«Моя комната»
Класс. 6.
Тема. My Room
Цель:
- закрепление умения построения монологического высказывания по теме «Моя комната»;
- воспитание положительного отношения к изучению английского языка;
- развитие речи.
Оборудование: компьютер, проектор, доступ к интернету.
Материалы: презентации №1, №2.
Ход урока.
1) Приветствие, целеполагание (1 минута).
Today we are going to finish the studying of our topic by retelling about your rooms. During the lesson you will receive points. You may receive them individually and in groups. At the end of the lesson we’ll count your points and determine the best pupils.
2) Организационный момент (3 минуты).
Who is on duty today? What day is it today? What date is it today? Who is absent?
3) Фонетическая зарядка (5 минут).
Ok. Let’s start.
At the beginning we shall review the ABC.
(ученик(и) рассказывают алфавит)
Very good. Let’s play the game “Hangman”. You have to say the letter and then guess the whole word without being hung.
4) Актуализация знаний (4 минуты).
Thank you very much.
It’s time to review the prepositions.
The presentation №1 «Where is the rabbit?»
5) Проверка умений учащихся применять знания на практике (10 минут).
I’d like you to divide into 2 groups. When you read the sentences by yourself, you have to translate them. If you make it fast and correctly, you will receive the point.
Команды получают по набору карточек со словами, из которых надо построить предложения.
Работа с презентацией.
The presentation №2
За правильный и быстрый ответ – балл команде.
6) Физкультминутка (5 минут).
OK. Let’s have a rest. I need 11 pupils (or 22). Please stand in a circle (or in 2 circles).
Все участникам раздаются карточки с выделенными словами из стихотворения. Учитель (или ученик) читает наизусть стихотворение. Как только ученик услышит свое слово, он выходит в центр и меняется местами с другим учеником.
In that kingdom there is a city
In that city there is a town
In that town there is a street,
In that street there is a lane,
In that lane there is a yard,
In that yard there is a house,
In that house there is a room,
In that room there is a bed,
On that bed there is a basket,
In that basket there are some flowers.
Flowers – in the basket,
Basket – on a bed,
Bed – in the room,
Room – in the house,
House – in the yard,
Yard – in the lane,
Lane – in the street,
Street – in the town,
Town – in the city,
City – in the kingdom.
7) Now it's your turn to retell about the room. Every team is given the picture of the room. Your task is to describe the room and the second team must draw that picture. If you do it correctly you will get the point (10 минут).
1 команда описывает комнату (по предложению каждый участник), вторая команда зарисовывает. Результаты сверяются.
8) Подведение итогов. Ученики подсчитывают баллы, можно выдать сертификаты Рассказывают, что делали на уроке.
9) Инструктаж о выполнении домашнего задания: рассказать о своей комнате.