kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Schools of future"

Нажмите, чтобы узнать подробности

8 сынып

Саба?ты? та?ырыбы:  Schools of future

Білімділік:  О?ушылар?а болаша?та?ы мектептер жайлы ж?не білім беру ж?йесі, мектеп т?рлері мен оларды? ерекшеліктері туралы т?сінігін ?алыптастыру; «мектеп» та?ырыбына байланысты жа?а с?здермен таныстыру ж?не оларды с?йлеу кезінде д?рыс ?олдана білуге да?дыландыру;

Т?рбиелілік: О?ушыларды киелі орын мектебімізді ластамау?а, білімді болу?а т?рбиелеу

Дамытушылы?: о?ушыларды? ты?дау, с?йлеу, о?у ж?не жазу да?дыларын дамыту; топта ынтыма?таса ж?мыс жасау?а,  ?з ойын еркін жеткізуге ж?не топ м?шелеріні? пікірін ты?дау?а баулу    

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Schools of future" »

8 б сынып

April 28

Сабақтың тақырыбы: Schools of future

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға болашақтағы мектептер жайлы және білім беру жүйесі, мектеп түрлері мен олардың ерекшеліктері туралы түсінігін қалыптастыру; «мектеп» тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру және оларды сөйлеу кезінде дұрыс қолдана білуге дағдыландыру;

Тәрбиелілік: Оқушыларды киелі орын мектебімізді ластамауға, білімді болуға тәрбиелеу

Дамытушылық: оқушылардың тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын дамыту; топта ынтымақтаса жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізуге және топ мүшелерінің пікірін тыңдауға баулу

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ

Сабақ типі: аралас сабақ

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, топпен жұмыс, жаңа сөздермен және мәтінмен жұмыс, тілді жаттықтыру,пікір алысу

Сабақ типі: аралас сабақ

Көрнекілігі: интерактивті тақта, карточкалар

Пән аралық байланыс: Орыс тілі

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру

  • Good afternoon, children!

  • Good afternoon teacher!

  • How are you?

  • I’m very well, thank you! And you?

  • We are fine.

  • Sit down, please

  • Who is on duty today?

  • I’m on duty today.

  • Who is absent?

  • All are present.

  • -What day is it today?

  • Today is Monday.

  • -What date is it today?

  • Today is the 28th of April

II.Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.

Good day, dear our teachers, boys and girls! I am glad to see you!

Today we have unusual lesson,You are welcome to our lesson by the theme: Schools of future . And I’ll divide class into three groups.

The aim of our lesson is schools of future and future education.

I hope you’ll find something interesting and new for yourselves. Let’s start, please. Good Luck!

III. Тілді жаттықтыру
The school
The school has doors that open wide
And friendly teachers wait inside
Hurry, hurry, let` s go in
For soon the lessons will begin
Books and pencils I will need
When I start to write and read
Lots to learn and lots to do
I like to go to school, don` t you?
IV. Үй тапсырмасы

Exercise 3

V.Қызығушылықты ояту

Әр топқа «School» сөзіне ассоциация жасауға тапсырма беру

Берілген сөзбен байланыстыратын ұғымдарды, суреттерді плакатқа жазып-салады, қорғайды, «үш шапалақ» әдісі бойынша формативті бағалауды жүргізеді.

VI.Жаңа сабақ

Exercise 1. Let’s talk about your future schools

Tell the class

  • what you think about your future education;

  • how you understand the words “compulsory education”;

  • why it is called “basic education”;

  • what kind of changes in the system of education can be seen now;

  • what changes in your opinion can take place in the educational system;

  • what purpose in your own education you consider the top priority;

VII.Бекіту

New words

Prosperity – [pro’speriti] – гүлдену,өркендеу

Responsible – [ri’sponsәbl] – жауапты

Implementation – [implimen’tei∫n] – іске асыру, қолдану

Priority – [prai’oriti] – басымдылық

Involve –[in’volv] – қатынастыру

Curricula –[kә’rikjulә] – оқу бағдарламасы

Presupposes –[pre’sәpәuzes] – болжау

Foundation – [faun’dei∫n] – құру, негіз

Exercise 2. Listen, then read the text trying to get the main idea of it.

Education for the 21 st century.

Time and tide wait for no man”.

(English saying)

"The 20 th century is over.The 21 st century has just started.We are living in a new century. Now it is time to think about the future of education."

Today it is clear for everyone that we are moving towards the changes in many sectors of life and education. It is well known fact that the development of the nation, its prosperity and wealth depend on the people’s education. Most people understand that education needs changes. What kinds of changes are needed? Who is responsible for realizing these changes? The question is not easy to answer.

We know that the government of the country has a programme of reforming the system of education in our Republic and it is responsible for the implementation of the reform programme.

The top priority in the government actions is certainly basic education which is compulsory for all children. The main purpose of compulsory education is to involve all children into schools,but this is not the only task of the educational reform. The changes of content, curricula and methods of teaching and learning are also planned. The reform presupposes to computerize the process of teaching and learning.

Some steps have already been taken in this directions: about 3000 class-rooms in the country have already been computerized. Computerized teaching and learning can help to create the system of life – long education for everybody.

Life - long learning is the future of education for the 21st century. And if you ask what everyone must learn in future we shall tell you: ‘Laern to know, learn to do, learn to live together and learn to be; these four pillars should be the foundation for any educational vision in the 21st century.

Well, children may be you are tired, let’s sing song ”if you are happy”

Exercise 3. Complete the sentences using the text.

      • Today it is clear for everyone that we are moving towards …

      • It is well known fact that the development of the nation , its prosperity and wealth ….

      • We know that the government of the country has …

      • The yop priority in the government actions is certainly…

      • The purpose of compulsory education is …

      • The reform presupposes to ….

      • About 3000 class – rooms have already been …

VIII. Work in groups

I’ll give you words to remember. Each group translate the words and make 4-5 sentences.

Education assignment portrait

Holiday famous computer

Nature classes topic discussion

Move ground ground floor

Start locate cloak - room

Ordinary gymnasium grammar school

Primary during subject

Secondary wide core

Comprise widespread register

Curriculum infant collect

Compulsory junior attend

Last private strange

School yard uniform science

Modern school prosperity priority

Comprehensive school realize reform

Blazer content basic

Public schools life – long electronics

Punishments create instruction

Empty ability talent

Responsible vision implementation

Top computerize electronic

Distance foundation



IX.Үйге тапсырма

Your hometask will be Ex IV page on 131.

X.Бағалау:

Today you’ve worked very hard, thank you for your participate.

Your marks for today…..





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Schools of future"

Автор: Калиева Айнур Хамзаевна

Дата: 12.03.2015

Номер свидетельства: 185454
