План открытого урока в 5 классе общеобразовательной средней школы с казахским языком обучения. Тема урока "Have you got a camera", цель данного урока - ввести в речь учащихся вспомогательный глагол "Have/have got" и его положительные, отрицательные и вопросительные формы. Для проведения данного урока потребуется учебник 5 класса Т. Аяпова, Д.??баев English 5, Издательство "Атам?ра", приготовленные учителем карточки с новой лексикой, аудиозапись для физминутки "Clap your hands", текст "ABC this is my family" для фонетической зарядки
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««Have you got a camera?» »
5 сынып
Сынып:
Күні:
Мұғалім:
Тақырып:
«Have you got a camera?»
Сабақтың мақсаттар:
Білімділік:
Оқушылырға «Have got» және «Нave» көмекші етістіктер туралы мәлімет беру, және осы грамматикалық құрылымдарынды болымды, болымсыз түрде және сұрақта қолданылуы түсінік беру
Дамытушылық:
Тақырып бойынша байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту. Сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік:
Оқушылардың шет тілге деген қызығушылықтарын арттыру. Адамгершілікке және сауаттылыққа тәрбиелеу.
Оқулық Т. Аяпова English 5, тақырыптық суреттер, карточка
Сөздік:
Can, can not, camera, bike, watch, radio, television, walkman, stamp, have got, borrow
Сабақ барысы
ORGANIZATION
Ұйымдастыру кезеңі, сәлемдесу
a) Greetings
T: Hello pupils!
P: Hello teacher!
T: Sit down, please! How are you today?
P: Ok! Fine! Very well!
b) A talk about on duty
T: So, pupils who is on duty today?
P1: I am.
T: Ok, who is absent today?
P1: Today is absent P2, P3.
T: What day is it today?
P1: Today is Friday.
T: What date is it today?
P1: Today is 24th of October.
T: What was the homework?
P1: The homework was p.66 – 67, ex. 8.
T: Very good, thank you, sit down P1.
Үй жұмыс тексеру, қатемен жұмыс.
T: Pupils open your copybooks and books, now we will check your homework! But at first, say to me, what we did on the previously lesson? What was the theme? How we use «Can»? In what cases?
T: And you learned the little poem?
Ps: Yes!
[æ]
My cat is black.
My cat is fat.
My cat likes rats.
Rats are fat.
T: Very good!
Фонетикалық жаттығу: (2-3 min)
A B C D E This is my family. G H I J I love them every day. K L M N O Mother, father, baby, oh P Q R S T Brother, sister, you can see U V W X Y Z All the people in my family!
II. MAIN PART
4. Жаңа тақырып (оқулықпен жұмыс істеу)
T: Pupils look at the card, today we have new words for our theme!
1.Vocabulary
camera [, kæmәrә] фотоаппарат bike [baik] велосипед watch [wɔʧ] қолсағат radio [, reidiәu] радио television [, teli’viзәn] телевизор walkman [wɔ: kmәn] плейер stamp [stæmp] марка have got [hævgɔt] бар can [kæn] істей алу borrow [, bɔrәu] қарызға алу
T: Listen, repeat and write it!
2. Т: Have got немесеhave - көмекші етістігі (тақтада жұмыс)
I have breakfast at 7 o`clock.
Адамда қандай нәрсе бар көрсету үшін «Have got немесе have» - көмекші етістігі қолданылады.
Болымдытүрі:
I , You, We, Theyhave got/ have
She, He, It has got/ has
I have got a camera.
I have a bike.
She has a cat.
Болымсыз түрі:
I , You, We, Theyhave n`t/ don`t have
She, He, It hasn`t/ doesn`t have
I haven`t a cat.
I don`t have a book.
He hasn`t a copybook.
Сұрақ:
Have I/you/we/they got …?
Has He/she/it got …?
Do I/you/we/they have …?
Does He/she/it have …?
Т: Have got және have құрылымдарының айырмашылығы жоқ, Have got ауызекі тілінде жиірек қолданылады. Ауа райы, тамақ, демалыс туралы айтқанда және a bath, a shower, a wash сөздерімен Have got қолданылмайды.
Жаттығу
1.T: p. 49, read dialogue in pair! But be carefully and read correctly!
P1 (Colin): Hi, Omar.
P2 (Omar): Hello, how are you?
P1 (Colin): Not bad, thank you.
P2 (Omar): Have you got a camera?
P1 (Colin): Yes, I have. Have you?
P2 (Omar): No, I haven't. Can I borrow it?
P1 (Colin): Sure.
P2 (Omar): Thank you, Colin.
P1 (Colin): You're welcome.
Физминутка«Clap your hands»
Clap Your Hands
Clap,clap, clap your hands
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet
Stamp you feet together.
Touch, touch, touch your ears,
Touch your ears together.
Touch, touch, touch your cheeks,
Touch your cheeks together
Shake, shake, shake your hands.
Shake your hands together.
Smile, smile at your friends,
Let us smile together.
Жаттығу
2. T: ex.2, p.49, Listen and repeat!
P1: Have you got a bike?
P2: Yes, I have . Have you?
P1:No, I haven’t
3. T: ex.3, p.49, talk to your friend
P1: Have you got a ?
P2: Yes, I have .
P1:No, I haven’t
4. T: ex.3, p.49, talk to your friend and use new words!
P1:Can I borrow your pen?
P2:Sure.
P1:Thank you, P2.
P2:You are welcome
ҚОРЫТЫНДЫЛАУ
Рефлексия
T: – Yes, today we have spoken about what things we have. Can you give me one more examples?
Ps: Of course! I have got a camera. She has a cat. I don`t have a book. Do I/you/we/they have …?
Үй тапсырма беру, бағалау
T: – Now pupils open your notebooks and put down your homework! The Home task is ex.10, p. 50, write one more sentences about what you have and haven`t and of course learn words and read dialogue! Thank you very much for your work at the lesson. Come to me please to get your marks. The lesson is over. Good bye!