Сабақ Unit 6, Step 5
Сабақтың тақырыбы: Киімдер сатып алу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларды тақырып бойынша өз ойларын жеткізе білуге, өз
ойларын айтуға,ауызекі сөйлеуге үйрету.
Дамытушылық : Есте сақтау, ауызекі сөйлеу, ойлау қабілеттерін
дамыту. Грамматикалық білімдерін бекіту.
Тәрбиелік : Оқушыларды таза, ұқыпты, талғаммен киіне білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың типі : аралас
Сабақтың түрі : жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары, сұрақ-жауап, диалог құрастыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,үлестірмелі қима қағаздар .
Болжамданған нәтиже: Оқушылардың сөздік қоры дамиды.
Тақырып бойынша диалог құрастыра алады.
I.Ұйымдастыру кезеңі
1.1Сәлемдесу,кезекшімен сұхбат.
1.2Тіл жаттықтыру
II.Үй тапсырмасын тексеру
Жаттығу 14, 144-бет.
III. Жаңа сабақ
1.Ой қозғау
2.Сөздерді топтастыру
3.Сұрақ-жауап
4.Есіңде сақта
5.Оқу. Жұппен жұмыс
7.Ойын: Ойлан тап
8.Диалог құрастыру
IY. Жаңа сабақты бекіту
Y.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау
Plan of the lesson:
I.Org.moment
1.1Greeting
1.2 Duty’s report
1.3 Phonetic drill
Pronunciation Practice
[t]-tie, trousers,T-shirt ,hat ,boots.
[]- jeans, jumper, jacket.
[s]- stockings, skirt, socks.
[]- shirt, shorts, shoes.
[ ]- hat, cap, black.
[ð] - This , that , those, these .
[Ө] - three, third, think, thank .
II.Check up the home task
Ex 14, p 144.
III.Presentation of the new theme
1 warm up
Why do people wear clothеs?
-We wear clothеs to keep warm.
-To look beautiful
- to look modern
2 .a) Identify the items in the picture
b)What do people wear?
look at the names of clothеs and fill the diagram
Coat` shirt dress tie trousers jeans shoes blouse T-shirt jacket gloves trainers hat socks stockings skirt boots shorts jumper nightdress |
Women Both Men
3. Answer the questions
1.Do you like shopping ?
2. Where do you buy clothеs?
3. Who do you buy clothеs with?
4. Do you like wearing fashionable or comfortable clothеs?
5. How often do you buy clothеs?
4. REMEMBER
Sometimes we use"one "not to repeat nouns. ONE in place of countable nouns.
Example:This book is new but that one is old.
5.Let’s work in pairs.
Ask each other questions about your clothes.
What do you wear on your head? - a hat
What do you wear on your feet? – shoes
What do you wear on your hands? - gloves
What do you wear when it’s cold? – a coat
What do you wear when it’s warm? – shorts
6.Let’s relax
Guess who!
His sweater is white.
He has a blue jacket. Who is he?
Her blouse is white.
Her jacket is dark. Who is she?
He is wearing white socks and black shoes. Who is he?
She is wearing white blouse, blue skirt and black jacket. Who is she?
7.Make the dialogue. Put the lines in the correct order.
a)-That`s 5.50.
-White.
-What about this one?
-Yes, I`m looking for a T-shirt.
-Here`s 6 pounds, please.
-Can I help you?
-Here`s 50 p change and T-shirt.
-OK, thanks very much. Goodbye.
-What colour are you looking for?
-it`s nice I`ll take it, please. How much is that?
b)Listen to the dialogue and check your answer
c) practise the dialogue in pairs.
IV. Consolidation
Act out the dialogue : «Buying clothes»
work with cards
V. Conclusion, marking
Act out the dialogue about clothes
VI. Hometask
a)ex:10 Write a list of your summer and winter clothes.
b) Make the dialogue “At the shop”.