Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по теме "Internet"»
The theme:“Internet”
Prepared by teacher of English: Baimukasheva Zh.N.
Аktobe - 2015
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
1. "Интернет" тақырыбында тілдік қарым қатынас дамыту.
2. Сөздік қорының дамуына ықпал ету.
3. Компьютер тақырыбында жазба және ауызша сөздік қорын кеңейту
4. АҚТ – ны қолдану арқылы ағылшын тілін меңгеру.
Дамытушылық:
1. Әдеби және терминдік сөздерді оқу және аудару дағдыларын дамыту.
2. Логикалық ойлау, зейінін, есте сақтау қабілетін жетілдіріп, білгенін саралап тұжырым жасауға үйрету.
3. Оқыту процесінде АҚТ-ны қолдану үрдісін жетілдіру.
Тәрбиелік:
1. Таңдаған мамандығына деген қызығушылығы мен сүйіспеншілігін ояту.
2. Шетел тілін үйренуге деген қызығушылығын арттыру
3. Топта жұмыс жасау және бір біріне нәтижелі көмек көрсете білуге тәрбиелеу.
4. Еңбеккорлыққа, жан-жақтылыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар:
1. Компьютер.
2. Мультимедиалық проектор.
3. Маркерлі тақта.
4. Презентациялар
5. Үлестірмелі тапсырмалар.
6. Видеоматериалдар.
7. Aғылшын-қазақ сөздіктері.
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
1) үлестірмелі қағаздар тарату
Good afternoon, dear students and guests! Welcome to our English lesson! I give you these sheets of paper. You will need them during the lesson.
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Кіріспе
1) Интернет желісі бойынша картадан табу. (Лондондағы Биг Бен).
Do you like to travel? Some years ago we couldn`t even imagine travelling without leaving our home. Now it became possible thanks to the great invention of the 21st century. We turn our computer, find the icon of the browser on the desktop, double click on it and go to the first page , type the keyword in the box of the search engine and press "enter'.
1. Do you recognize the city?
2. What building is this?
2. What helps us to travel online?
2) Сабақтың тақырыбы мен жоспарын хабарлау
We can travel thanks to computers and computer network, which is called the Internet. It completely changed our life. Now we can travel anywhere and anytime we like. So, the Internet is the theme of our lesson today.
Today at the lesson we shall develop your speaking skills, enrich your vocabulary read, translate, listen, watch some videos, and do some exercises and tests too.
3) «Интернет» тақырыбындағы нақыл сөздер
Let`s read and translate some quotations about the Internet.
4. Фонетикалық және тілдік қорын дамыту(Қосымша 1)
1) Интернационалды сөздер
At lesson we shall learn some new words. Some words are familiar to you, because they are international.
2) Етістіктер
Read the verbs after me all together and translate them one by one.
3) Зат есімдер
Now let`s read and translate the nouns.
4) Сөз тіркестерін құрастыру
Let`s make some word combinations using two columns of words.
What can we surf?
What can we download?
What can we create?
What can we transfer?
Where can we communicate?
Where can we navigate?
5) Қателерді табыңыз
Now correct some mistakes in the sentences. (Қосымша 2)
5. Мәтінмен жұмыс жасау
1) Мәтінді ішінен оқу. Open your folders and find sheets of paper. Here you see a text about the Internet. Let`s read the text in silence. (Қосымша 3)
2) Мәтін бойынша жаттығулар орындау, бекіту
Now let`s do some exercises
a) Give the title to each paragraph.
- Logical operators
- search engines
- Keywords
- Internet today
- The origin of the network
- The invention of Berners-Lee
3) Find the correct word or abbreviation in the text.(Қосымша 4)
1) An address for Web pages ___________
2) A coding system that creates links ________
3) This finds and shows Web pages ________
4) Rules for transferring files ________
5) A group of computers joined together _______
4) Match the groups of verbs below with their general meaning from the box.
(Move; make, start; join; look; find)
1) Browse, surf, view ________
2) Download, navigate, transfer ______
3) Connect, link _______
4) Discover, locate _______
5) Originate, create, invent ________
5) Complete the sentences (1-7) with the words from the text.
1) Some people spend too much time playing ____ games on the Internet.
2) You can sometimes have computer _________ that is not connected to the Internet.
3) It is easy to _______ around a screen with a mouse.
4) Berners-Lee discovered how to ________ links between computers in new ways.
5) Some people surf the Internet at ________ just to see what they can find.
6) People use the Internet to ________ information from one place to another.
7) When you surf the Internet, you are traveling in _________ .
6) Match the words
What do these computer tools do?
Browser finds and shows websites
Search engine reads the keyword, searches for the Internet files
Coding system creates links to files
Transfer rules link Web files together across the Internet
7) Ойын: сыңарын тап. (Қосымша 5)
The next task .Open the white sheets of paper, read the word and search for a synonym. When you find the synonym, stand next to each other.
8) Complete the dialogue.(Қосымша 6)
Your next task is to fill in the gaps in the dialogue with the words below.
6. Видеороликпен жұмыс
1) Жаңа сөздермен жұмыс( Қосымша 7)
Now we shall watch a film about the beginning of the Internet. But before that let`s read some difficult words that you will hear in the film.
2) Видеоролик қарау
3) Видеоролик бойынша бекіту тапсырма орындау ( Қосымша 8)
Now let`s check up what you have understood. You must choose the correct answer.
7. Жаңа тақырыпты бекіту.
1) Дұрыс және бұрыс жауабын тап.(Қосымша 11)
Do you believe that...? True/false.
The first task for the teams is to say if the sentences are true or false.
1. One million people join the Internet every month.
2. E-mail was invented earlier than www.
3. When you are 21 years old, you will have spent 5 000 hours playing video games.
4. The first banner appeared in 1994.
5. The first computer mouse was made of wood.
6. Every user blinks 7 times a minute.
7. About 1 319 872 109 users visit Internet every day.
8. In 2014 there will be more than 17 billion of computers, connected to the Internet.
2) Викторина.(Қосымша 12)
Let`s do the quiz.
3) Берілген сөйлемдерден диалог құрастыру.(Қосымша 13)
4)“Сол үшін” немесе “Қарсы”.Өз ойларын жеткізу(Қосымша 14)
You know that everything has its advantages and disadvantages. So has the Internet. Choose arguments for and against the Internet. Work in groups.
Read the advantages and the disadvantages of the Internet.
5) Интернетте іздеу алгоритімін құрастыру(Қосымша 9)
Look at the screen. Here you see some word combinations, which you will need for describing your research in the internet.
Make an algorithm of Internet research
6) Үй жұмысын беру
I shall give you individual tasks. Аt home you must find some information from the Internet at these themes:
1. The history of mail.ru
2. The history of Google
3. The history of Kaznet
4. The history of Yandex
5. The biography of our president
6. The elections in Kazakhstan
7. The history of V contact
8. The history of Wikipedia
8. Сабақты қорытындылау.
1) Бағалау
2)Рефлексия.
I would like to know your opinion about the lesson
1. Was the lesson interesting for you?
а) yes, of course; c) I don`t know;
в) I believe so; d) No, it wasn`t.
2. Can you speak on this topic now?
а) yes, I can; c) it is difficult for me;
в) I am not sure; d) I am afraid not.
3. Will you be able to discuss this topic?
а) I am sure, I can; c) I don`t think so;
в) I hope, I can; г) no, I won`t;
4. What did you find the most difficult at the lesson?
а) to read and translate; c) to listen and understand;
в) to ask and answer questions; d) to do exercises.