Урок №3 |
Тема: | J. R. R. Tolkien |
Ссылки: | Учебник English Т. Аяпова. Алматы «Мектеп», 2014 |
Цель: | познакомятся с великим английским писателем Джоном Рональдо Руэл Толкиным. |
Ожидаемые результаты: | к концу урока учащиеся будут знать и употреблять новую лексику по теме «Известные люди Соединенного Королевства». смогут показать понимание содержания текста через проверочные задания. смогут работать в группах. |
Оборудование и наглядность: | раздаточный материал для выполнения самостоятельных работ учащимися в течение урока. |
Применяемые модули: | новые подходы в обучении, критическое мышление, обучение одаренных и талантливых, ИКТ, оценивание |
Содержание урока |
№ | Этапы урока | Время | Деятельность учителя | Деятельность учащихся |
1 | Organization moment Greeting. | 1 min | Good morning, my dear students! I’m glad to see you, today! How are you? | |
2 | Phonetic drill (фонетическая зарядка) | 2min | The new words of the previous lesson: 1. icon 2. mystery 3. temple 4. observatory 5. bone 6. medieval 7. antiquary 8. archeologist 9. plain 10. sacred | Pupils practise their pronunciation |
3 | Checking up the home task (Мозговой щтурм) | 5 min | Ex: 3 p177. A) What does Stonehenge symbolize? b) What was its original purpose? c) When was Stonehenge built? d) Who built Stonehenge? e) What is Stonehenge for people? | Pupils answer the questions |
4 | Ассоциация | 3 min | I’ve prepared some pictures for you, please, match them together. Look at your pictures and tell me, who these people are. How do you think what we are going to speak about today? Ex 1 p 180 (Do you know any famous writers, actors, painters etc. of the UK? What do you know about them?) Ex 2 p 180 (Look at these covers of books written by British writers. Have you read any of them?) | Дети собирают открытки известных книг Today we are going to speak about famous people of the UK. Образуются 3 группы. (рабочий группы) Pupils answer the questions. |
5 | Presentation of the theme | 7 min | New mords; Refine [ri’fain] Assistant [ә’sistәnt] Piety [paiәti] Scholar [‘skolә] Middle earth [midl ‘з:Θ] Contemporary [kәn’tempәrәri] Ex 3 p 180 (Read the text about J. R. R. Tolkien. Who were the heroes of his books?) | Деление экспертных групп по принципу 1, 2, 3. Работа с текстом. 1 группа (детство) 2 группа (карьера) 3 группа (работы) Reading the text Making poster Defense of poster |
6 | Practice ( Индивидуальная работа) | 5 min | Ex 4 p 182 (Are the sentences true or false? Correct the false ones.) Answers: 1. False. He was born in Bloemfontein in South Africa. 2. True 3. True 4. False. He served as a lieutenant. 5. True 6. True 7. True 8. False. In 1937. 9. True 10. True | Ответы появляются на доске, группы обмениваются тетрадями для проверки, обсуждают ошибки. |
7 | Pair work (парная работа) | 5 min | Asking questions | Pairs prepare thin and thick questions |
8 | Group work | 7 min | Make up sentences using the phrasal verbs: do, make | Explanations of the phrases |
8 | Reflection. Summary (Рефлексия. Подведение итогов) | 5 min | Speaking ABC line | Tell the word with the beginning of a letter |
9 | Assessment (self-assessment) Оценивание (самооценивание) | 3min | Teacher listens to pupils and expresses her opinion. | Each pupil evaluate himself or herself |
10 | Hometask (домашнее задание) | 2 min | Ex: 7p 184 | Pupils write their hometask |