Қысқа мерзімді жоспар Тексерген:
| Мектеп: «Жаңа Ғасыр» №175 гимназия |
Күні: 18.01.18ж | Мұғалімнің аты-жөні: Чокубасова Ж.М. |
Сынып: 10А | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | § 12 Туындыны табу ережелері |
Сабақ мақсаттары | Туынды табу ережелерін біледі. Туынды табу ережелерін дәлелдей алады. Формуларды есептер шығаруда қолдана алады. |
Күтілтін нәтиже | Туындыны табу ережелерін тұжырымдай біледі, Туындыны табу ережелері мен формулаларын есеп шығаруда қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар | |
Пәнге тән лексика мен терминалогия | |
Құндылықтарды дарыту | |
Пәнаралық байланыстар | Физика , қазақ тілі |
АКТнықолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, интернет желісі «Ideal» әдісін қолданамын. |
Алдыңғы тақырып | |
Әдіс-тәсілдер | Жұпта жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап оқыту |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | № | | Білу,түсіну | Қолдану | Талдау | Синтез жинақтау | Бағалау | | | | | | | | Үй тапсырмасын тексеру : №179 f (x) а) f (x) ә) f (x) б) f (x) в) f (x) №180 Функцияның туындысын табыңдар а) f (x) ) ) + ә) f (x) ) ) б) f (x) в) f (x) | Мозайка бөліктері Бағалау кестесі |
Сабақтың ортасы | Білу «Мозайка» әдісі Туындыны табу ережелерінен мозайка құрастыру ,формулаларын қорыту, мысал келтіру.(Оқушылар почта жәшігінен өздеріне келіп түскен хаттарды алады) 1-ереже: Егер нүктесінде және функцияның бар болса онда осы нүктеде олардың қосындыларының туындысы бар болады және ол формуласымен өрнектеледі. Мысалы:функциясының туындысын табайық. Шешуі: 2-ереже: Егер нүктесінде және функцияның бар болса онда осы нүктеде олардың көбейтінділерінің туындысы бар болады және ол формуласымен өрнектеледі. 3-ереже: Егер нүктесінде және функцияларының туындылары бар және болса, онда осы нүктеде олардың бөліндісінің де туындысы бар болады және ол формуласы арқылы анықталады. Дескриптор: Туындыны табу ережелерін біледі. | Формулаларын қорытып, мысал келтіре алады | 2) Түсіну «Эстафета» Дескриптор Туындыны табу формулаларын қолдана біледі. | Есептерді жылдам шығара алады. | 3) Қолдану «Деңгейлік тапсырмалар» Оқулықпен жұмыс А №178 f (x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысын табыңдар: В №183 f ‘ (x) = 0 теңдеуін шешіңдер: С №190 f ‘ (x) теңсіздігін шешіңдер: Дескриптор Есептер шығаруда туындыны табу формулаларын қолдана біледі. | Деңгейлік тапсырмаларды алады. | 4) Талдау «Сәйкестендіру тесті» f (x) | | f ‘ (x) | 2х4 +3х +5 | | х5- 17 | ә) 8 х7 +5 | -
| б) 5х4 -17 | х8 + 5х +2 | в) 8 х3 + 3 | | | Жауабы: 1-в 2-б 3-г 4-ә 5-а Жинақтау Семантикалық карта Дұрыс жауаптарға сәйкес әріптерден құралған сөзді табу | 60х2-32х | | | 2х2 +2х | | | f(x)=(5x2-7) (3х2 +1) | т | ф | ц | у | и | а | f (x)= | н | у | ф | к | я | и | f(x)=3+ | ф | у | ы | н | т | а | f(x)=+12 | е | у | в | н | д | а | f(x)=(3+2х) | р | а | к | ф | д | а | f (x)= | ц | к | у | н | п | ы | 6) Бағалау «Туынды» ассосиациясын құру Туынды Тарихи дерек. 5-8 слайд 1-ұпай Туындылар және оларды функцияларды зерттеуде қолданылуы қарастырылатын математиканың бөлімі дифференциялдық есептеу деп аталады.Айырманы көрсететін Δƒ түріндегі өсімше туындыларымен жұмыс істегенде елеулі орын алады.Сондықтан да жаңа есептеу calculis differentialis ( қазақша айырмаларды есептеу деп аударылады)атауында латынша differentia (айырма) түрінде көрініс табуы орынды,бұл атау XVII ғасырдың аяғында,яғни жаңа әдіс дүниеге келгенде пайда болды. «Туынды» термині derivee деген француз сөзінің қазақша сөзбе-сөз аудармасы,және оны 1797 жылы француз математигі Ж.Лагранж (1736-1813) енгізген,қазіргі кездегі ý',ƒ' белгілеулерін де сол енгізген.Бұл атау мынадай ұғымның мағынасын ашады:ƒ'(x)функциясы ƒ(x)-тен шығады, ƒ(x)-тің туындысы болып табылады.Ағылшын математигі И.Ньютон ( 1643-1727) функцияның туындысын флюксия деп атайды,ал функцияның өзін флюксия деп атаған.Неміс математигі Г.Лейбниц (1646-1716) дифференциялдық қатынас туралы айтқан және туындыны түрінде белгілеген.Бұл белгілеу қазіргі әдебиетте де жиi кездеседі.Неміс математигі Г.Лейбниц (1646-1716) df символын f функциясының дифференциалын белгілеу үшін таңдап алған. f функциясының дифференциалын – ƒ'(х )туындысыны Δх өсімшесіне көбейтіндісі,яғни df= ƒ'(х ). Δх; Δх белгілеуін dx -пен алмастырып,оны былай да жазуға болады: df= ƒ'(х )dx осыдан ƒ'(х )= 7) Бағалау | Оқулық Htths://www blimland.kz/kk/home #lesson=10070 Үлестірме материал А4 жазылған |
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылардың жинаған фишка түстерін анықтаймын Сары түс - Жинақтау – «Жарайсың!» Қызыл түс - Талдау - «Жақсы» Жасыл түс – Қолдану – " Дегенмен, әлі де іздену керек!» Қоңыр түс – Білу, түсіну – «Көп іздену керек!» Кері байланыс: «Мұғалімге хат». Түсінбеген сұрақтарын жазып, почта жәшігіне салады. | | Қоңыр,жасыл,қызыл, Сары, көк дөңгелекшелер. |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ барысында : саралау жұмысының диалог жəне қолдау көрсету тәсілін кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында қолданатын есептеріне ауызша нұсқау көрсетті,кейбір оқушыларға жан-жақты əрі нақты көмек қажет болғанда қолдандым; Бағалау тәсілі. Оқушылардың тапсырмалардың әр түрін орындағанда үнемі бағаланып отыруы – балалардың алға ұмтылып, ынталануына ықпал етеді; | Оқушылар топпен орындалған жұмыста берілген дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды; Ал есептер шығару кезінде берілген дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. Нәтижесінде «Блум» таксономиясы бойынша мынандай бағалау болады: Сабақ соңында оқушылардың жинаған фишка түстерін анықтаймын Сары түс - Жинақтау – «Жарайсың!» Қызыл түс - Талдау - «Жақсы» Жасыл түс – Қолдану – " Дегенмен, әлі де іздену керек!» Қоңыр түс – Білу, түсіну – «Көп іздену керек!» | Математика сабағында сақталу керек қауіпсіздік техникасы ережелері |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |