Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по английскому языку "Путешествия"»
Конспект урока английского языка
Представленный урок относится к серии занятий по теме «Путешествие и экскурсии», учебник «Английский язык» автор А.П.Голубев
Темаурока: «Where are you going for your holiday»?
Преподаватель: Подкина И.А.
Цель урока: закрепление пройденного материала и проверка его усвоения студентами.
Тип урока: комбинированный
Задачи урока:
I. Образовательная:
1. Отработка конструкции « to be going to» и тренировка в ее употреблении.
2. Овладение студентами языком как средством общения и соответствующей иноязычной техникой.
3. Усвоение различной внеязыковой информации.
II. Воспитательная:
Сформировать у студентов собственный стиль иноязыкового речевого и социального поведения, а также интерес к культурным и социальным традициям других народов.
III. Развивающая:
Формирование фонетических и лексических навыков, развитие памяти, мышления, познавательной активности студентов.
Оснащение урока:
-учебник;
-карта;
-проектор;
-экран;
-компьютер (презентации в виде слайд-шоу);
-раздаточный материал;
-магнитофон;
-аудиокассета с записью.
Ход урока:
I.Организационныймомент.
Teacher: Good morning, boys and girls! I am glad to see you!
Students: Good morning, our teacher! We are glad to see you too!
T.: Thank you. Let’s start our lesson.
II. Опросдежурного:
T.: Who is on duty today?
S.: I am on duty today.
T.: What date is it today?
S.: Today is the … of …
T.: What day of the week is today?
S.: Today is …
T. What is the weather like today?
S.: Today is ….
T.: Who is absent?
S.: All are present today.
T.: What was the home task for today?
S.: Make up the dialogue using “be going to” and make a presentation.
III. Объявление темы урока и введение в сюжет урока.
T.: Today we are having a model lesson.
Our topic is “Where are you going for your holiday”?
Let’s talk about your holidays.
IV.Речеваязарядка.
T.: Look at the blackboard. You can see some names of European countries. Play the cassette. Listen to and repeat the words, in chorus.
Country Nationality Language
Britain British English
France French French
Germany German German
Spain Spanish Spanish
Italy Italian Italian
Switzerland Swiss French, German
Denmark Dane Danish
Greece Greek Greek
Austria Austrian German
Holland Hollander Dutch
Portugal Portuguese Portuguese
Poland Pole Polish
T.: Who can repeat and translate the name of the countries?
S.: I can repeat and translate the names of the countries.
V. Фонетическаязарядка.
T.: Let’s make the phonetic drill, listen to and repeat:
-Where are you going?
-I’m going to Spain, Italy and Greece.
-Where are you going?
-I’m going to France, Germany and Denmark.
VI. Проверка домашнего задания.
T.: Let’s check your home task. You have to use “be going to” in your dialogues.
Let’s recall the ruler.
S.: “Be going to” is used:
1) to talk about things we are sure about or we have already decided to do in the near future.
- I’m going to buy a new car. (I’ve decided it).
2) to express intention and plans.
- He likes acting. He is going to be an actor. (intention)
-I’m going to Spain. (plan)
3) when we can see that something is going to happen.
-It’s going to rain. (We can see dark clouds in the sky.)
T.: Who can act up the dialogue? Please, students listen to carefully, look at the screen and the map. (драматизация диалогов)
S2: Great Britain occupies the territory of the British Isles. It consists of four main parts which are: England, Wales, Scotland and Northern Ireland. Their capitals are London, Cardiff, Edinburgh and Belfast. The population n of Great Britain is over 57 million people. The main rivers are the Severn and the Thames. The largest cities of Great Britain are London, Glasgow, Bristol, Edinburgh. The British are speak English.
S1: Which cities are you going to visit?
S2: I’m going to visit London. It’s one of the biggest and the most interesting cities in the world.
S1: When are you going to leave?
S2: I’m not sure yet, but may be on Friday.
S1: Are you going with parents?
S2: No, they can’t go. They are busy. I’m going with my aunt.
S1: Are you going by plane?
S2: Yes, I am.
Change the roles. (слайд № 5 – карта Испании, слайды №6,7,8 – виды олимпийских объектов Барселоны)
S2: Where are you going for your holiday?
S1: I’m going to Spain.
S2: Phew! What do you know about Spain?
S1: Spain is situated on the Pyrennes. It borders on Portugal in the west, France in the north. It is washed by the Atlantic Ocean in the north-west and the Mediterranean Sea in the south-east. Madrid is the capital of Spain. The Spanish speak Spanish. The population of Spain is over 40 million people.
S2: Which cities are you going to visit?
S1: I’m going to visit Barcelona. It was the capital of Summer Olympic Games in 1992. Our sportsmen have won a lot of gold medals. I like to play football. I’m a football fan.
S2: It sounds great! Are you going by plane or train?
S1: I’m going by plane.
S2: Will you be in Spain long?
S1: I’ll be for two weeks.
S2: That’s fine. Good luck to you. Bye.
S1: See you soon.
T.: Thank you. Go back to your place. Sit down.
T.: Answer the questions. (студенты отвечают на вопросы по содержанию диалога)
1. Where is S1 going? (Spain )
2. Where is S2 going? (Great Britain)
3. Which is S1 going to visit? (Barcelona)
4. Which is S2 going t o visit? ( London )
5. What is the population of Great Britain? ( over 57 million people)
6. What ocean is Spain washed by? (by the Atlantic Ocean)
7. What countries does Spain border on? (Portugal, France)
8. What are the main parts of Great Britain and their capitals? ( England, Wales, Scotland and Northern Ireland); (London, Cardiff, Edinburgh and Belfast)
S4: Germany is a big country. It is situated in the Northern Europe. It borders on Denmark in the north, Poland and Czech Republic in the east, Austria and Switzerland in the south, France, Belgium and Holland in the west. It is washed by the Northern Sea and the Baltic Sea. The population of Germany is over 80 million people. Berlin is the capital of Germany. The main rivers are the Rhine and the Oder. The largest cities are Berlin, Bonn, Munich and others. Germany is a country of great culture. The German speak German.
S3: Well. Which cities are you going to visit?
S4: We are going to visit Dresden. In Dresden I’m going to visit the Dresden Gallery. It houses one of the finest art collections in the world. It includes paintings from Italian, Spanish, French, Dutch, Flemish and other famous schools.
S3: Are you going by plane or train?
S4: We are going by train.
Change the roles. (слайд №13 – карта Италии, слайды №14,15,16 – виды Венеции)
S4: Where are you going for your holiday?
S3: I’m going to Italy.
S4: Great! What do you know about Italy?
S3: Italy is not very big country. It is situated on the Apennines. It borders on Switzerland and Austria in the north, Slovenia in the east and France in the west. It is washed by the Adriatic Sea in the east, the Mediterranean Sea in the south. Rome is the capital of Italy. The population of Italy is over 57 million people. The Italians speak Italian. The largest cities are Rome, Milan, Naples.
S4: Which cities are you going to visit?
S3: I’m going to visit Venice. I’m going to take part in the carnival. The carnival takes place every summer. Our friends saw it last summer and they enjoyed in very much.
S4: Oh, I see. Are you going by plane or train?
S3: I’m going by plane.
S4: Okay, I must be going. See you later.
S3: Bye - Bye!
T.: Thank you. Go back to your place. Sit down.
T.: Answer the questions. (студенты отвечают на вопросы по содержанию диалога)
1. Where is S3 going? (Italy)
2. Where is S4 going? ( Germany)
3. Which is S3 going to visit? (Venice)
4. Which is S4 going t o visit? (Dresden)
5. Where is Germany situated? ( in the Northern Europe)
6. What is the capital of Italy? (Rome)
7. What are the main rivers of Germany? (the Rhine and the Oder)
8. What is the population of Italy? (over 57 million people)
VII. T.: Look at the map and answer the questions. (работаскартой)
Who lives in France? (the French)
What language do the French speak? (French)
Who lives in Denmark? (the Dane)
What language do the Dane speak? (Danish)
Who lives in Portugal? (the Portuguese)
What language do the Portuguese speak? (Portuguese)
VIII. T.: Listen to the three conversations: (прослушивание кассеты)
Listen to the cassette again and answer the question “Where are the people going for their holiday”? Write down the name of the country.
Italy; 2- Germany; 3- France)
IX. T.: Do exercise. Fill in: will or going to. (письменное выполнение упражнения)
Julie is planning her summer holiday.
I’m going to spend my holiday in Crete. Because there is a lot to see. I’m going to travel there by ferry because I enjoy bout trips. I’m not going on my own. My best friend is going to come with me and I think my cousin will come with me too if I ask her. We are going to go somewhere else. I hope we will find a hotel easily but if there’s a lot of any problem, we will stay at campsite. We are going to swimevery day so I’m going to take a lot of suntan oil with me – I think we will need it. I am looking forward to this holiday. I’m sure it will be the best holiday ever.
T.: Students, you worked hard today. Thank you very much. Write down your home task: ex. 2 p. 141.
Аналитическая часть
Преподавание английского языка тесно связано с вопросом межкультурной коммуникации, ведь каждый урок английского языка – это практика межкультурного общения, так как иностранное слово, фраза отражают другой мир, другую культуру. Поэтому необходимо интересоваться жизнью страны изучаемого языка, знать основные черты сходства и отличия при употреблении речевых оборотов в английском и русском языках.
Для эффективного контакта с англо-говорящими собеседниками следует руководствоваться коммуникативными правилами:
Соблюдение регламента, меры и пропорции;
Соблюдение дистанции, которая помогает держать собеседника на расстоянии.
Это предполагает знание стратегий, позволяющих употреблять различные речевые средства адекватно поставленным коммуникативным задачам.
Коммуникативная стратегия – это совокупность языковых средств и речевых приемов для достижения намеченной цели общения.
Существуют 2 группы стратегии: Первая включает в себя стратегии дистанцирование, намека и уклонения; вторая состоит из поддержки собеседника и поддержки контакта.
Стратегия дистанцирования: англо-говорящие собеседники, оберегая свою территорию, обычно не приветствуют установление контактов с незнакомыми людьми ни на вербальном, ни на визуальном уровне.
Стратегия намека: стратегия намека является характерной чертой эмотивной коммуникации. Эмотивность – это сознательная контролируемая демонстрация эмоционального отношения. На речевом уровне это отражается в употреблении двух стратегических приемов understatement и overstatement.
Стратегия уклонения (смягчения): стратегия уклонения является логическим продолжением предыдущей и предполагает использование определенного набора структур – softening devices, смягчающих резкость высказывания и делающих его менее прямолинейным (вводные фразы, безличных предложения и т.д.).
Стратегия коммуникативной поддержки собеседника: это тактика усиления значимости высказывания и преувеличение – overstatement, придающие высказыванию большую весомость.
Стратегия поддержание контакта: искусство поддерживать разговор основано на знании определенных «правил игры», позволяющих постоянно направлять нить беседы в нужное русло, не выходя при этом за грань вежливости.
При проведении урока по теме «Путешествие и экскурсии» мною были поставлены перед студентами 3 образовательные задачи:
Отработка конструкции «to be going to» и тренировка в ее употреблении.
Овладение студентами языком как средством общения и соответствующей иностранной техникой.
Усвоение различной внеязыковой информации.
При подготовке домашнего задания студенты должны были составить диалоги на изученное грамматическое правило, а также использовать восклицания, междометия, «дежурные слова» как средства заполнения пауз и обратить внимание на реплики реагирования при установлении и завершении коммуникативного контакта.
Проведенный урок показал, что на занятиях английского языка следует ориентировать студентов не на слепое копирование готовых высказываний, а на осознанное отношение к выбору соответствующих фраз и выражений. При этом всегда надо помнить, что от этого зависит успех коммуникации.
Литература
Ю.Б. Кузьменкова. Материалы курса «Стратегия речевого поведения в англоязычной среде». Лекции 1-8. М. Педагогический университет «Первое сентября» 2010г.