kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ. Өсімдіктердің қозғалысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өсімдіктердің қозғалысы. Бір орында тұруы, қабық, камбий,сурек, өзек қабаттары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Өсімдіктердің қозғалысы»

Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3В:Қозғалыс

Мектеп: №57 Е.Көшербаев атындағы орта мектебі

Күні:27.04.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні:Алишева М

Сынып: 7 б

Қатысқандар саны:17

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

§32.Өсімдіктердің қозғалысы

§33.Өсімдіктер тіршілігіндегі жарықтың маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.6.1. Өсімдіктердің қозғалу себептерін түсіндіріп қозғалу маңызын сипаттау.

7.1.6.2. Жарықтың өсімдіктің өсуі мен дамуына әсерін түсіндіру.

7.1.6.3.Өсімдіктердегі фотофериодизм ролін сипттау.

Сабақ мақсаттары

Барлығы:Өсімдіктің тіршілігіне қозғалыс пен жарықтың маңызын,қозғалу себептерін фотопериодизм ролін түсіндіріп, сипаттайды.

Басым бөлігі:Өсімдіктің экологиялық,морфологиялық ерекшеліктерін ескере отырып,айырмашылықтарын суреттер арқылы жіктейді.

Кейбірі:Бөлме және жылыжайлардағы өсімдіктерге жасанды жарықтың ролін түсіндіріп,өмірмен мысал келтіреді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну,Қолдану

Бағалау критерийлері

1.Өсімдіктің қозғалу ерекшеліктерін,реакцияларын сипаттап фотопериодизім ролін түсіндіре алады.

2.Жарықтың өсімдік морфологиясына әсерін сипаттап,мысал келтіре алады.

Тілдік мақсаттар


Лексика мен терминология:

Тітіркендіргіш,топизм,таксис,фототропизм,хемотропизм,геотопизм,аэротропизм

Сөз тіркесі:Жағымды тропизм,жағымсыз тропизм.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

•Өсімдік қозғалысы ...............................әсерінен жүреді.


Құндылықтарды дарыту


Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға баулу.

Пәнаралық байланыстар

Химия-хемотропоизм,аэротропоизм,түсініктері.

География-геотропизм түсінігі.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация,бейнефильм

Бастапқы білім

5.5.2.1Тірі және өлі табиғатта қозғалыстың маңызына мысалдар келтіру және түсіндіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут





I.Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгелдеу.

Психологиялық жағымды ахуал туғызу

«Сәтті күн» тілеу






Презентация





Сабақтың ортасы


5 минут













10 минут














15 минут



























5 минут

II.Жаңа сабақ.

«Стоп кадр» әдісі

Бейнефилім көрсету «Өсімдіктердің қозғалысы» түрткі сұрақтар

1.Бейнекөртетілімнен не байқадыңыздар?

2.Өсімдіктердің қисаюы не үшін қажет?

3.Сабақтың әр уақытта жоғары, ал тамырдың төмен бағыттап өсуінің маңызын түсіндіріңдер?

Суреттер арқылы 3 топқа бөлу:(Өсімдіктердің түрлі қозғалыстары) Топтық жұмыс:

I топ «Тропизм»

II топ «Таксис»

III топ «Настий»

Мәтінмен жұмыс

«Адын- ала берілген атаулар» әдісі топтық жұмыс

Мұғалім топтарға берілген атаулар бойынша олардың мазмұнын,мағынасын және өз ара қатынасы мен байланысы туралы ойлары сұралады. Әр топтың баяндаушысының ойы мен пікірін тыңдауға болады.

Бағалау:Топ аралық. Көңіл- күй смайлик арқылы бағалау

Сергіту сәті «Гүлдер биі»

Жұптық жұмыс «Конверттегі сұрақ» әдісі.

1 жұп.Қозғалу және тітіркендіргіш арасындағы байланысты сипаттап түсіндір?

2 жұп.Өсімдіктердің экологиялық айырмашылықтарын сипаттаңыз?

3 жұп.Өсімдіктердің морфологиялық ерекшеліктерін түсіндіріңіз?

4 жұп.Жасанды жарықтың өсімдіктерге әсерін сипаттаңыз?

5 жұп.Бөлме өсімдіктерінің қозғалысын түсіндіріңіз?

6 жұп.Фотопериодизм ролін түсіндіріңіз?

7жұп. Жарықтың өсімдік морфологиясына әсерін сипаттаңыз?

8 жұп Қозғалу мен тітіркендіргіш арасындағы байланысты сипаттаңыз?

9 жұп Өсімдіктер ағызасына фактордың әсер ету бағыты белгілі болса,өсімдіктің қалай қарай өсетінін болжаңдар?

Бағалау:Гиометриялық фигура арқылы.

Жеке жұмыс. «Құзырлы тапсырма» әдісі 1.Суретте көрсетілген А,В,С құбылысын сипаттаңы.

2.Тапсырма Төмендегі терминдерге анықтама беріңіз

Гелиофиттер

Сциофиттер

Факультативті гелиофиттердің

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

1.Өсімдіктің жарыққа кезеңіне сәйкес қозғалысын түрлерін ажырата алады .

2.Жарақкезеңдік (Фотопериодизм)ағзаның күн ұзақтығына бейімделуін сипаттау.

3Жарықкезеңдік, Жарық,күннің ұзақтығы,Температура,Гелиофиттер,Сциофиттер,Факультативті гелиофиттердің анықтамасын жазып суреттей алады.

1.Өсімдіктердің қозғалу механизмін түсіндіре алады.


2.Жарықкезеңдік,күннің ұзақтығы,температура,жарық анықтамасын жаза алады;

3.Гелиофиттер,Сциофиттер,факультативті гелиофиттерге жататын өсімдіктерді ажырата алады және анықтамасын дұрыс жазады;

1






1

Барлығы


2

Бағалау: «Құмырсқа,Ара,Көбелек» арқылы бағалау.




Smk.edu.kz.

/Course/ Topic/ /16/ 6389






Оқулық Биология 7сынып «Атамұра»

Биология 7

Мектеп.148-149










Сабақтың соңы

5 минут

Үйге тапсырма:Адамға және жануарларға,өсімдіктерге тән биологиялық сағат туралы хабарлама жасаңдар.

Ұстазға хат:

Мен жақсы түсіндім ..................................

Мен келесі сабақта.........................білгім келеді








Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –сіз оқушылардың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Адын- ала берілген атаулар» әдісі

«Конверттегі сұрақ» әдісі

«Құзырлы тапсырма» әдісі

Бөлме және жылы жайлардағы өсімдіктерге жасанды жарықтың ролін түсіндіріп,өмірмен мысал келтіреді.


Топ аралық. «Көңіл- күй смайлик» арқылы бағалау

Бағалау: «Гиометриялық фигура» арқылы.

Бағалау:«Құмырсқа,Ара,Көбеле» арқылы бағалау





Биология кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау

Сергіту сәті «Гүлдер биі»


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ашық сабақ. Өсімдіктердің қозғалысы

Автор: Алишева Мереке Жылқайдаровна

Дата: 20.12.2018

Номер свидетельства: 491909
