Просмотр содержимого документа
«Урок по теме "Биографии великих людей"»
Мария Кюри. Работа с текстом
УМК – Ю.Е. Ваулина и др. «Английский в фокусе».
Задачи урока: закрепление лексического материала, расширение словарного запаса, развитие навыков устной речи, формирование навыка выполнения задания на множественный выбор, развитие навыка поискового чтения, подготовка к письменному высказыванию.
Ход урока: 1. Вводная часть.
Организационный момент. Приветствие. Знакомство с темой урока.
There are different fields of science in the world. Today we are going to read the text about one of famous scientists and you’ll learn who to write a biography of a famous person.
2. Закрепление лексического материала.
Чтение наиболее сложных слов.
Let’s revise some words. Read the names of these subjects:
Chemistry
Biology
Geography
Sociology
Psychology
Engineering
Health Science
Earth Science
Какая область науки интересна вам?
Which field of science are you interested in? Why?
Проверка домашнего задания (рабочая тетрадь, упр. 3 с. 24).
Let’s check exercise 3 from your workbooks. Name the science, please.
Что должен изучать человек этой профессии.
What field of science should a person study to become a(n) dentist, computer programmer, geologist, mechanic, accountant, teacher.
3. Работа с текстом о Марии Кюри (упр. 1 с. 48).
Now we are going to read about a great scientist. Open your books at page 48, exercise 1.
Вводные вопросы.
Who is the woman in the picture?
What do you know about her?
What did she study?
What prestigious prize did she get?
When did she die and why?
Работа с новой лексикой. Ученикам предлагается дать определение выделенным словам, а затем использовать их в предложениях.
Look at the words in bold. What do they mean?
Use these words to fill the gaps.
Jim and Sally __________ law and __________ the university last year.
My cousin’s dream is to become a doctor, so she studies __________.
The house was __________ by a famous architect.
Chemistry studies different __________.
Julia has passed the examinations and got her Master’s __________.
__________ elements are rather dangerous.
Выполнение задания на выбор.
1 учащийся читает предложения, в которых были пропущены слова. Другие могут согласиться или не согласиться с его вариантом ответа. Правильность выполнения задания проверяется по аудиозаписи текста.
Read the sentences with the missing words. The others should agree or disagree with the answer. Then we’ll listen and check the answer.
Как составить краткую биографию известного человека?
Why does the writer consider Maria Curie to be a successful person?
Обратить внимание на даты, приведенные в тексте. Поставить вопрос о том, какие события связаны с этими датами.
Now we’ll make a biography.
How do we read the dates? 1867, 1877, 1903, 1906, 1911, 1934.
What happened in 1867?...
Предложить ученикам вопросы о других важных событиях из жизни Марии Кюри, точная датировка которых не указана.
What did Marie do after her mother’s death?
What happened after her sister’s marriage?
What did Marie do after the university?
Who did she marry to?
What did they study together?
What did they discover?
Обобщение. Ученикам предлагается кратко изложить содержание прочитанного текста.
What have you learnt about Marie Curie? Can you summarise the text?