Цілі: вивчити нові лексичні одиниці з теми та застосовувати їх писемному і усному мовленні, удосконалювати навички аудіювання, читання та говоріння, практикувати вміння складати меню англійською мовою.
освітня – ознайомити учнів з особливостями складання англійського меню, з’ясувати схожість та відмінність з українським, усвідомити зв’язок англійської мови з професією;
розвиваюча – розвивати мовну здогадку, логічне мислення, вміння порівнювати та аналізувати, вміння працювати парами, групами;
виховна – виховувати інтерес до правил інших народів, їхніх звичаїв, повагу до інших.
Методична мета: використання нових освітніх технологій у навчанні іноземної мови
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок-презентація
Обладнання: мультимедійний проектор, картки з завданнями
Хід уроку
- Pre-Main Part
T.: Dear pupils! I’m glad to see you. How are you doing? What do we constantly speak with cooks about? Yes. It’s food. At previous lessons we were talking about different meals. Now look at the blackboard. There is a tasty crossword on it.
- It’s stewed meat with potatoes or veg.
- It’s red salad.
- It’s a dish made of macaroni and meat. It is very popular in Italy.
- It’s a “meat ball”.
- It’s a dish made of rice and meat.
- British dessert.
- It’s very healthy meat. But the children don’t like to eat it.
- You can take some potatoes, eggs, salt and flour and dry potato….
- We can eat this in the morning with tea or at lunch.
- It’s a drink. In Ukraine people drink it hot, but in some other countries people drink it cold in the morning.
T.: Well done, students. This is the place where we are going (a picture). It is a restaurant. Attention!What is one of the main documents at a restaurant?
II.Warming up
T: Read the MOTTO of our lesson. «A painter isn’t able to create without paint, so a restaurant can’t work without a menu»
III.Main Part
- Vocabulary
T: It’s not new for you! I’m sure you know what a menu is very well. Tell me.
Menu is a presentation of food and beverage offerings.
- aperatif – аперитив (алкогольний напій, який пють перед їжею);
- appetizer – закуска (їжа, яку подають перед основною стравою для підвищення апетиту);
- cold platter / hors d’oeuvre – холодні закуски;
- the main course – основні страви;
- soup / the first course – перші страви;
- dessert – десерт;
- game – дичина;
- poultry – мясо домашньої птиці;
- cheeseboard – сир в асортименті
- сhef’s specialties – страви від шефа
- beverages - напої
Wine list – карта вин.
- Reading (Work in group)
- pre-reading task
T: My friend Ira is opening her own restaurant today. Last week she sent 2 variants of her menu to the printer. They have just come back and, unfortunately, they are full of mistakes. The printers have put some dishes in the wrong sections. Help to correct the mistakes.
- reading
Menu 1
APPETIZER: Green Salad $2.50; Curds $ 5.8; Potatoes pancakes $6.00; sandwich $3.00
MAIN COURSES: Cucumber soup $4.50; Omelette $3.50; Lasagna $12.50; White Coffee $1.25
DESSERTS: Porridge $ 1.50; Backed pudding $ 3.80; Apple Pie $ 4.60
BEVERAGES: : Meat dumpling $ 6.00; Bottle of Champagne $ 225.00; Glass of Juice $ 2.50
Menu 2
APPETIZER: Garlic bread $1.50; Grilled veggies $ 4.00; Tossed salad $5.00; Snacks $3.00
MAIN COURSES: New-York steak $3.50; Spaghetti and meatballs $3.50; French fries $2.50; Apple pie $7.05
DESSERTS: Milk $ 1.50; Black pudding $ 8.00; Banana split $ 4.60
BEVERAGES: Soup of the day $ 4.00; Bottle of Wine $125.00; Soda pop$ 2.50
- after reading
- :Okay.
Організація виробництва
Вчитель: Сучасна тенденція закладів ресторанного господарства спрямована на те, щоб відвідувач був задоволений :
Ваша думка: - Що потрібно зробити для цього?
А для закладу:
- При складанні меню продукти використати максимально ефективно
- Втрати звести до мінімуму
- Закупити сировину наближену до вихідного стану (тушка птиці, тушки риби, напівтуша свнини), що дозволяє суттєво виграти в забезпеченні потрібної матеріальної собівартості блюд. ( Кожна пара отримає фото продукту).
Потрібно скласти меню таким чином, щоб вихідний продукт використати максимально ефективно та без відходів, дотримуючись відповідного порядку запису страв в меню.( Учням роздається картинка тушки бройлера )
IV. Reflection
T: Continue my sentence
If I were a chef I would have such a specialty as….
- Listening
T: Listen to Alexandra. She will tell you about her dinner at the restaurant. Your task will be to find out the parts of the menu.
V.Summary
T: Dear students, our lesson is coming to its end. We’ve learn a lot of useful information. It is connected with your profession and you can use it.
VI.Marks for the lesson.
VII.Hometask
T: Your home assignment is to prepare the information about the newest menu in our time.