kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ықтималдықтар теориясы

Нажмите, чтобы узнать подробности

ықтималдықтар теориясына жақсы сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ықтималдықтар теориясы»

Күні: 12.04.2019

Пән мұғалімі: Калмакпаева .Б.С

Сынып: 9 б

Пән: Алгебра

Сабақтың тақырыбы: Ықтималдықтар теориясы мен

математикалық статистиканың негізгі

ұғымдары

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ықтималдықтар теориясы

және статистика ғылымдары бойынша

білімдерін жетілдіру. Өз бетінше

еңбектену белсенділіктерін арттыру.

Жылдамдыққа, ептілікке, достық қарым –

қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.

Күтілетін нәтиже: Ықтималдықтар теориясымен

статистикалық қорытынды ұғымдарымен танысады.

Өмірде кез келген кездейсоқтыққа дайын болады.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу оқушыларды түгендеу.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың

мақсатымен таныстыру. Өткен тақырыпты қайталау.

Жаңа тақырыпқа көшпес бұрын ондық бөлшектерді онға, жүзге, мыңға көбейту және бөлуді қайталаймыз. Ондық бөлшектерді онға көбейтсек, үтір онға қарай бір орын, жүзге көбейтсек екі орын мыңға көбейтсек үш орын жылжиды. Бөлген кезде онға, үтір солға қарай бір орын, жүзге бөлсек екі орын, мыңға бөлсек ұш орын жылжиды. Тақтаға мысалдар көрсетіледі. 23,4*10=

15,678*100=

3,189*1000

23,4/10

15,678/100

3,189/1000

Жарайсыңдар!

Сендер жаңа сабаққа көшуге дайынсыңдар деп ойлаймын. Сендер әрқаша түрлі жағдайларға тап боласыңдар. Мысалы; сумкадан кездейсоқ басқа дәптерді алып шығасыңдар. Көшеде досыңмен қағылып қаласың. Кездейсоқ қателіктерге ұрынасың. Мұндай жағдайлар шексіз жалғаса береді. Күнделікті өмірде, мүмкін, мүмкін емес ықтимал жағдайлар болады. Бұл жерде математиканың қатыс қанша деп ойлаймыз. Бірақ ғылым қызықты заңдылықтарды адамға кездейсоқ жағдайлармен кездескенде, өзін сенімді ұстау керек екенін тапты. Слайд: Анықтама: Ықтиалдықтар теориясы 17 ғасырдың орта кезінде пайда болды. Ықтималдықтар теориясы кездейсоқ жағдайлардың пайда болу заңдылықтарын зерттейтін математиканың бөлігі.

Мысалы: Біз алгебра сабағында отырмыз, күнтрізбеде сәуір айы түннен кейін таң, бұл ақиқат жағдайлар. Мүмкін емес жағдайлар түнде күн шығады. Барлықтарың айға ұшасыңдар. Сол сияқты кездейсоқ жағдайларда кездеседі. Қорытындылай келе кез-келген жағдайда мүмкін, мүмкін емес ақиқат деп айтамыз. Оқушыларға бетке тапсырмалар жазып астына кесте құрып өздік жұмыс беріледі. Бұл тапсырмаларды орындау барысында, мүмкін .мүмкін емес, ақиқат жағдайды анықтау керек те кестені толтыру керек. Тапсырмалар:

1. Тасбақа сөйлей бастады.

2. Келесі аптада ауа райы бұзылады.

3. Бейсенбіден кейін жұма.

4. Жұмадан кейін жексенбі.

5. Күн жерді айналып жүр.

6. Анасы баласынан үлкен.

7. Сабаққа саған төрт қояды.

8. Паралель түзулер қиылыспайды.


Жағдайлар

1

2

3

4

5

6

7

8

Ақиқат









Мүмкін









Мүмкін емес









Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірімен алмасып, тақтада көрсетілген жауаппен тексереді. Оқушылардың жұмыстары бағаланады. Үйге тапсырма. Тиынды жиырма рет лақтырып, неше рет елтаңба, неше рет сан шығатынын анықтап келу.








Тапсырмалар:

1. Тасбақа сөйлей бастады.

2. Келесі аптада ауа райы бұзылады.

3. Бейсенбіден кейін жұма.

4. Жұмадан кейін жексенбі.

5. Күн жерді айналып жүр.

6. Анасы баласынан үлкен.

7. Сабаққа саған төрт қояды.

8. Паралель түзулер қиылыспайды.


Жағдайлар

1

2

3

4

5

6

7

8

Ақиқат









Мүмкін









Мүмкін емес












Тапсырмалар:

1. Тасбақа сөйлей бастады.

2. Келесі аптада ауа райы бұзылады.

3. Бейсенбіден кейін жұма.

4. Жұмадан кейін жексенбі.

5. Күн жерді айналып жүр.

6. Анасы баласынан үлкен.

7. Сабаққа саған төрт қояды.

8. Паралель түзулер қиылыспайды.


Жағдайлар

1

2

3

4

5

6

7

8

Ақиқат









Мүмкін









Мүмкін емес












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Ықтималдықтар теориясы

Автор: Калмакпаева Бейбитгуль Сапатаевна

Дата: 13.06.2019

Номер свидетельства: 514582
