Алгебра пәнінен қысқа мерзімді жоспар.
Пәні: Алгебра, 7 «А» сынып. Күні: 12.11.2018ж | ||||
«М.Мәметова атындағы № 33 жалпы орта мектеп» КММ. Пән мұғалімі: Ізбас Мауыт Амангелдіқызы | ||||
Тақырыбы: | Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласы | |||
Мақсаты | 1.Білімділік: Екі өрнектің квадраттарының формуласын меңгерту. 2.Дамытушылық: Білім, білік дағдыларын қалыптастыру. 3.Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, дәлдікке, тазалыққа үйрету. | |||
Күтілетін нәтиже | Екі өрнектің квадраттарының формуласын біледі | |||
Ресурстар | Формула жазылған кеспе қағаздар, стикерлер, маркерлер. | |||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Insert», «10 сұрақ» | |||
Ұйымдастыру кезеңі: | Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату үшін, оқушылардан бір-біріне жақсы тілек тілеуін сұрау. Өрмекші торын пайдаланады. | |||
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер: | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
І.Қызығушылықты ояту. 14 минут | ||||
«Ертегі кейіпкерлері» арқылы топқа бөлінеді. «Жүгірпе сұрақтар» тәсілі Құрама сандар дегеніміз не? Жай сандар дегеніміз не? 2-ге бөлінгіштік қасиет 10-ға бөлінгіштік қасиет мысалдар: Өзіне және 1-ге бөлінетін сандар, 1,2,3,5,7,11,13,17,19. Бөлгіштері 2-ден көп сандар,4,6,8,9,10,12,14,16,15. Бірлігі жұп сандармен аяқталған сандар,2,4,6,8,10,12,14,16,. Бірлігі 0-мен аяқталатын сандар,10,20,30,40,50,. | 1) Сәлемдеседі, сабақты бастар алдында шеңберлене тұрып бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді 2) Ертегі кейіпкерлеріне сәйкес 4 топқа бірігеді 3) Екі топ мұғалімнің сұрақтарына жауап береді 4) топ мүшелері бір-біріне сұрақтар қояды.
| |||
ІІ. Мағынаны тану. 23 минут | ||||
Өздігінен білім алуға бағыт бағдар беру. а-в айырмасын а+в қосындысына көбейтеійк: (а-в)(а+в)=а2+ав-ав-в2=а2-в2, сонымен (а-в)(а+в)=а2-в2 -Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі мен өрнектердің квадраттарының айырмасына тең. 1-мысал: а)(4-5а)(4+5а)=16-25а2; ә)(8+3х)(8-3х)=64-9х2. №378 1)(а2-5)(а2+5) =а4-25; 4)(4-х2)(4+х2) =16-х4; 2)(4-х2)(4+х2) =16-х4; 5)(4m2 +6n)(4m2 -6n) =16m4-36n2; 3)(9х-у2)(9х+у2) =81х2-у4; 6)(1,3ав-1,1с)(1,3ав+1,1с) =1,69а2в2-1,21с2. №379 1)(а2+в2)(а2-в2) =а4-в4; 4) (с4-d2)( с4+d2) = с6-d4; 2)(с3-d3)( с3+d3) = с6-d6; 5)(5х2+2у3)(5х2-2у3) =25х4-4у6; 3)(10m2-n2)(10m2+n2)=100m4-n4; 6)(1,4с-0,7а3)(1,4с+0,7а3) =1,96с2-0,49а6. №380 1)(xn+yn)(xn-yn) =x2n-y2n; 4)(а-2)(а+2)(а2+4)=а4-16; 2)(ak-b)(ak-b) =a2k-b2; 5)(5-х)(5+х)(25+х2) =625-х4; 3)(pm-qn)(pm+qn) =p2m-q2n; 6)(а-2)2(а+2)2=а4-8а2+ 16. №381 1)(2а+5)2-49=4(а-1)(а+2); 2)(5х-2у)2-9у2=5(х-у)(5х+у); 3) р2-(3р+1)2=-(2р+1)(4р+1); 4)(2а+в)2 - (а-2в)2=(а+3в)(3а-в); 5)(х+у)2 -(х-у)2=4ху; 6)(4р-q)2-(2p-3q)2=4(р-2q)(3p+q). №382 1)с6-9х4=(с3-3х2)( с3+3х2); 3)25а2в2-16х4=(5ав-4х2)( 5ав+4х2); 2)х4у2-1=(х2у-1)( х2у+1); 4)100х2-у8=(10х-у4)( 10х+у4). | ||||
ІІІ: Ой толғаныс. 3 минут | ||||
Берілген қатынастардан қалай пропорция құратынын сұрайды | Есептер құрастырады, жұбымен шығарып, жауаптарын талдайды | |||
Үйге тапсырма: 1 минут | №383,384 |
| ||
Бағалау: 2 минут | Тапсырмаларды орындауына байланысты оқушыларды бағалау | 1) Қағаздағы смайликтердің суреттерін таңдап өзі –өзіне бағалау жүргізеді 2) Неге сол смайликті таңдағанынның сбебін жазады | ||
Рефлексия | Нені білемін? | Нені білдім? | Нені білгім келеді? | |