Тема Family Album
Цели урока:
Учебная:
-ФЛНГ по теме «Внешность»;
-Совершенствование навыков монологической речи;
-совершенствование навыков чтения.
Познавательная:
-знакомство с шотландской историей;
Воспитательная:
-привитие уважения к чужим традициям;
-формирование толерантности;
-привитие чувства уважения к семье и семейным традициям;
Развивающая:
-развитие фонематического слуха;
-развитие памяти.
Оснащение урока: ноутбук, проектор, фото, карточки для индивидуальной работы.
Ход урока:
1.Оргмомент.
Hello! Nice to see you! Today we’ll speak about your families. Family is the most important thing in our life. Nobody can do without it.
Слайд 2 (песня «My Family Tree»)
2.Речевая разминка.
T-P1, P2 (2 ученика)
What can you tell us about your families?
Is your family big or small?
What relatives do you have?
T-Cl
Do you love your parents? Why?
Is your family a happy one? Why?
3.Введение в тему.
Every family has got a family album. Very often parents are proud when their children look like them.
T-Cl
Who do you look like?
Today we’ll see it.
4.Фонетическая зарядка.
Слайды 3-4.
T-Cl, P1,P2
Слайд 5
T-Cl, P1,P2
Ex.1 p.164. Match the parts of the body in the picture with the words.
( Проверка по слайду 7.)
5. Ознакомление с ЛЕ.
Слайд 8. Ex.2 p.164
Listen to the words and expressions and repeat them after the speaker.
red [red] — рыжий
curly ['кз:li] — вьющийся
straight [streit] — прямой
tall — высокий
slim [slim]— стройный
round — круглый
oval — овальный
to look like smb — быть похожим на кого-то
a relative — родственник
an ancestor — предок
great grandfather — прадедушка
to be brave [brerv] — быть смелым
to be in love — быть влюбленным
to describe [di'skraib]
smth — описывать что-либо
handsome — красивый (обычно о мужчине)
a nickname ['nikneim] — прозвище
a stepson — пасынок
6. Отработка употребления ЛЕ в речевых упражнениях.
Ex.5 p.166 Say the opposite of
Ex.6 p. 166 Which parts of the body do these words describe? Complete the table.
blonde, tall, small, big, dark, slim, short, straight, tall, black, curly, fat, green, red, blue, long
Дети получают индивидуальные карточки.( время работы 2 мин.)
Проверка по слайдам.
7. Работа с текстом Rosy's family history ( ex.3 p.165)
-фонетическая отработка имен собственных ( слайд)
-чтение, перевод ( Read the story and match the people with their portraits. )
8. Развитие навыков монологической речи. Работа по схемам.
T-Cl Who do your classmates look like?
Слайды с изображением одноклассников.
Дети составляют высказывания по схемам.
9. Подведение итогов урока.
Thank you for your work. It was a great pleasure.
Домашнее задание.
Make an oral portrait of any member of your family.Ход урока:
1.Оргмомент.
Hello! Nice to see you! Today we’ll speak about your families. Family is the most important thing in our life. Nobody can do without it.
Слайд 2 (песня «My Family Tree»)
2.Речевая разминка.
T-P1, P2 (2 ученика)
What can you tell us about your families?
Is your family big or small?
What relatives do you have?
T-Cl
Do you love your parents? Why?
Is your family a happy one? Why?
3.Введение в тему.
Every family has got a family album. Very often parents are proud when their children look like them.
T-Cl
Who do you look like?
Today we’ll see it.
4.Фонетическая зарядка.
Слайды 3-4.
T-Cl, P1,P2
Слайд 5
T-Cl, P1,P2
Ex.1 p.164. Match the parts of the body in the picture with the words.
( Проверка по слайду 7.)
5. Ознакомление с ЛЕ.
Слайд 8. Ex.2 p.164
Listen to the words and expressions and repeat them after the speaker.
red [red] — рыжий
curly ['кз:li] — вьющийся
straight [streit] — прямой
tall — высокий
slim [slim]— стройный
round — круглый
oval — овальный
to look like smb — быть похожим на кого-то
a relative — родственник
an ancestor — предок
great grandfather — прадедушка
to be brave [brerv] — быть смелым
to be in love — быть влюбленным
to describe [di'skraib]
smth — описывать что-либо
handsome — красивый (обычно о мужчине)
a nickname ['nikneim] — прозвище
a stepson — пасынок
6. Отработка употребления ЛЕ в речевых упражнениях.
Ex.5 p.166 Say the opposite of
Ex.6 p. 166 Which parts of the body do these words describe? Complete the table.
blonde, tall, small, big, dark, slim, short, straight, tall, black, curly, fat, green, red, blue, long
Дети получают индивидуальные карточки.( время работы 2 мин.)
Проверка по слайдам.
7. Работа с текстом Rosy's family history ( ex.3 p.165)
-фонетическая отработка имен собственных ( слайд)
-чтение, перевод ( Read the story and match the people with their portraits. )
8. Развитие навыков монологической речи. Работа по схемам.
T-Cl Who do your classmates look like?
Слайды с изображением одноклассников.
Дети составляют высказывания по схемам.
9. Подведение итогов урока.
Thank you for your work. It was a great pleasure.
Домашнее задание.
Make an oral portrait of any member of your family.Ход урока:
1.Оргмомент.
Hello! Nice to see you! Today we’ll speak about your families. Family is the most important thing in our life. Nobody can do without it.
Слайд 2 (песня «My Family Tree»)
2.Речевая разминка.
T-P1, P2 (2 ученика)
What can you tell us about your families?
Is your family big or small?
What relatives do you have?
T-Cl
Do you love your parents? Why?
Is your family a happy one? Why?
3.Введение в тему.
Every family has got a family album. Very often parents are proud when their children look like them.
T-Cl
Who do you look like?
Today we’ll see it.
4.Фонетическая зарядка.
Слайды 3-4.
T-Cl, P1,P2
Слайд 5
T-Cl, P1,P2
Ex.1 p.164. Match the parts of the body in the picture with the words.
( Проверка по слайду 7.)
5. Ознакомление с ЛЕ.
Слайд 8. Ex.2 p.164
Listen to the words and expressions and repeat them after the speaker.
red [red] — рыжий
curly ['кз:li] — вьющийся
straight [streit] — прямой
tall — высокий
slim [slim]— стройный
round — круглый
oval — овальный
to look like smb — быть похожим на кого-то
a relative — родственник
an ancestor — предок
great grandfather — прадедушка
to be brave [brerv] — быть смелым
to be in love — быть влюбленным
to describe [di'skraib]
smth — описывать что-либо
handsome — красивый (обычно о мужчине)
a nickname ['nikneim] — прозвище
a stepson — пасынок
6. Отработка употребления ЛЕ в речевых упражнениях.
Ex.5 p.166 Say the opposite of
Ex.6 p. 166 Which parts of the body do these words describe? Complete the table.
blonde, tall, small, big, dark, slim, short, straight, tall, black, curly, fat, green, red, blue, long
Дети получают индивидуальные карточки.( время работы 2 мин.)
Проверка по слайдам.
7. Работа с текстом Rosy's family history ( ex.3 p.165)
-фонетическая отработка имен собственных ( слайд)
-чтение, перевод ( Read the story and match the people with their portraits. )
8. Развитие навыков монологической речи. Работа по схемам.
T-Cl Who do your classmates look like?
Слайды с изображением одноклассников.
Дети составляют высказывания по схемам.
9. Подведение итогов урока.
Thank you for your work. It was a great pleasure.
Домашнее задание.
Make an oral portrait of any member of your family.