Просмотр содержимого документа
«What is cultural heritage? »
Күні: 24.02.2015 жыл
Сабақтың тақырыбы: What is cultural heritage?
Сілтеме: стандарт, ағылшын тілі пәнінің бағдарламасы.
Мақсаты: Мәдениет,мәдени мұра туралы түсінік беру.
Міндеттері: 1. Мәдениеттің түрлері туралы оқып білу.
2. Қазақстанның көп жылдан бері сақталып келе жатқан мәдени
мұраларымен таныстыру.
3.Ағылшын тілінде сөйлеу қабілетін дамыту.
Күтілетін нәтиже: 1.Ізденімпаздығы мен АКТ-ны пайдалану құзіреті артады.
2.Рухани және материалдық мәдени мұраны танып,біледі.
3. Ата-бабаларымыздан қалған мәдени мұраларымызды бағалауды
үйренеді.
4. Топпен, жұппен жұмыс жасауға дағдыланады.
5. Бір-бірінің пікірін тыңдап, өз ойларын ағылшын тілінде жеткізе
алады.
Дереккөздер: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау.
Ресурстар: Оқулық, постер, стикер, маркер
Сабақтың жүру барысы:
Уақыты
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1мин
Organization moment
Greetings
Collected in
1 мин
Warm-up
Who is on duty today?
What is the date today?
What is the weather like for today?
I am on duty today.The 24th of February.Today is sunny,warm.
3 мин
Grouping
Grouping with colours.
Pupils divided into 2 groups and elect a group leader
10 мин
Checking the hometask
Our hometask was write reports about famous people.
Questions about famous people.
1.Who is Charles Dickens? 2.When he was born? 3.Novels written by Charles Dickens. 4.Where Charles dickens was born? 5.Who is Shokhan Ualikhanov? 6.Works written by Shokhan Ualikhanov? 7.Who is Kanysh Satbaev? 8.Where and when he was born?9. Who is Isaak Newton? 10. When and where he was born?
Protect reports
Say about Shokan Ualikhanov,K.Satbaev,Charles Dickens,Isaak Newton.
Answer the questions.
10мин
New lesson
Phonetic drill
Watch a video.
New words
Read the text and translate.
1-group: Tangible cultural heritage.
2-group: Intangible cultural heritage.
Pupils read their tasks then work with posters
6 мин
Defend poster
Pupils defend their posters
6 мин
Writing
Working with copybook
Write Exercises 3,4.
5 мин
Conclusion
Questions about cultural heritage:
1. What are some things that define a culture?
2. What is cultural heritage?
3. What do you think is interesting about your culture? 4. What does tangible cultural property include? 5. What does intangible cultural property include? 6. The mausoleum Aisha bibi is … heritage. 7. Traditions are … Heritage.
Pupils answer the questions
Hometask
Write exercise 5.
3 мин
Marking
Reflection
Sun and clouds.
The group leader marks pupils
Write own impressions
Топты бағалау парағы:
№
Groups
Home work
Work in class
Work with copybook
Conclusion
1
2
3
4
Бағалау критерийлері: 1-тапсырманы толық орындауы,2-сұраққа дұрыс жауап
беруі, 3- оқушылардың дәлелді түсіндіруі. Әр тапсырмаға