Просмотр содержимого документа
«Конспект урока “Reading for pleasure: books in our life”.»
МКОУ «Ирганайская СОШ им. М. А. Заргалаева»
Конспектурока
“Reading for pleasure: books in our life”.
Класс: 7
Учитель: Дибирмагомедова А.Г.
Цели:
совершенствовать и развивать речевые навыки и умения в рамках темы;
способствовать развитию у учащихся познавательной активности, речемыслительных процессов;
способствовать воспитанию любви к чтению отечественной и зарубежной литературы
Сопутствующие задачи: развитие навыков аудирования, чтения с различной стратегией, устной и письменной речи, языковой догадки, расширение словарного запаса по теме
Методическая цель: формирование коммуникативной компетенции, повышение мотивации к изучению предмета через создание коммуникативно-речевых ситуаций
Оснащение урока: компьютеры, экран, проектор, магниты, карточки с именами авторов и названиями книг, магнитная доска (для динамической паузы), конверты для писем со смайликами (для рефлексии)
План
Организационный момент.
Речевая зарядка объяснение смысла крылатых фраз о чтении, с. 137\ 158 учебника У1 - У2 – У3…(«речевая цепочка»)
Работа с письмом от Мистера Брауна:
чтение текста письма учащимися;
соотнесение лексических единиц с переводом;
поисковое чтение;
беседа по вопросам о содержании прочитанного;
краткий пересказ содержания письма с использованием опоры;
без опоры (репродуктивная речь учащихся)
Развитие речевой компетенции: навыков устной речи с целью передачи и оценки информации: (продуктивная подготовленная и неподготовленная речь).
Беседа учащихся с учеником в роли учителя (активный метод обучения «ученик в роли учителя», субъектно-субъектные отношения, повышающие мотивацию к высказыванию);
сообщение ученика-библиотекаря о правилах пользования библиотечной литературой, о роли чтения книг в жизни человека;
рассказы учащихся о любимых авторах и книгах “Which book is the most interesting for you?\ who is your favourite writer?”;
тест на проверку понимания услышанного.
Подведение итогов урока. Рефлексия: выбор учащимися конвертов с марками-смайликами для написания письма мистеру Брауну соответственно своему впечатлению об уроке, выставление и комментирование оценок.
Домашнее задание: написать письмо мистеру Брауну о том, какое место занимает чтение в вашей жизни, о своем любимом авторе, книге
Ход урока
Организационный момент.
Good morning boys and girls. I’m glad to see you. We have an unusual lesson, how are you today? – I’ m fine, thanks/ I’m not so good. Our theme is “Books in our life”. We’ll speak about important role of reading in our life, about your favorite writers and your favorite books.
Речевая зарядка
So, look at the screen and read what famous people have said about books and reading, translate the phrases into Russian and explain the way you understand them.
Reading makes a full man. (Francis Bacon)
History books which contain no lies are extremely dull. (Anatole France)
All books are divisible into two classes: the book of hour, and the book of all time. (John Ruskin)
Reading is to the mind what exercise is to the body. (Richard Steele)
Now let’s warm up, ask questions to each other in a chain. You may use page 137\158 of your textbooks. P1 – P2 - P3 -…
Работа с письмом от Мистера Брауна
OK. I see the most of you are fond of reading. I must say I have a surprise for you. It is a letter from my old pen friend from England. His name is Dan Brown, he is about 40 and he is keen on reading. He wants you to read his letter and to write the answer. He wants to know about your favourite authors and your favourite books. Let’s read it.
Yabluchanskaya Oksana Nikolayevna
School 22
2 Yefremovskaya Street
Yelets
Russia 399740
January 21, 2010
Dear Russian friend,
My name is Daniel Brown. I am 39, my daughter Susan is 14. I work as a journalist in our local newspaper. I’m your English teacher’s pen friend. She wrote me about the theme of your lesson.
I think reading plays very important role in our life. Besides that my editor asked me to write an article “What Russian teenagers prefer to read”. I think it is the best chance for me to find out everything about reading in your country. Please, write in your letter to me about the role of reading in your life, about your favourite writer and your favourite book.
As for me, my favourite author is William Shakespeare, the most famous British playwright in history. Shakespeare was born in Stratford-upon-Avon in 1564. Families were big in those days so William had seven brothers and sisters.At the age of 21he moved to London and became an actor and a playwright. In 1592 he wrote his first play. After that, his plays became popular very quickly.
He wrote thirty-nine plays. Most of all I like “A Midsummer Night’s Dream”, “Comedy of Errors”, “Hamlet”, “Romeo and Julliet”. “Romeo and Julliet” is my favourite one. And what about you?
Write soon,
Dan Brown
P. S. I live in England, in Oxford, 22 New High Street (OX3 7AQ)
Teacher: Did you read Shakespeare?
Match the words with their Russian equivalents
A journalist
“A Midsummer Night’s Dream”
a local newspaper
a playwright
write soon
the role of reading
Russian teenagers
favourite writer
an editor
Любимый писатель
автор пьес
российские подростки
жду ответа
журналист
«Сон в летнюю ночь»
местная газета
роль чтения
редактор
Find and read these sentences:
Мне 39 лет, моей дочери – 14.
Я работаю журналистом в местной газете.
Мой редактор попросил меня написать статью «Что читают российские подростки».
Пожалуйста, напиши в своем письме о роли чтения в твоей жизни…
Что касается меня, мой любимый писатель – Шекспир…
Жду ответа, Дэн Браун.
Answer the questions:
What is the author’s name?
How old is he?
What’s his daughter’s name?
What is his job?
What did his editor ask him to do?
Who is Dan’s favourite writer?
Which of his works does he like most of all?
Retell the contain of the letter using these questions as a plan (монологическаяречьсопорой)
Retell the contain of the letter without any plan (репродукт. монологич. речь)
ДИНАМИЧЕСКАЯПАУЗА (let’s have a rest and move a little. Fix the name of the author opposite the title of the book in a right way)
Беседа учащихся с учеником в роли учителя
We have a guest. Imagine that your classmate Artyom is a librarian. He works in your school library. He has something to tell you. (ученик рассказывает о чтении в жизни человека, о библиотеке, расспрашивает учащихся о том, что они любят читать.) Listen to your classmates attentively because you will have to do a test at the end of the lesson.
Who is your favourite writer? Which book is the most interesting for you? (опережающие задания – подготовленная монологическая речь)
Did you read this book?
Did you like it?
It made a great impression on me.
It is interesting.
It is a fascinating book.
No, I didn’t read it but I saw the film/ cartoon...
No, I didn’t read it but now I am going to read this book.
(неподготовленная речь – оценка услышанного, высказывание собственного мнения и т. п.)
Now I want you to listen how Pushkin’s poems sound in English. Listen and enjoy.
ВИДЕО
I know some of you can recite Pushkin in English too.
Стихотворение Пушкина на английском/ на русском
And what about fairy tales?
Русские сказки
Now let’s do the test “To read or not to read?” It is not difficult. Take your seats at the computers and do it. Click the “RESULT” when you finish.
You have very good results. ОЦЕНКИ. I am sure you read a lot. That’ why it won’t be difficult to write an answering letter to Mr. Brown. This is your homework. I’ll give you envelops and a shirt of paper but as you can see there is no stamps on them. We mustn’t send the letter without stamps. These are the stamps for your envelops. If you liked our lesson, if you learnt something new about literature, choose this yellow smiling face. If you didn’t like it, if the lesson seemed boring to you, choose this green sad face. Our lesson is over. Good bye.