Урок английского языка в 5 классе по теме "Семья. My family"
Урок английского языка в 5 классе по теме "Семья. My family"
Задачи:
обучающие:
— освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Семейные узы»;
— научиться рассказывать о своей семье и любимых занятиях/увлечениях;
— научиться описывать людей, обмениваться информацией личного характера;
— освоить формообразование и использование в связной речи глаголов в повелительном наклонении, личных и притяжательных местоимений, грамматических структур с глаголом can/can’t для выражения значения способности/умения, форм притяжательного падежа существительных;
развивающие:
— развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;
Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка в 5 классе по теме "Семья. My family"»
Учебник по английскому языку 5 класс «SPOTLIGHT», Virginia Evans, Jenny Dooley. М., 2016.
Учебныйраздел: Family ties.
Module 4a “My family” стр. 56-57
Задачи:
обучающие:
— освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Семейные узы»;
— научиться рассказывать о своей семье и любимых занятиях/увлечениях;
— научиться описывать людей, обмениваться информацией личного характера;
— освоить формообразование и использование в связной речи глаголов в повелительном наклонении, личных и притяжательных местоимений, грамматических структур с глаголом can/can’t для выражения значения способности/умения, форм притяжательного падежа существительных;
развивающие:
— развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;
— развивать умения, составляющие лингвистическую компетенцию: сопоставление языковых явлений в изучаемом и родном языке;
воспитательные:
— воспитывать уважение к семейным отношениям, своей семье.
Ход урока.
I.Начало урока
1. Организационный момент. Т: Good morning, children! I am glad to see you.
P: We are glad to see you too!
T: You are very nice and clever today! How are you?
P-s: We are fine, thank you? And you?
T: I hope everybody is ready to work. Sit down, please.
Let’s start our lesson.
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- What season is it today?
- Who is absent today? 2. Постановка темы урока, обозначение цели. На доске картинки с изображением нескольких семей. T: Please, look at the blackboard and guess the topic of the lesson.
T - Cl: What pictures сan you see? What do you think the topic of our lesson is?
P-s: I saw a mother, a father, a grandmother and children. I think the topic of the lesson today is «Family».
T: Well-done! You are absolutely right; the topic of the lesson today is «Family»
On your desks you can see different cards with exercises and these exercises will help you to work today. 3. Речеваяразминка.
T: By the way, do you like rhymes?
OK, Now you need to continue my rhyme and say the necessary words.
Family.
Ты не ленись, а повтори: Семья иначе …family Father, mother, sister, brother Uncle, aunt, daughter, son, Всех родных я перечислил, Я всю … family назвал. Она мечтает быть артисткой Моя сестренка – моя …sister Мой брат разбил сегодня вазу Мой брат – малыш, Мой братик – … brother Дядя Скрудж поехал в банк, Дядю называют… uncle Тетя! А теперь твой фант! Тетя по-английски…aunt Дочку как вы назовете? Дочка по-английски …daughter. Мой сынок испортил кран. Сын, сынишка значит …son Ко мне пришел друг на обед Друг по-английски просто…friend.
II.Основнаячастьурока
1. Актуализация ранее изученного лексического материала. T: Last year you learned a lot of words on the topic «Family». Let’s see how well you remember them.
I know everybody of you like playing. And now let’s play a bit.
На доске плакат с изображением дерева .
Look at the blackboard. You can see a magic family tree there . But there are not any members of the family on that tree. You should listen to the definitions of the words and try to guess: Who are these people ?
My Mum’s father is my ……….
My Dad’s mother is my ………
My Mum’s brother is my ………
My Dad’s sister is my ………..
My brother’s mother is my ……..
My granny’s son is my ……….
My Mum’s son is my ………..
My Dad’s daughter is my …….
My brother’s son is my………
10. My sister’s daughter is my……..
2. Введение новых ЛЕ по теме «Семья»
T: Веfore reading the text let’s remember some new English words.
Look at the cards, read the words and try to translate them:
Сool Clever Funny
Kind Friendly Naughty
Sweet Noisy Caring
3.Чтение текста (усвоение новых знаний).
T: Well done! And now, children, let’s read the text from our student’s book. Go to page 56, exercise 2. Your task is to understand the text. Later we’ll do some tasks to check.
Ознакомительное чтение:
Обучающиеся сначала просматривают текст и выполняют упражнение «Правда» - «Неправда»
T: Look through the text, please and do «True» or «False» exercise 2b, p. 56
At first say if the sentence true or false, and correct the sentence if it is false.
Now, let’s check your answers. (Слайд )
2) Фронтальное чтение текста по абзацaм:
T: I hope you are ready to do some exercises.
You will get cards. Match the words with their Russian equivalents. Now, children, let’s check your answers. Look at the screen! I can see that you are right.(Слайд 4)
1. cool
a. добрый
2. kind
b. шумный
3. sweet
c. заботливый
4. clever
d. забавный
5. friendly
e. непослушный
6. noisy
f. классный
7. funny
g. умный
8. naughty
h. дружелюбный
9. caring
i. сладкий, милый
4.Физкультминутка
T: Now Let’s have a rest.
Song «Head and shoulders»
5. Выполнение лексико-грамматических упражнений.
(Проверка понимания прочитанного текста).
T: And now you’ll have another task. You have to draw Kate Green’s family tree.
T: Let’s check your answers. Look at the screen, please. Do you have the same?
P1: Yes, I do.
P2: Yes, I do.
T: Very good!
6. Развитие навыков говорения.
Обучающиеся пересказывают текст о семье Кейт с использованием семейного дерева и таблицы .
T: So it’s time for the last task. I’ll give you a card that helps you to speak about Kate Green’s family. You should do some writings. In a minute tell about Kate Green’s family.
Здесь вы должны написать имена брата, сестры, мамы, папы и т.д.
Kate’s family
What is his ( her) name?
How old is he (she)?
What’s her (his) job?
What can do/
can’ not do
Daughter
Mum
Dad
Brother
Grandma
_________
Grandpa
____________
Baby sister
________
_________
Kate’s family
What is his (her) name?
How old is he (she)?
What is his (her) job?
What can he(she)do/
can’ not do
Daughter
Kate
12
a pupil
_________
Mum
Jane
35
a music teacher
can play the piano
Dad
David
42
a pilot
can speak French
Brother
Tom
8
a pupil
can play computer
Grandma
Helen
70
______
can make cookies
Grandpa
Ben
72
________
________
Baby sister
Emma
_____
______
can’t walk yet
III.Заключительная часть урока
1. Подведениеитогов, рефлексия.
T: It’s time to finish. You were very active today.
Now, finish the sentences:
Now I know…
Now I can…
It was interesting…
It was difficult…
You have your own families, but our class is a family, our school is a family, our city is a family, the world is our family. (учащиеся оценивают урок при помощи цветных фломастеров и человечков: красный- хорошее настроение, синий- нейтральное, всех человечков размещаем на картину нашей планеты, как большая, дружная семья.)
Thank you for good work at the lesson. I give excellent marks to…, good to…,etc.
2. Домашнеезадание
T: As for your home task you will have to make up a story about your family using a table and your family-tree.