Интегрированный урок по казахскому, английскому и русскому языкам.
Тема: Travelling
Цель: создание полиязычной языковой среды, способствующей развитию личности учащегося через менеджмент и интерактивные формы обучения; закреплению лексического и грамматического материала, активизации культуры общения, формированию уважительного отношения друг к другу, позитивного отношения к своему здоровью, казахстанского патриотизма и гражданственности.
Тип урока: интегрированный (казахский + английский + русский языки)
Вид урока: урок-путешествие
Форма проведения: работа в парах, микрогруппах, индивидуальная работа
Место проведения: мультимедийный кабинет
Оборудование: мультимедийный кабинет
Ход урока:
1. Оргмомент: психологический настрой учащихся на урок
?айырлы к?н ??рметті кона?тар,?ріптестер ж?не балалар!
Good morning dear guests, colleagues. We are glad to see you, today we have a tour – lesson.
Good morning dear boys and girls!
Good morning, Good morning, Good morning to you
Good morning, Good morning We are glad to see you!
T: I am glad to see you.
The aim of our tour-lesson is to develop your lexical, grammatical skills; activate your manner in communication, formulate positive attitude to your health, country.
Кезекшені? рапорты:
Who is on duty today? Who is absent? What season is it now? What can you say about spring?
Жыл мезгілі ?а?дай. К?ктем. К?ктемде ?ар еріп, к?н ?зарады. К?к ш?п байшешек шы?ады, ??стар ?шып келеді.
Listen the song “Spring”
During the lesson we will work in the following way:
Let”s divide you into 3 groups or teams and during the lesson you”ll compete with each other and after each answer I will give “stickers- smiles”. I hope that you will show us what you know about travelling, country, sightseeing.
The first team; “voyage”, the second team: “Tour”, the third team: “Travelling”
Remember, class rules:
- Be active
- Be fair
- Treat other as you want to be treated
- When another is talking listen with eyes and ears.
- Love one another, respect one another.
2.От вас нам необходимы ваши знания, умения, улыбки и хорошее настроение. А какое оно у вас сейчас? Описать своё настроение вам поможет «Словарик настроений». Посмотрите внимательно на экран. Выберите понравившееся прилагательное и используйте его в своём предложении. Now game “Exchange your mood”
На экране высвечивается «Словарик настроений» Учащиеся находят в списке прилагательное, которое описывает их настроение, и объясняют свой выбор.
( спокойное, приподнятое, ликующее, ожидающее)
calm, cheerful,jubilant [‘dju:bilnt],expecting.)
Calm [ ka; m] жайлы спокойный
Jubiliant [ ‘ dju; biliant] ?уанышты ликующий
Expecting [ iks’ pectin] ?міттену ожидающий
Cheerful [‘ tsi?ful] к?терінкі приподнятый
Masha: My mood is calm, because I hope everything will be all right.
Aslan: in kazakh
Dima: in Russian
Leila: When I am happy, I listen to music.
Makhabat: When I am happy, I sing.
Zhenya: My mood is expecting,because I think, I will learn something new and interesting.
Let”s sing the song “ Spring is green”
T: I see you are in a good mood, let’s start our tour – lesson.
Учитель: Мы начинаем с высказывания нашего Президента.
3.Present yourself (present your friends)
4.Read please
- Name, me, be, ten, flag, pen, left, see, sleep, five, nine, tie, sit, cat, cap, nose, sofa, pot, not, like, city, disco, cake, nice, picnic, take, kettle, make, lake, post, pocket, glad, game, gold, go, grape, green, grey, music, numeral, duty, sun, must, rich, much, sing, song, bank, chess, shell
- Card, carpet, dark, chart, form, for, horse, pork
- Burn, surface, shirt, turn, purple, person, skirt
5. Основная часть:
T: Speaking about travelling, we can’t mention about sightseengs. First, to my mind when many people travel, they visit the capital of their country.
T: What is this?
по – казахски Ак орда – президентский дворец. Б?л – Парламент ?йі. Парламент м?шелері б?кіл еліміз басшылы??а алатын за?дарды тал?ылап ?абылдайды.
Baiterek in Astana is a new symbol of the young state.
учитель: о РЦ «Думан»
T: Let’s remember London, the capital of the UK and England.
по – казахски
по – русски
Big Ben, Tower Bridge, Double – decker bus.
Word box population- халы?, халы? са?ы
Traffic- к?шедегі к?ліктер ?оз?алысы
Pollution- ластау
Noisy- шулы
Crowded- лы? толы
What is Astana like?
What are the popular buildings?
What is the name of its river?
What problems does it have?
(подведение итога рассказом Астана на англ.языке, Лондон на казахском)
The first team- let”s speak about “Astana”
Astana is the capital of Kazakhstan. Astana lies on the river Esil. The population is six hundred thousand people. Astana is famous for its modern buildings. The popular buildins are the monument of Baiterek, the Circus, the Entertainment centre of Duman. Astana has a problem with traffic and pollution. There are many cars on the streets. That’ s why the city is noisy and crowded.
The second team- speaking about “London”
London is a capital of G.B. London lies on the river Thames. The population of London is 6 mln. People. London has a lot of modern, historic buildings.
St. Paul’ s Cathedral, the house of Parliament, the famous clock Big Ben. Hamleys is the biggest toyshop in the world. London has problems with traffic and pollution.
The third team-Compare the two cities. Find similarities and differences.
Compare the two cities. Find similarities and differences.
London
Both
Astana
It has a population of over 6 mln. people.
They are capital cities.
It has a population of over six hundred thousand people.
London is an old city.
They both have problems with traffic and pollution.
Astana is a modern city.
London has an underground.
Both cities are crowded and noisy.
Astana does not have an underground.
London is famous for St. Paul’s Cathedral, the Houses of Parliament, Big Ben.
Astana is famous for Baiterek, the circus, the Duman Centre.
English level 5
Traditions: Let us learn new words. Michael is going on a journey. Help him to pack his luggage Michael needs to take: Photo camera, player, trousers, mug.
Diary, video camera, shirt, bicecle.
Umbrella, mobile, cream, map.
Travelling Let us learn new words Activities: 1 3
Listen to the spesker
Michael has made a lot of photos. Help him to call them
- our voyage
- we need to take a car for rent
- our hotel is a real skyscraper
- my aunt is seasick
Michael poured some water onto his diary. Help him to get back missing words.
Составление диалога в парах:
P: Do you go in for sport?
Answer in kazakh.
P: What is your favourite sport?
Answer in kazakh.
P: How often do you play football?
Answer in kazakh.
P: Have you ever played Kazakh national games?
Answer in Kazakh.
Учитель: Today we have spoken about capitals of two countries. All this concerns Travelling. Составьте диалог на 3 языках:
1.каз. Ты любишь путешествовать?
2. ответ поангл.
3. зачем люди путешествуют?
4.ответ по каз.
5.что ты делаешь во время путешествия? kaz
6.ответ по каз. я поднимаюсь в горы, играю в теннис.
7. Куда ты собираешься поехать этим летом? по каз.
8.Я собираюсь посетить Кокшетау.по рус.
9.Почему? по каз .
10. Унас в Казахстане много мест для отдыха, Я ещё не был в Кокшетау. по англ.
11.Хорошо, пусть твои планы сбудутся. по каз.
12.удачи, пока. по англ.
3. Подведение итогов урока: Drawing pictures “Travelling” with crossword
Check your progress Test 2/ 1d 2a 3c 4b 5c 6c 7a
Рефлексия « Телеграмма»
Наш урок подходит к концу. Сегодня на уроке вы, ребята, показали свои умения работать в парах, микрогруппах, индивидуально выполнять задание.
А сейчас мы вам предлагаем составить телеграмму своим родителям о ваших впечатлениях, о сегодняшнем уроке. И как любая телеграмма, она должна быть краткой, чёткой и ясной. ( Уч-ся составляют телеграммы и говорят устно некоторые из учащихся)
Домашнее задание: записать телеграммы на казахском и английском языках.
Хорошие телеграммы прозвучали устно, а какие пожелания вы скажите нашим гостям?
Пожелания на 3-х языках.
Teacher: Dear children , you had a very good time at the travelling. You have seen many sightseeings. You have their names. I liked your answers. Every group has been given stickers with smiles.
Новое поколение казахстанцев должно быть, по меньшей мере, трехязычным, свободно владеть казахским, русским и английским языками. И даже много лет назад знаменитые ученые, поэты видели будущее в изучении языков. Это прекрасно прослеживается в замечательном стихотворении азербайджанского поэта Дильбази:
Ключом к сокровищнице разума людского
Нам станут языки. Должны мы вновь и снова
Их изучать как,собственный, родной.
Народа братского пойми словесный слой –
И ты обогатишь на будущие годы
Язык своей страны и своего народа.
We have finished our lesson. We spoke about travelling, sightseengs. We recited many poems, drew pictures. Your work was good. Thank you for your hard work and listen to your marks.
Evaluation.
T : Who is the leader of our lesson? Now we will find the winners of our competition. A lot of thanks for your attention.
Cl: answers
T: We congratulate our leader with your talent.
Summarizing: The lesson is over. Good- bye! See you!