The outline of the lesson on the English language
The Theme: “Much, many, a lot of ”.
“Food for life”
Дата: 26.02. 2015
Тема: “Much, many, a lot of”. “Food for life”
Класс: 3 “А”
Школа: №34
Тип урока: Комбинированный.
Цели урока:
1.Образовательные:
• повторить изученную лексику по теме «Food»с целью формирования у учащихся умений использовать ее в речи;
• учить употреблять в речи слова: many, much с исчисляемыми и неисчисляемыми существительными;
2. Развивающие:
• развивать умения и навыки в чтении с полным пониманием содержания текста;
• развить навыки правильного произношения ;
3. Воспитывающие:
• прививать любовь и интерес к иностранному языку;
• воспитывать вежливое общение друг с другом.
4. Коммуникативные:
• Развивать коммуникативные умения через умение отвечать на вопросы;
The plan of the lesson:
- Organizationmoment(30 сек)
- The aim of the lesson (30 сек)
- Checking of the homework (5 мин)
- Introduction and consolidation of the use “much” “many”, “a lot of”.
(8 мин)
- Work on the text “Food for life”. (7 мин)
- Warming-up (1 мин)
- Consolidation of the words about food. (7 мин)
- Work in pairs. (8 мин)
- Home work (1 мин)
- The result of the lesson (2 мин)
№
Этапы урока
Деятельность учителя
Деятельность учеников
Время
1.
Organization moment.
Good morning! I am your teacher of English for today. My name is…………. I am glad to see you.
Учащиеся здороваются.
30 сек
2.
The aim of the lesson.
Today we are going to revise the words about food to learn you to use in your stories and dialogues; then you’ll know when we use “much/many/a lot of” with the nouns and you’ll practice using them in your speech.
Учащиеся слушают.
30 сек
3.
Checking of the homework.
- What was your homework for today?
- Ok, let’s revise these words. Repeat after me words and translate it.
Last – последний, year – год, month – месяц, food – еда, week – неделя, today – сегодня, much – много.Now I will give you the cards. Write down your surname on the card. You must connect the word with its translation
Отвечают на вопросы, затем соединяют слова с его переводом на карточке.
5 мин
4.
Introduction and consolidation of the use of“much” “many”, “a lot of”.
а) Look at the picture! You can see a lot of food. Какие продукты вы сможете пересчитать? Назовите их множественное число. А какие продукты нельзя пересчитать?
- Who can tell me when we use “much”/ “many”/ “a lot of”?
б) Open your books at page 132. Ex/1. Read the task and translate it.
Отвечают: Если мы не можем посчитать предмет используем much.
Many- употребляется только с исчисляемыми существительными.
A lot of используется как с исчисляемыми, так и с неисчисляемыми существительными в утвердительных предложениях.
Ученики читают задания и выполняют их устно.
8 мин
5.
Work on the text “Food for life”.
Now we will read the text about food. We will learn a lot of the new with the help of this text. It is very interesting text. Because we will know where do we take food?
a)Open your books at page 130. Ex/8. Read the text “Food for life”.
б) - What is this text about?
- What have you learnt about food?
- Where does meat come from?
- Where do we get fruits?
- What about tea?
- Where do oranges and bananas come from?
Учащиеся читают текст и отвечают на вопросы.
7 мин
6.
Warming – up.
Включаю видео
Учащиеся выполняют упражнение
1 мин
7.
Consolidation of the words about food.
Look at the blackboard. Здесь вы должны найти слова про еду. Например: food. И выделим слова “food”. (Первую слову я сама покажу на доске).
How many words can you find?
б) Look at the blackboard. There are a lot of food and cards with the name of food. Вы должны взять одну карточку, там написано название еды. Вы должны найти эту еду и разложить его по карзинам. Карзина “much” or карзина “many”.
По одному выходит к доске и выделит слова.
Делают задание.
7 мин
8.
Work in pairs.
а) Now we will work in pairs. Open your books at page 133. Read the example, please. And ask questions each other and answer them using the word “different”. I will give you 3 minute, then you will answer at the board.
б) We have just revised the words about animals, colours, fruits.
Now we will play game “Champion”. Open your books at page 132. Ex/ 4.
Задает вопросы друг к другу т отвечают на них.
2 – 3 пара отвечают на доске.
8 мин
9.
Homework.
Open your diary and write down your homework. Page 133, ex/7. You must choose and write the words about food.
Записывают домашнюю работу.
1 мин
10.
The result of the lesson.
When do we use Much?
-When do we use many?
-Well children, What have we revised at the lesson?
-What new words do you know?
-What new information have you known?
Вы сегодня хорошо работали на уроке!
-The lesson is over, thank you! Good Bye!
Отвечают на вопросы.
2 мин