7.3В Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» МКМ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Досимбекова Ж.А. |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Қысқаша көбейту формулалары |
Сабақ мақсаттары | Қосынды мен айырманың кубын біледі; қысқаша көбейту формуласын өрнектерді ықшамдау кезінде қолдана алу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар: 7.2.1.11 формулаларын біледі және қолданады
|
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - қысқашакөбейтуформулаларыналгебралықөрнектердіықшамдаукезіндеқолданаалады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді. Пәнге қатысты лексика мен терминология қысқашакөбейтуформулары; екіөрнектіңквадраттарыныңайырмасы; екіөрнектіңқосындысының квадраты; екіөрнектіңайырмасының квадраты; екіеселенгенкөбейтінді; үшеселенгенкөбейтінді; екіөрнектіңқосындысының кубы; екіөрнектіңайырмасының кубы; екіөрнектіңкубтарыныңқосындысы; екіөрнектіңкубтарыныңайырмасы; көбейткіштергежіктеу; ортақкөбейткіш; еңүлкенортақкөбейткіш; топтаутәсілі; толық квадрат; толымсыз квадрат.
- екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең; - екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең; - екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ; - ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару үшін...; - коэфициенттердің ең үлкен ортақ бөлгіші; - берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін ... ; - егер ... болса , онда көпмүшелердің көбейтіндісі нөлге тең; - көпмүшенің ... бар мүшелерін(өрнекті) бірге топтаймыз; - берілген көпмүшені көбейтінді түріне келтіру үшін ... қолданамыз; - берілген өрнектен қосындының (айырманың) квадратын бөліп алу үшін...; |
АКТ қолдану дағдылар | Интербелсенді тақтаны қолдану |
Бастапқы білім | Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу. Қосынды мен айырманың кубы, қосынды мен айырманың квадраты, квадраттардың айырмасын білу |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | Ұйымдастыру . Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару | |
Ой қозғау 7 мин | Оқушылар жұпта жұмыс істейді «Нанамын-нанбаймын» стратегиясы Сұрақ | Дұрыс + Дұрыс емес - | 1. қосындысының кубы формуласы келесі екеніне нанасыңдар ма - (а+b)3=а3-3аb+3аb²-b3? | - | 2. Екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадраттарының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең екеніне нансыңдар ма? | + | 3. Келесі теңдік дұрыс екенініне нанасыңдар ма?(y3+2z)3=y9+6y6z+12y3z2+8z3 | + | 4. Келесі теңдік дұрыс екенініне нанасыңдар ма?(a-b)3=a3-3a2b+3ab2-b3 | + | 5. Екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадраттарының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең екеніне нансыңдар ма? | - | Рефлексия этапа: |
Қосымша 1 |
Үй жұмысын тексеру 4 мин | Тақтада талдау жасау | |
сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау 2 мин | «Ребус»стратегиясы. Оқушылар жұптарына кесілген ребустардың бөліктері беріледі. Ребустың бөліктерін жинап, оны шешу керек. Осылай сабақтың тақырыбына шығады. Оқушылар алынған нәтижені салыстырады. Жауабы: Қосындының кубы Жауабы: Айырманың кубы Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Презентация. | Слайд 1-2 Қосымша 2
|
Топтық жұмыс 10 мин | «Кім жылдам?» стратегиясы Оқушылар ватмандағы тапсырманы орындайды. Қай топ барлығынан жылдам орындайды, соларға тәтті сыйлық беріледі. Тапсырма. Жалғастыр... (5x – m)(5x+m) = x2 – 9y2 = (2x – 3)2 = 4. (3n + 2p)2 = 5. (5a + 2b)3 = 6. (2m – 3n)3 = 7. 8y3 + 27 = 8. 64 – 8a3 = 9. (x + 4)(x2 – 4x + 16) = 10. (2 – 3k)(4 + 6k + 9k2) = Жетістіккритерийлер: Қысқаша көбейту формулалары дұрыс қолданған Түрлендірулер дұрыс жүргізілген Өрнекті көбейткіштерге жіктеу дұрыс орындалған Барлық тапсырмалар дұрыс орындалған Кері байланыс: | Презентация слайд 3 Ватман |
Топтарға бөліну 1 мин 4 мин | Карточкадағы нөмер бойынша топтарға бөліну Теңдік орындалатындай * орындарына бірмүшелері орналастырыңдар: № 1 1. * + 56ab + 49b2 = (4a + *)2 2. (2a + *)3 = 8a3 + * + 150ab2 + 125b3 | № 2 1. 225x2 – * + 64y2 = (15x – *)2 2. (* – 2b)3 = 27a3 – * + 36ab2 – 8b3 | № 3 1. * + 96xy + 36y2 = (8x + *)2 2. (4a + *)3 = 64a3 + * + 12ab2 + b3 | Жұмыстың нәтижесін талқылау. Керек болған жағдайда түзету жүргізу. | Қосымша 3 |
Бекіту және жүйелеу 5 мин | Топтық жұмыс 1. теңдеуді шешіңдер: e) (2x+1)3 =4x2(2x+3) f) 27x2(1–x)=(1–3x)3 2. Есептеңдер: a) 113b) 213c) 193d) 293 Кері байланыс: | карточка |
5 мин | Синквейн. Алған білім бойынша синквейн құрастырайық: атауы | 1зат есім | сипаттамасы | 2 сын есім | Іс шара | 3 етістік | сезім | 4 сөзден тұратын сөйлем | Мағынасының қайталануы | Синоним (1 сөз) | | |
2 мин | Бөлшекті қысқартыңдар:. өрнектің мәнін табыңдар, егер . Шығармашылық тапсырма. «қосындының кубы» мен «айырманың кубы» қысқаша көбейту формулаларына 5 тапсырма құрастырып келу. | |
Саралау –оқушыларға қалай көбірекқолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетіжоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. . |
Дифференциалдау- тапсырмаларды таңдау кезінде және арнайы оқушылардан нәтиже күту және олардың қабілеттеріне сәйкес жеке көмек көрсету( Гарднер бойынша интелект теориясы) Дифференциалдауды сабақтың кез келген кезеңінде өткізуге болады | Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. | Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық сұрақтардан, мадақтаудан тұрады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Оқу мақсаты дұрыс қойылған. Оқушылардың барлығы ОМ-на жетті. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді және сабақтың уақыт кезеңдері сақталды | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |