Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка в 9 классе. Тема: "Телевидение в учебном процессе" »
Урок английского языка в 9 классе
Чижова Ольга Юрьевна
Преподаватель английского языка
МБОУ «Школа №2» г.о. Балашиха МО.
Тема: «Средства массовой информации» : «Телевидение в классе»
Цель урока: развитие навыков речи по теме «Television», закрепление грамматических навыков (Present Progressive Passive, Past Progressive Passive и Future Progressive Passive)
Задачи:
Образовательная: совершенствование навыков аудирования, тренировка в употреблении глаголов настоящего, прошедшего и будущего продолженного времени страдательного залога, знакомство с сокращениями, как одним из видов современного словообразования, изучение особeнностей употребления неисчислимых имен существительных в английском языке.
Развивающая: развитие у детей творческого воображения и фантазии, развивать умение высказывать свое мнение по обсуждаемым вопросам и вести диалог.
Воспитательная: воспитывать культуру речи, умение слушать точку зрения собеседника.
Оборудование: ИКТ и средства обучения.
Ход урока:
Организационный момент:
Good morning, boys and girls! Glad to see you today. Who is absent? Well, then begin our work. Today we are going to discuss some questions, and the first one is «Television in the Classroom». Almost every classroom in our school is equipped with television. Television plays a very important role in our educational process. Let’s read the text about television and then listen to it. There are two pieces of information that are missing from the text. Try to find them.
Ребята читают текст, затем слушают аудиозапись№ 6 и стараются найти и указать пропущенную информацию.
Активизация употребления структур Present Progressive Passive и Past Progressive Passive: (Ex 2p. 17)
OK, friends, I invite you to travel in the time with the man of the future, Magnus by name. He is travelling across the centuries in his time machine visiting different places all over the world. Say what was happening there at the moment he arrived in those countries. Use the passive voice like in the example.
Example: When Magnus arrived in China the Great Wall of China was being built, etc.
Well, and now let’s read the dialogue between Mr. Robin Warren and his butler. Use the verbs in brackets in the appropriate passive forms.
Ребята читают диалог по ролям (Ex 3 p.18), вставляя глаголы, данные в скобках в нужной форме страдательного залога.
Let’s check if your answers are right.
Friends, do you know that one of the ways of modern word formation is shortening? Some of the words are shortened to one sellable, like doc, cap, fridge; some phrases can be shortened to abbreviation like TV or CNN or LA and so on. What do you think the underlined letters stand for?
Ребятам предлагается выполнить Ex 4p.18, где они должны догадаться о значении сокращенных слов.
OK, and maybe you also know any shortenings or abbriviations? There are a lot of them in our language too.
Учащиеся вспоминают примеры сокращений в русском языке: МГУ, ВТО, ЕГЭ, МузТВ, колхоз,
6.Музыкальная минутка .Friends, let’s have a little rest! Put off you pens and close your eyes! Listen to the sounds of nature. (Ребята слушают звуки живой природы).
7. Опрос домашнего задания: Well, your home task for today was Ex11p16
You had to translate some new phrases and sentences from Russian into
English. Let’s check it up.
8. OK, please read the note about uncountable nouns like advice, information,
knowledge, progress, news, money, hair.
Учащиеся самостоятельно прочитывают статью о неисчисляемых существительных.
Are you ready to continue ? Then compare the English and Russian sentences in Ex5p19(a). What’s the difference?
Ребята читают предложения на английском и русском языках, обращая внимание на различие употребления и перевода предложений с неисчисляемыми существительными. Далее идёт закрепление знаний путём выполнения Ex5p19(b).
9. Беседа о выборе телевизионных программ.
Friends, what genres of TV programs do you know? What are your favourite?
OK, now look through the list of TV programs . Which of them would you choose? What’s your first, second and third choice? Explain it.
10. Работа в парах . Составляем диалоги «Какую программу будем смотреть?»
(Ex8p20).
Well, we often discuss with our friends and relatives what program to watch. Let’s
make dialogues on this topic. Try to convince your deskmate that your choice is better.
11. Заключительный этап урока.
Well, my friends, I think we have worked very well. Today we have listened to the text about television ,have traveled through the time and space and have trained using the Passive Voice, we have known about uncountable nouns, about shortenings and made dialogues of television. Which of the points you think was the easiest? The most difficult? Which of them was interesting and useful in your opinion?