7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: №203 орта мектеп |
Күні: | Мұғалім: Абылбаева Збайра Құндызбаевна |
Сабақтың тақырыбы: | Кубтардың қосындысы мен айырмасы (жаңа тақырып) |
Сынып:7 | Сабаққа қатысқандар саны: | Сабаққа қатыспағандар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.10 (a±b)²=a²±2ab+b² |
Сабақтың мақсаты: | - кубтардың қосындысы формуласын білу; - есеп шығаруда қолдану. |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Бөлім бойынша лексика және терминология - қысқаша көбейту формулары; - үш еселенген көбейтінді; - екі өрнектің кубтарының қосындысы; - екі өрнектің кубтарының айырмасы; Пәндік мақсат - екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ; - берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады; |
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - Оқушылар кубтардың қосындысы формуласын біледі. - Есеп шығаруда қолданады. |
Құндылықтарды дарыту | -Өмір бойы білім алуға бейімделеді; -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
Пәнаралық байланыстар | |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны қолдану. |
Бастапқы білім | Көпмүшені көпмүшеге көбейту, ҚКФ (қосынды мен айырманың квадраты, квадраттарының айрмасы). |
Сабақ барысы |
Сабақтың құрылымы | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақ басы 5мин | Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру.«Шапалақ» техникасы бойынша оқушылар жұпқа, үш-үштен, төрт-төрттен бөлінеді. Соңында төрт шапалақ бойынша топқа бөліп отырғызу. Brayn Gym. What is the next number in sequence below? Сандар тізбегіндегі келесі сан қандай? 142.857 285.714 428.571 714.285 ???.??? Answer: 857142 These are the same digits being reshuffled as a result of multiplying 142857*1 through 6 | Презентация Слайд 2-3 |
Тақырыпқа шығу. Жаңа тақырыпты меңгеру 10 мин | Ой қозғау. Алдымен сыныпты екі топқа бөлеміз, кейін осы екі топқа сәйкесінше тапсырмалар беріледі: Берілген көпмүшелікті көпмүшелікке көбейтіңіз: 1-топ: 2-топ: Осыдан кейін мұғалім тақырыпты шығады, кейін оқушылармен мақсатты анықтайды. Тақырыпты ашу Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулалары: мұндағы және үшмүшесін айырманың (қосындысының) толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың (қосындының) толық квадратынан тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ). Формуланы оқушыларға ауызша тұжырымдату: - Екі өрнектің кубтарының қосындысы - осы екі өрнектің қосындысын олардың айырымының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады. - Екі өрнектің кубтарының айырмасы - осы екі өрнектің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең болады. | Презентация Слайд 4-7 http://bilimland.kz/kk/#lesson=11591 |
Бекіту Жеке жұмыс 15 мин | Осы этапта оқушыларға жеке жұмыс үшін карточкалар таратылады. Оны орындап болған соң көрсетілген сілтеме бойынша bilimland.kz сайтынан тапсырмаларды тексереді. Тексеріп болғаннан кейін бағалау критерилері бойынша жұптасып бір-бірін бағалап шығады. 1-жаттығу Көбейткіштерге жіктеңіз. 1) ; 2) ; 3) ; 4) . 2-жаттығу Көпмүшелерді көбейтуді орындаңыз. 1) 2) 3-жаттығу Бос орындарды толтырыңыз. 1) ; 2) ; 3) . 4-жаттығу Тең өрнектерді бір-бірімен байланыстырыңыз. 1) 2) 3) Бағалау критерийлері: - Кубтардың қосындысының формуласын біледі; - Кубтардың айырмасының формуласын біледі; - Есеп шығаруда дұрыс қолданады. | Қосымша 1 Презентация Слайд 8-11 http://bilimland.kz/kk/#lesson=11591 |
Бекіту Топтық жұмыс 10 мин | Сабақтың басында оқушылар топқа бөлінген. Осы топтарға тарсия таратпа қағаздары беріледі. Оқушылардың мақсаты берілген есеп пен оның шешімін сәйкестендіре отырып төмендегідей үшбұрыш алу. Кері байланыс: - Тапсырманы орындауда қандай қиындықтар болды? - Қандай білімдеріңізді қолдандыңыздар. | Тарсия Қосымша 2 Презентация Слайд 12 |
Соңы (5 мин) | Үй жұмысы. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. «БББ» кестесін толтыру. Білгем | Білдім | Білгім келеді | | | | | | | | Қосымша 3 Презентация Слайд 13-14 |
Қосымша ақпарат |
Диффере нциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Саралау іріктелген тапсырмалар, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде. | Бағалау топтық жұмыстар мен жеке жұмыстарда өзін-өзі бағалау арқылы жүзеге асырылады. | Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері, яғни сабақтың басындаға «шапалақ» ойыны арқылы. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |