Қысқа мерзімді жоспар
| Мектеп: «Жаңа Ғасыр» №175 гимназия |
Күні: 22.01.18ж | Мұғалімнің аты-жөні: Чокубасова Жанат |
Сынып: 10А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | § 14 Күрделі функцияның туындысы |
Сабақ мақсаттары | Күрделі функция ұғымын, күрделі функцияны формуласын қолданып табу, күрделі функциянының туындысын таба білуге жаттығады. Оқушылар сыйластыққа, ұқыпты болуға тәрбиеленеді. Олар бірлесіп, ынтымақта жұмыс жасауға дағдыланады. |
Күтілтін нәтиже | Барлық оқушылар Күрделі функция ұғымын біледі; Күрделі функцияны табу формуласын біледі; Күрделі функцияның туындысын табуға байланысты міндетті дейгейдегі тапсырмаларды орындай біледі. |
Оқушылардың басым бөлігі Күрделі функцияны табу ережесін қолданып қиындығы орта деңгейдегі тапсырмаларды орындай біледі. |
Кейбір оқушылар Күрделі функцияның туындысын табу ережесін қолданып ізденісті қажет ететін есептерді шығара біледі. |
Бағалау критерийлері | Көк түс - «Жарайсың!» Сары түс - Жинақтау – «Өте жақсы» Қызыл түс - Талдау - «Жақсы» Жасыл түс – Қолдану – " Дегенмен, әлі де іздену керек!» Қызғылт түс - Түсіну –«Көп іздену керек!» Қоңыр түс – Білу, «Әлі де көп білу керек!» |
Тілдік мақсаттар | Функция, анықталу облысы, мәндер жиыны, туындыны табу ережелері. |
Пәнге тән лексика мен терминалогия | |
Құндылықтарды дарыту | Астана және тәуелсіздік. |
Пәнаралық байланыстар | Физика |
АКТнықолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, интернет желісі «Ideal» әдісін қолданамын. |
Алдыңғы тақырып | |
Әдіс-тәсілдер | Жұпта жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту |
Сабақ барысы |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар Бағалау |
| | |
Сабақтың басы 1мин 5мин | 1.Білу «Үш қадамдық сұхбат» стратегиясы арқылы өткен тақырыпты қайталайды. Үйге берілген есептерді интерактивті тақтаны қолдана отырып «Жұптық» әдіспен тексереді. № 186 Функцияныңтуындысын табыңдар: а) f(x) =(4 +3) (4 - 3) +2х2 f’(x)=4х+16 ә) f(x) =(х2 +5) (х2 - 4) + 2 f’(x)=4х3 + 2х + б) f(x) = х2 - ( 3х -2) ( 5х +1 ) - f’(x)= х – 30х +7 - №187 f ‘(x) 0 теңсіздігін шешіңдер: а) f(x) = - х2 - 2х 0 х ә) f(x) = х4 - 4,5 х2 +2 х3 - 9 х 0 х б) f(x) = -5 х №189 f ‘(x) теңдеуі орындалатын х-тің мәндерін табыңдар: f(x) = f(x) = f’(x) = = 4х +4 =0 4х = -4 Х=-1 f(x) = х=  Дескриптор Бірін-бірі ұқыпты тексеріп, өзара бағалау жүргізе алады. (1 балл) Туынды табу ережелерін біледі (1 балл) | Мозайка бөліктері Бағалау кестесі Оқулық Өзара бағалау  |
Сабақтың ортасы мин мин мин Сабақтың соңы 2 мин | 2.Түсіну (топтық жұмыс) 1-топ y= f(u) функциясы берілсін.Оның анықталу облысы u € V, ал функцияның мәндерінің жиыны Q болсын. Айнымалы u өз кезегінде х-ке тәуелді функция болса,яғни u=g(х) , х € Х , онда y = f (g(х) ) функциясы х аргументі бойынша Х жиынында анықталған күрделі функция болады. Демек, күрделі функцияның жалпы түрі: y= f (g(х) )  2-топ  Күрделі функцияның туындысын табу ережесі: Егер функциясының нүктесінде, ал функциясының х нүктесінде туындылары бар болса, онда күрделі функцияның х аргументі бойынша туындысы бар болып және ол формуласымен анықталады.   Дескриптор 1. Күрделі функция ұғымын біледі; (1 балл) 2. Бірлесіп, ынтымақта жұмыс жасай алады. (1 балл) 3 Қолдану Деңгейлік жұмыс. Әр оқушы А, В, С деңгейіндегі есептерді өз қалаулары бойынша таңдап, есептерді шығарып, тақтада қорғайды. А деңгейі f(x) = f(x) =  f ' (x) В деңгейі f(x) = , f(x) = , f ' (x) С деңгейі f(x) = f(x) = f ' (x) Дескриптор 1.Күрделі функцияны табу формуласын біледі; (1 балл) 2.Күрделі функцияның туындысын табуға байланысты міндетті дейгейдегі тапсырмаларды орындай біледі. (1 балл) 4.Талдау Сәйкестендіру тесті (жұппен жұмыс ) g(x) = 3-2x f (x) = sin x p(x) = берілген функциялардан күрделі функция құрастырып, сәйкесін тап: у= f (g(x)) a) y=3-2 sinx y=g (f(x)) ә) y=  y=p(g(x)) б) y= sin (3-2x) y= g(p(x)) в) y= sin  y= f (p(x)) г) y= 3-2 Дескриптор 1.Күрделі функцияны табу формуласын біледі;(1 балл) 2. Берілген функциялардан күрделі функция құрастыра алады(1 балл) Жинақтау blimland.kz/kk/home f(x) = , а ның қандай мәнінде функцияның туындысының мағынасы болады?, f(x) = , а ның қандай мәнінде функцияның туындысының мағынасы болады? Дескриптор 1.Берілген күрделі функцияның анықталу облысын таба алады. (1 балл) 2.Айнымалының қандай мәнінде функцияның туындысы болатынын анықтай алады.(1 балл)  7) Бағалау
Күрделі функцияның туындысы     Бағалау парағын толтырып, өздерін өздері бағалайды. Кері байланыс парақшасын толтыра отырып, кері байланыс береді. Үйге тапсырма: §14 оқу, № 216, 218. | Оқулық Топта бағалау.  Сөзжұмбақ Bilimland сайты Оқулық ҮМ 10-9-14-1-1 Өзара бағалау Htths://www blimland.kz/kk/home #lesson=10070 Үлестірме материал А4 жазылған Өзін-өзі бағалау. Қадағалау, бақылау |
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылардың жинаған фишка түстерін анықтаймын Сары түс - Жинақтау – «Жарайсың!» Қызыл түс - Талдау - «Жақсы» Жасыл түс – Қолдану – " Дегенмен, әлі де іздену керек!» Қоңыр түс – Білу, түсіну – «Көп іздену керек!» | Қоңыр,жасыл,қызыл, Сары, көк дөңгелекшелер.  |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында саралау жұмысының дереккөздер тәсілін жаңа тақырыпты меңгерту үшін қолдандым. Яғни, оқулықтағы деректерді талқылап, blimland.kz порталын пайдаланып оқушылар тақырыпты бір-бірлеріне түсіндіреді. Саралау жұмысының диалог жəне қолдау көрсету тәсілін кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында қолданатын есептеріне ауызша нұсқау көрсеттім , жан-жақты əрі нақты көмек қажет болғанда қолдандым; Бағалау тәсілі. Оқушылардың тапсырмалардың әр түрін орындағанда үнемі бағаланып отыруы – балалардың алға ұмтылып, ынталануына ықпал етеді; | Оқушылар топпен орындалған жұмыста берілген дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды; Ал есептер шығару кезінде берілген дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. Нәтижесінде «Блум» таксономиясы бойынша мынандай бағалау болады: Сабақ соңында оқушылардың жинаған фишка түстерін анықтаймын Сары түс - Жинақтау – «Жарайсың!» Қызыл түс - Талдау - «Жақсы» Жасыл түс – Қолдану – " Дегенмен, әлі де іздену керек!» Қоңыр түс – Білу, түсіну – «Көп іздену керек!» | Математика сабағында сақталу керек қауіпсіздік техникасы ережелері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |