера өнімділігі қандай өлшем бірліктермен өлшенетінін сипаттап жазу.
Алдыңғы тақырып
Биосфераның қабықтарын олардың құрам бөліктерін біледі.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
2 мин
2 мин
5 мин
- Ұйымдастыру кезеңі
- Топқа бөлу: Жаңа тақырыпқа байланысты қиылған суреттер арқылы топқа бөлу.
- Жаңа сабаққа кіріспе: Бейнеролик көрсетіледі "Биосфера " Оқушылар бейнероликті көре
отырып түсінгендері туралы баяндалады.
2.Қима қағаздар
Электронды оқулық
Ортасы
15 мин
5 мин
3 мин
5 мин
1. Топтық жұмыс.
Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы
І-топ Биосфера туралы В. Вернадскийдің ілімі
ІІ-топ Биосфераның құрылымы және атқаратын қызметі
ІІІ-топ Тірі ағзалар
ІҮ-топ Биосфера өнімділігі
2.Бағалау
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы формативті бағалау
3. Кері байланыс
1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Топтағы қарым - қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты?
3. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?
4. Жұптық жұмыс «Семантикалық карта» стратегиясы
1.Төмендегілердің қайсысы дұрыс екендігін белгілеңіз
Жердің ғаламдық экожүйесі
Тіршілікті ультракүлгін радиациа-дан қорғайды
Барлық тірі организм-дердің жиынтығы
Жер шарының 3/2 бөлігін құрайды
«Тіршілік тірегі»
Тыныс алу,қорғаныш, зат және энергия алмасуды жүзеге асырады
Атмосфера
Гидросфера
Литосфера
Биосфера
"Дайын үлгі жауап арқылы" бағаланады
Плакат, маркер, стикер,
Стикер
Үлестірме парақшалар
Интербелсенді тақта
Аяқталуы
5 мин
3 мин
1.Жеке жұмыс. Формативті тест
1.Адамдар қалыптастырған «саналы» қабаты
А) атмосфера В) биосфера
Б) гидросфера С) ноосфера
2. Жердің тірі ағзалар мекендейтін қабаты ________ деп аталады.
А) атмосфера В) биосфера
Б) гидросфера С) ноосфера
3.Ең алғаш «биосфера» терминін енгізген геолог
А)В.Вернадский В) Ч.Дарвин
Б) Э.Зюсс С) В.Вавилов
4.Биосфера туралы ілімнің негізін қалаған
А)В.Вернадский В) Ч.Дарвин
Б) Э.Зюсс С) В.Вавилов
5. Биосфеарның құрамына мынау кіреді
А) гидросфера түгел
Б) гидросфераның жоғары қабаты
В) гидросфераның терең қабаты
С) атмосфераның төмен қабаты
6.Биосферадағы көмірсуды жинақтаушы
А) өсімдіктер Б) жануарлар
В) бактериялар С) вирустар
7. Биосфераның түзілуіне басты рольді қайсысы атқарады?
А) Тірі ағзалар Б)Химиялық процестер
В) Физикалық процестер Д) Механикалық өзгерістер
8.Ормандардың жоқ болып кетуі атмосферада қай газдың жиналуына алып келеді
А)Оттегі В) Сутегі
Б) Көміртегі Г) Гелий
«Бағдаршам» арқылы өзін-өзі бағалау
2.Кері байланыс орнату. Шолиер табақшалары
Білу, түсіну, қолдану
Тест парақшалары
Интербелсенді тақта
2. Шолиер табақшалары, стикерлер
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ- мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушылар өзара қолдау, көмек көрсетуді жүзеге асырады.
2.Қабілеті жоғары оқушыларға тест тапсырмасы беріледі, дұрыс нұсқаны мұқият ойланып белгілейді.
1.Мадақтау
2. Екі жұлдыз, бір ұсыныс
3. «Дайын-үлгі» жауап арқылы
4 Өзін-өзі бағалау
5.Рефлексия Шолиер табақшалары
1. География
2. Технология
3.Химия
3. АКТ (электронды оқулық, бейне ролик)
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?