Просмотр содержимого документа
«Студенттің бір күні.»
Бағалау бетшесі
Сабақ жоспары
Оқытушы: Аманова Фариза
Пәні: Шет тілі практикумы
Тобы: 4 БШ - 13 б\б
Күні: 08.12. 2016
Сабақ тақырыбы: Студенттің бір күні.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Студенттерге адамның бір күнін қалай өткізуі керектігі, Қазақстан және Ұлыбритания елі студенттерінің күнді жоспарлауы туралы ақпарат беру, тілдің түрлі деңгейлерін қамти отырып, ойын формасы ретінде білімдерін шыңдау.
Дамытушылық: өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлауын, тыңдау, оқу, жазу, сөйлеу дағдыларын дамыту арқылы ағылшын тіліндегі сөздік қорын, топпен жұмыс жасау арқылы монологтық диалогтық сөйлеу дағдысын дамыту. Тәрбиелік:. Студенттерді өз елінің ардақты тұлғаларын, мәдениеті мен тарихын оқи отырып, патриотизмге, адамгершілікке, отансүйгіштікке, достыққа, сыйластыққа бауырмалдыққа, эстетикалық талғамдарын тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: Топтық, жұптық, жеке жұмыстар, аудару.сұрақ жауап, ойын ойнау.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі,Қазақ әдебиеті, Орыс тілі, Практикалық фонетика.
Көрнектілігі: Интерактив тақта, жыл мезгілдері суреттері, Students book.Слайд. Дидактиалық материалдар.
Сабақ жүрісі:
I.Ұйымдастыру кезеңі : ( 1-2 мин )
Амандасу Greating
Teacher: Good morning boys and girls. I am very glad to see all of you. Sit down , please.
Students:Good morning Teacher!
Teacher: Who is on duty today?
- Student1:I am on duty today.
- What date is it today?
- Student 1: Today is the 15th of November.
- What day of the week is it today?
- Student1: Today is Tuesday.
-Who is absent today?
- Student1: All are present.
Teacher: - Жарайды олай болса бүгінгі сабағымызды бастаймыз. Бастамас бұрын, осы жылы біздің елде атаулы мереке келе жатқандығын еске түсірейік. Яғни Тәуелсіздігіміздің 25 жылдығы. Біздің бір ғана Отанымыз бар- ол Тәуелсіз Қазақстан. Осы кунге жеткенімізге, бейбіт елде өмір сүріп жатырғанымызды мақтан тұтамыз.
Now I will divide you into two teams. The first team`s name is `Bayterek`. The second team`s name is `Big Ben`. I gave you stickers with their names. Collect into one group quickly.
Сөйлеу жаттығулары!
What is the weather like today?
Today is very cold and stormy.
Do you like such weather?
No, we don`t, because it is very cold.
Фонетикалық жаттығу!
Whether the weather be fine
Or whether the weather be not
Whether the weather be cold
Or whether the weather be hot?
Тапсырма! Оқушыларға сұрақтар қойылады, дұрыс жауаптар смайлик арқылы бағаланады.
Let`s remember all seasons and months.
How many seasons are there in a year?
How many months in every season?
Can you describe winter?
Can you describe spring?
Can you describe summer?
Can you describe autumn?
Тапсырма! Мұғалім ай атауларына байланысты жұмбақтар жасырады, оқушылар оны табу керек. Әрбір дұрыс жауапқа смайлик арқылы жоғары баллдар беріледі.
This month brings the snow,
Makes our feet and fingers glow. (January)
Cold month brings us skating.
The New Year we are waiting. ( December)
This month snows again,
And sometimes it brings us rain ( February)
In this month Helloween,
And fun for every girl and boy. ( November)
This month brings sunny days and winds,
So we know that spring begins ( March)
This month brings much fruit,
The to gather them is good. (October)
This month brings the warm,
We will be happy everybody. (April)
This warm month brings us school,
Days are shorter, nights are cool. (September)
This month brings flowers, joy and grass,
And the holiday for us.(May)
This month brings us golden corn,
Then the harvest home is born. ( August)
This hot month brings apples and cherries,
And a lot of other berries. (July)
This month brings tulips, lilies, roses,
Children go to swimming. (June).
3-тапсырма! Kahoot .it сайтында онлайн сұрақтарға жауап беру.
1.What about talk two Englishmen when they introduced?
2. In what season in Britain there is a lot of rain?
3.English winter is …?
4. English weather is very….?
5. Which of these countries is an island?
6. Why Britain`s climate got such a bad reputation?
7. What gives us fine weather?
8. What is natural in Britain?
IV.Жаңа материалды белсенді және саналы қабылдауға, меңгеруге студенттерді әзірлеу
Кезеңі. ( 1 мин )
. Ok! Thank you. It is time to start our lesson. Today we will speak about Student`s working day.
Everyone knows that each of us have their working day consists of:
Morning
Afternoon
Evening
Night
V.Жаңа білімді меңгеру кезеңі. The main part. ( 18 мин )
1.Expalaning the new lesson
Every student`s working day begins at 7.30 o’clock in the morning. At first he wakes up then he or she gets up goes to the bathroom, washes, brushes his teeth and comb his hair. After that I start with make up. Then I go to my bedroom where I dress, do a bad and go to the kitchen to have breakfast/ For breakfast I usually have porridge, boiled eggs, tea or coffee and some cookies.
At 10:30 I leave home for university. I’m never late. I always come to the institute in time. I go to university five days a week. It takes me 40 minutes to get there by bus. The lessons are over at four o’clock. Between lessons me and my friends to have something for a bite.
I am back at home at 5 o’clock, dress up, turn on the music and start cooking. I always like listen to music, because music my inspiration. My mother usually return home at 6 o’clock. We have dinner at 6 o’clock. After dinner I start to do my homework. It usually takes me about one o’clock. I like to read fiction. In the evening I go for a ride with my friend on his motorcycle. We have fun with our common friends. At 12 o’clock I take a shower, brush my teeth and go to bed. I fall asleep fast and have no dreams. At this my day ends.
5.1. Physical minute!
Stand up!
Take your neighbour`s head !
Take your neighbor`s shoulder!
Take your neighbor`s hand!
Take your neighbor`s hair!
And take your neighbor`s ear!
Look right! Look left! Sit down please!
VI.Жаңа білімді бекіту кезеңі (5 мин)
Жаңа білімді меңгеру үшін күннің бөліктеріде студенттердің атқаратын іс-әрекетін айту. (5 мин)
What do you do in the morning?
What do you do in the afternoon?
What do you do in the evening?
What do you do at night before going to bed?
VII.Қорытынды: ( 1 мин )
I.Giving marks
1.1 Топ басшының бағалау бетшесі арқылы бағалау.
II.To give home tasks
2.2.Үй тапсырмасы:Your homework will be finding more information about planning your working day!
III.To say Goodbye to the students
Бағалау: -Stand up!
- The lesson is over.
- We work hard today and I think everybody gets good marks!