kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Микробиология және биотехнология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Микробиология және биотехнология»




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.2Е Микробиология және биотехнология


Мектеп: Теңіз негізгі мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Карахметова А.К.


Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес.

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

8.4.3.1. Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау.


Сабақтың мақсаты

Барлығы үшін:

Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын ауруларды біледі

Көпшілігі үшін:

Әр түрлі аурулардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын сипаттайды.

Кейбіреуі үшін:

Жұқпалы аурулардың мүмкін болатын жұғу жолдарын және олардың емдеу жолдарының алдын алу шараларын дәлелдейді.


Бағалау критерийі

­Оқу мақсатына жетеді, егер

-қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын ауруларды біледі.

-әр түрлі аурулардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын сипаттайды.

-жұқпалы аурулардың мүмкін болатын жұғу жолдарын және олардың емдеу жолдарының алдын алу шараларын дәлелдейді.


Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Амебалық дизентерия, фитофтороз, холера, лейшманиоз, эпидемия;

•амебалық дизентерия -амебная дизентерия-amoebic dysentery

• фитофтороз- фитофтороз - phytophthoraus

• тырысқақ – холера - cholera

• күл ауруы - дифтерия - dipteria

• лейшманиоз - лейшманиоз - leishmaniosis

• ұшық - герпес – fly

Оқытудың тілдік мақсаты: қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулары, олардың алдын алу шаралары туралы білімдерін қалыптастыру үшін айтылым, жазылым, дағдыларын алады.



Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Жұқпалы ауруларға қандай аурулар жатады? Мысал келтір

Эпидемия дегеніміз не? (Эпидемия (грек.epidemia), індет жұқпалы аурудың көпшілік арасына жаппай таралуы)

Қолымызды неліктен жиі жуамыз? (Тазалық денсаулық кепілі)


Құндылықтарға баулу




Денсаулық сақтау

Қазіргі заманда жұқпалы аурулардан сақтанып, қорғанып жүру қажет. Жеке бас тазалығын күнделікті сақтау қажет.


Пәнаралық байланыс

Медицина -бактериялар мен вирустар қоздыратын аурулар



Алдыңғы білім


7.4.3.1 – бактерияларформаларыныңәртүрлілігінсипаттау

7.4.3.4 - вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин






Амандасу,түгендеу.Оқушы назарын аудару.

Психологиялық ахуал. «Комплимент айдары» әдісі оқушылар бір бірінің жақсы қасиеттерін айтып, мәртебесін көтеріп, жайлы ортаны қалыптастырушы көңіл көтереді.

Топтарға бөлу түрлі түсті стикерлер арқылы

Оқушылар түрлі түсті стикерлер бойынша 4 топқа бөлінеді.

1 топ. Вирустар

2 топ. Бактериялар

3 топ. Саңырауқұлақтар

4 топ. Қарапайымдар









Стикер






Сабақтың ортасы









7 мин









































2мин


7 мин










5 мин














5мин










4 мин



















4мин



Видео көрсетілім көру арқылы, жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.



1.Не байқадыңдар?

2.Қандай ауру түрлерін қөрдіңдер?

Бүгінгі сабағымызда «Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес» тақырыбы туралы таңысасыздар.



Білу, Түсіну

1. Тапсырма. «Семантикалық карта»(жеке жұмыс)




Вирус

Бактерия

Саңырауқұлақ

Қарапайымдылар

Амеба дизентериясы





Фитофтороз





Тырысқақ(холера)





Күл





Лейшмания





Герпес









Дескриптор

  • қарапайымдыларды тудыратын ауруларды жазады;

  • саңырауқұлақтар тудыратын ауруларды аңықтайды

  • бактерия тудыратын ауруларды аңықтайды;

  • вирус тудыратын ауруларды аңықтайды;

Қ.Б: «Мұғалім оқушы, оқушы мұғалім»

Мұғалім оқушыны, оқушы мұғалімді тапсырма арқылы бағалайды.

Кері байланыс:

1. Тапсырмада сіздер үшін қызықты мәлімет болды ма?

2. Қиындық туғызған сұрақ болды ма?



Сергіту сәті «Көзге жаттығу »



Қолдану, Талдау

2-тапсырма. «Еркін жазу стратегиясы» Бүгінгі өтіліп жатқан тақырып бойынша тұжырымдамалық карта жасау (постер). Жаңа ақпарат жайлы алған мәліметін постер бетіне түсіреді.

1 топ. Вирустар туралы

2 топ. Бактериялар туралы

3 топ. Саңырауқұлақтар туралы

4 топ. Қарапайымдар туралы

Екі жұлдыз бір тілек»

1 топ 2 топты, 2топ 3топты 3топ 1топты бағалайды.

Кері байланыс;

1.Тапсырма қиындық туғызды ма?

2. Тапсырма қызықты ма?

3.Тапсырма.Жинақтау.

Балық қанқасы

Себептері (қоздырғышы)





мәселелер

(туд.ауру)



дәлелдері (белгілері және зақымдайтын мүше)

қорытынды(алдын алу шаралары)

«Блоб ағашы»

Осы кері байланыс арқылы оқушы өз өзін бағалайды.

Кері байланыс:

1. Тапсырма несімен қызықты?

2. Ойларынды жинақтауға септігін тигізді ма?


4. Тапсырма

«А,В,С» деңгейлік тапсырмалар

А. «Неліктен?» әдісі Диалогтік оқыту әдісімен сұрақ жауап.

(сұрақ жауап)

1. Дизентериялық амеба қайда тіршілік етеді? 2. Фитофтороз көпшілігінде қандай өсімдіктерді зақымдайды? 3. Тырысқақ ауруының қоздырушысы не? 4. Күл ауруын таратушы кім? 5. Лейшманиозді қайда және қалай жұқтыруға болады? 6. Ұшық адам денсаулығына қаншалықты қауіпті?



В.«Сәйкесін тап» тапсырмасы арқылы оқушылар қоздырғыштар мен ауруларлы сәйкестеңдіреді.

(жеке жұмыс)

Қоздырғыштар

Сәйкестеңдір

Туғызатын аурулар

Қарапайымдар


Тырысқақ вибрионы

Тырысқақ (холера)


Амеба дизентериясы

Фитофтороз


Таяқша тәрізді бактерия

Күл (дифтерия)


Саңырауқұлақ

тар

Герпес


Вирус



3. «Тазалық саулық негізі» тақырыбында эссе жазу. (жеке)

«Бұл неліктен ең жақсы»

Осы тапсырма арқылы оқушыдан ең жақсы қажет жерін сұрау және бұл тапсырманың неліктен ең жақсысы екендігін сұрау.

Кері байланыс:

  1. Тапсырма несімен қызықты?

  2. Несімен есте қалады деп ойлайсыз?



Интернет желісіhttps://www.youtube.com/watch?v=JDKk92jvnSA

bilimland.kz





Оқулық

Таратпа қағаздар































































Бейнеролик



Үлестірмелі қағаздар

























Оқулықпен жұмыс. Алматы, Мектеп 8 сынып











Таратпа қағаздар



Сабақтың соңы

3 мин


Рефлексия «4 себеп» әдісі арқылы.

  1. Мен түсіндім, себебі ...

  2. Мен түсінбедім, себебі ...

  3. Мен қолдана аламын, себебі ...

  4. Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс

Оқушылар пікірлерін стикерлерге жазады тілек ағашына жапсырады.



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Барлығы үшін:

Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын ауруларды , олардың алдын алу шараларын видео көрсетілім көру арқылы біледі, түсінеді.

Көпшілігі үшін:

Әр түрлі аурулардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын семантикалық карта арқылы сипаттайды.

Кейбіреуі үшін:

Жұқпалы аурулардың мүмкін болатын жұғу жолдарын және олардың емдеу жолдарының алдын алу шараларын «Балық қанқасы» сызба түрінде бейнелейді.









Оқушылардың сабақ басында көңіл күйлеріне әсер ету.

«Мұғалім оқушы, оқушы мұғалім» бір біріне сұрақ қою арқылы бағалайды.











Сыныптың тазалығына мән беру.

Салауатты өмір салтын қалыптастыру.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Оқу мақсаттары «Биология» пәні бойынша оқу бағдарламасына сай алынды.

Барлық оқушылар оқу мақсатына сай білім алды.

Қабілеті жоғары және орта буындағы оқушылар уақытты тиімді пайдаланады.

Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Микробиология және биотехнология

Автор: Карахметова Анар Куанышевна

Дата: 27.11.2018

Номер свидетельства: 487775
