Мектеп | Қостанай облысы, Амангелді ауданы, Үштоғай ауылы, Рассвет негізгі мектебі |
Мұғалім | Исмагулова Бахыткуль Орынбасаровна |
Сабақ тақырыбы | Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері |
Сабақ түрі | Жаңа білімді меңгерту |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | Натурал көрсеткішті дәреженің анықтасамын біледі, натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін біледі, дәреженің негізі мен дәреже көрсеткіші ұғымдарын айқын ажырата алады |
Сабақ мақсаттары: | Натурал көрсеткішті дәрежесі бар есептерді шығару дағдысын қалыптастыру |
Бағалау критерийлері: | Оқушы дәреже негізі, дәреже көрсеткіші ұғымдарын қолдану арқылы, есеп шешімін таба біледі; санның дәрежесін есептейді; көбейтіндіні дәреже түрінде жазады; теріс санның жұп дәрежесі оң сан екенін, ал тақ дәрежесі теріс сан екенін біледі; |
АКТ-ны қолдану | Интерактивті тақтамен жұмыс |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы мұғалімнің іс-әрекеті | Сабақтағы оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу. | Сәлемдеседі.кезекші жоқ оқушыны айтады. Қиылған фигураларды таңдау арқылы екі топқа бөлінеді. | Үшбұрыштар және төртбұрыштар |
Үй жұмысын тексеру | Сұрақ -жауап | Үй тапсырмасының шешімін бір оқушы тақтаға жазады, қалған оқушылар орнында жасыл сиямен өздерінің жіберген қателіктерін түзетеді. | Оқулық |
Бағалау критерийлерін құру | Оқушылармен бірлесе отырып, критерийлер құру, топ басшыларына ұсыныс жасау. | Мұғаліммен бірлесе критерийлер құрады, топ басшылары өз ойларын айтады. | |
Өткен сабақты пысықтау | Оқушылар назарын интерактивті тақтаға аудару, интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы өткен тақырыпты пысықтау. | Әр топ тақтадағы сұрақтарға жауап беру арқылы ұпай жинайды | Презентация, Смайликтер, |
Жаңа білімді меңгеру | Таныстырылым арқылы оқушыларға натурал көрсеткішті дәрежені анықтауды үйрету үшін, оқушылармен жаңа терминдерді: дәрежелеу, дәреженің негізі, дәреже көрсеткіші ұғымдарын талқылайды. | Оқушылар негізгі түйінді дәптерлеріне жазады, Таныстырылымдағы есептің түсіндірмесі арқылы өзін-өзі бағалайды | Оқушының жұмыс дәптері |
Жаңа білімді түсіну | Ескерту: Егер а саны теріс болып, ал n натурал көрсеткіші жұп болса, онда дәреженің мәні оң болады. Егер а саны теріс болып, ал n натурал көрсеткіші тақ болса, онда дәреженің мәні теріс болады. 1 - топ: (-2)2; (-2)3; (-0,1)4; (-1/2)3; (-10)2. 2 - топ: (-3)2; (-3)3; (-0,2)4; (-1/3)3; (-14)2; | Теріс сандардың тақ дәрежесі мен жұп дәрежесінің мәндерінің арасындағы қарым-қатынасты талдау; | Оқушының жұмыс парағы |
Жаңа білімді бекіту | Есептер шығару. Оқулықтан есептер шығаруға тапсырма береді | Топтық жұмыс №1.9. Амалдарды орында 1 – топ. 2 - топ 1)52- 200 1) 43 - 150 2)13 - 33 2)25 + 72 3)20+26 3)32 - 25 4)24 - 32 4) 33 - 24 | Оқулық |
Жаңа сабақты пысықтау | Өтілген тақырып бойынша тест тапсырмаларын алу | дұрыс жауапты көрсет: 47 1)4*4*4*4*4*4*4 2)4+4+4+4+4+4+4 3)4*7 4)7*7*7*7 2. аn – өрнегіндегі а саны – 1) дәреженің негізі 2)дәреженің көрсеткіші 3) дәреже 3. аn – өрнегіндегі n саны – 1) дәреженің негізі 2)дәреженің көрсеткіші 3) дәреже 4. аn – өрнегі дегеніміз – 1) дәреженің негізі 2)дәреженің көрсеткіші 3) дәреже 5. а1 дәрежесі, ол – 1) а 2) 1 3) 0 | Интерактивті тақтадағы тест сұрақтары |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. №1.6 және №1.7 | Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. | Оқулық |
Қорытындылау 3 минут | Рефлексия | Стикер таратып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Нені үйрендім? Нені білгім келеді? Нені түсінбедім? | Стикерлер |
|
Саралау | Бағалау Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау. Жұптар бағалау критерийі арқылы бір-бірін бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. |
Төмендегі жұмыстарға арналған тапсырмаларды таңдауда саралау қолданылады Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. |