kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ас қайда қорытылады?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға түсіндіруге қолайлы жұмыс және өте тиімді 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ас қайда қорытылады?»



Тақырып: Қала құрылысы және бейресми символдардың мәні

Мектеп: №8 ом МДШО

Күні:14.11

Мұғалімнің аты-жөні:Рыскулова Т.А

Сынып: 3»Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.1 * санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

Күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар:

Санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

Бірқатар оқушылар үшін:

Кубты бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде есептеу, бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде санның кубы ретінде түсіну

Кейбір оқушылар үшін:

Санның кубтық құрамын табу үшін, санды өрнектің мәнін бірнеше амал арқылы табу.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіндіру

Пәндік лексика және терминология:

Санның квадраты, санның кубы

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

  • Бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде санның кубын ұсына аласыз ба?

  • Бірдей үш көбейткіштің туындысы ретінде санның кубын есептеңіздер?

  • Қалай ойлайсың санның квадраты мен кубын жазу үшін не үшін жоғарғы индексті ойлап тапты?

Жазу:

Санның кубын жазыңыз.

Тірек білім, білік, дағдылар

Бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі, санның квадраты, көбейту компоненттері

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры



0-3




Ынталандыру.

Мұғалім балалардан сендерге «монумент» сөзі таныс па деп сұрайды?

Монуме́нт (лат. monumentum – «естелік; ескерткіш», monere – «еске салу, жандандыру») — ескерткіштің өлшеміне қарай мәнді өнер туындысы.

Архитектуралық жоспар бойынша ескерткіш кеңістік жасайды, көбіне алаң орталықтарында немесе қоғамдық кеңістікте визуалдды рөл атқарады.

+ Монументті мүсін ( монумент), өз заманы мен уақытының қандай да бір маңызды оқиғаларының куәсі ретінде, әлеуметтік-қоғамдық оқиғаны шын мәнінде дәл бірдей сияқты етіп қабылдатады.

Негізі "монументті" мүсін өз уақытындағы шындықты суреттейді.

"Монументті" мүсінді көбіне маңызды, ерлік оқиғалар кезінде өз уақытында адамдардың қабылдауы үшін көп күш жұмсалған оқиғаларға қойылады. [https://ru.wikipedia.org/wiki/монумент]

Мұғалім суреттерді немесе интерактивті тақтадағы слайдты, теледидардан «Алтын адам», «Байтерек», «Мәңгілік ел» салтанат қақпасы және т.б. монументтерді көрсетеді және олардың маңызын түсіндіру.

монументтердің суреттері немесе слайдттар






Өзектендіру.

- №1 тапсырманы орындаңыздар. Суреттердегі монументтер қандай мағына береді? Әрқайсысының атауын білу үшін есептерді шығар.Санның квадраты туралы түсінікті қайталауға арналған тапсырма.

оқулық




Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

-Монументтен басқа да ескерткіштер орнатылуы мүмкін. Санжар Венгрияның Будапешт қаласында болды және сол жерден «Кубик Рубиктің» ескерткішін көрді. Ол сыныптастарына сыйлық әкелуді ұйғарды. Ол бір қорап кәдесый текшелер сатып алды және оларды текше пішінді қораптарға салды.Сендер Санжарға оларды санауға көмектесіңдер.

Оқулық, дәптер









Жаңаны ашу.

Жаңаны ашу үшін балалар текшелерді қорапқа салып тәжірибелік жұмыс жасайды немесе оқулықтағы суреттерді қарап өз нұсқаларын айтады.

-санаудың бұдан да ыңғайлырақ түрін атай аласың ба?

Балалар тәжірибелік жұмыс орындайды. Төртбұрыштарды қорапқа суретте көрсетілгендей, шетінен бастап қатарынан қалап салу керек.

Осылай, мұғалім балаларды текшелерді үш қатарға бірдей қылып тізіп санауға болатынын түсіндіреді. 3х3- бұл текшенің бір қабатының саны. Ал мұндай қабаттан үшеу шықты. Онда мынадай өрнек шығады:

3х3х3=9

Санның кубын жаңаша жазуда тиімді жолын ойын арқылы табуды ұсынады.

Осылай балалар шешіммен танысады: Санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісімен атауға болады. Жоғарғы жағындағы 3 деген индекс санның кубы екенін білдіреді.


Көбейтіндіні санау үшін балалар алған білімдерін пайдаланады{\displaystyle x^{3}=x\cdot x\cdot x}. Бұл тақырып берілген мысалдардан бұрынырақ игерілгендіктен 1, 2, 3 сандарының кубын табуды ұсынуға болады.

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.

- Балалар №3 тапсырманы түсінік бере отырып орындайды. Үш көбейткіштің көбейтіндісін кубпен алмастырады. 3 деген индексті жазады және есептеп көреді.

Осы сабаққа арналған тұсаукесерді санның кубын жазуды бекіту үшін қолданыңыз.

Бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің кубымен алмастыруға болады

Өзіндік жұмыс

Таңба негізді дәптерде балалар тапсырма орындайды:санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде ойла. Есепте.

Ары қарай үлестірмелі қима қағаз бойынша жауаптарын тексеру үшін салыстырады:

13= 1х1х1=1х1=1

23= 2х2х2=4х2=8

33= 3х3х3=9х3=27

Жетістік критерииі:

Мен:

  • Санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде көрсетемін;

  • Санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде есептей аламын.

Дәптер, оқулық, Сабаққа арналған тұсаукесер, текшелер мен қорап













Жаңаны қолдану.

№3 - №2 тапсырмаға кері тапсырма. Санның кубын көбейтіндімен алмастырып есептеу керек.

Егер сыныптың дайындығы жеткілікті болса, барлық бір таңбалы сандардың кубын табуды тапсырыңыз.

Бұрынғы өтілген материалдармен жұмыс.

№5 тапсырманы алдымен амалдардың орындалу тәртібін анықтап, өрнектің мәнін табады.

Сабақ тақырыбы бойынша сұрақтар құрастыр.

Әр жаңа сабақта немесе бекіту сабағында оқушылар сұрақтар құрастырады. Бұл тақырыпты ұғынып, дұрыс қабылдауға мүмкіндік береді. Оқулықта берілген сөздермен сұрақтар құрастыру керек. Мына тәсілдерді қолдануға болады: түймедақ немесе Блум текшесі.

Оқулық.



Рефлексия.

Рефлексия жүргізу үшін балаларға өздерінің білетідерін мақсаттарымен байланыстыру қажет: сабақ барысында кім не істей алатынын ұқты: санның кубын бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде және бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісінен санның кубын табу; санның кубын құрайтын өрнектер құрастыру. Дәптерде жетістік жолы қолданылады.

Блум кубигінің сұрақтары бойынша сұрақтар құрастыру: атау, неге, түсіндір.

Жетістіктер жолы.

Блум текшесі



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ас қайда қорытылады?

Автор: Рыскулова Толқын Айтбековна

Дата: 07.02.2019

Номер свидетельства: 498828
