Цели: щзнакомление с новой лексикой по теме "Почта".Закрепление навыков чтения,совершенствование навыеов диалогической речи.Учить читать в слух соблюдая првила произношения.Учить вести диалог используя новые слова, повторить правили чтения гласных Ее,Аа,Оо.Создать условий для развития умений и навыков устноц и письменной речи.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Цели: ознакомление с новой лексикой по теме «Почта»; закрепление навыков чтение( правила чтения Аа, Ее и Оо в закрытом и открытом слогах); совершенствование навыков диалогической речи.
Оборудование: картинки для введения новой лексики по теме «Почта.»
Ход урока.
1.Организационный момент
-Good morning, children! I am glad to see you. Look at the blackboard, please.
-What can you see in the pictures? What topic shall we discuss?
-You are right; we are going to talk the post office.
( В начале урока учитель обращает внимание учащихся на картинки по теме «Почта»,которые заранее развешиваются на доске для определения темы урока).
2.Речевая разминка. Игра «Не согласись».
-Today we will play the game Disagree. You will listen to my statement and disagree with me. Attention, please.
Примерный ход игры:
-You don’t like to play with a teddy bear.(I like to play with a teddy bear).
-You can play football.(I cant play football.)
-You name is Kate (My name isn’t Kate.)
-Your mother likes to roller skate. (My mother doesn’t like to roller skate.)
-You don’t listen to music.(I listen to music.)
-You don’t like puzzles.(I like puzzles.)
-You don’t eat bananas .(I eat bananas).
-You are seven.(I am not seven.)Etc.
Введение новой лексики по теме «Почта».
-Children ,open your books on page 75, please.
-Look at the pictures and try to translate the words from exercise 1.
-Lets read the words after the speaker.
-Read the words all together, please.
The next task for you is exercise 2 on page75.You will answer the questions.
3.Закрепление введение лексики.
-Children , look.I have a letter from my friend Ann.
-Can tell me what it is?
-It is an envelope.
-You are right. And what is it?
-It is a stamp.
-What must I do to spend a letter to my friend?
-You must take a pen a paper and write a letter.
And then what must Ido?
I must put a letter into the envelope and go to the post office to post the letter.
Thank, you children ,I think I will write a letter to my friend very soon.
4.Its time to have a rest.
Clap,clap, clap your hands!
Clap your hands together.
We are clapping,
We are clapping,
We are clapping our hands!
Stamp ,stamp, stamp your feet!
Stamp your feet together!
We are stamping , we are stamping,
We are stamping our feet.
5.Закрепление правила чтения букв Аа, Ее, Оо.
-Children ,now its time to do exercise 7 on page 18.Before you will begin the task lets remember how to read these words.
(Дети за диктором повторяют слова из упр.3.А затем читают их в парах.Учитель проверяет правильность выполнения задания, обращая внимание учеников на то , в каких случаях учащиеся знакомятся с двумя значениями слова letter и выполняют упр.4.
5.Подведение итогов урока.
-We had a good lesson today.Did you like it?
-Its time to learn a new poem about Benjamin.
(На доске написано стихотворение.Учитель читает и переводить его. Затем его рассказывают ученики., повторяя каждую строчку за учителем.)
Benjamin has a pencil,
Benjamin has a pen,
Benjamin is drawing
Funny little men.
Benjamin has a paper,
Benjamin has a book.
Benjamin shouts as he runs,
Come and have a look!
-I hope you like the poem.Next lesson we will remember and read again.But now the lesson is over.Goodbye, boys and girls!