Пән: алгебра | сыныбы 7 күні: |
Сабақтың тақырыбы | «Қысқаша көбейту формулалары» |
Сабақтың мақсаты | Қысқаша көбейту формулаларын есептерді шығаруда қолдану біліктілігін қалыптастыру |
Міндеттері | Білімділік: - тақырып бойынша алған білімін жинап, бір жүйеге келтіру; - қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру. -ойлау қабілетін дамыту және математика тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; Дамытушылық: Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге үйрету. Тәрбиелік : Оқушыларды көпшіл болуға үйрету өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға, патриот болуға тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Пәнге қызығушылығы артады, қысқаша көбейту формулаларын есеп шығаруда қолдану біліктілігі қалыптасады, шығарылған есептерді талдауды игереді |
Сабақтың түрі: ашық сабақ Сабақтың типі: өтілген тақырыпты пысықтау және қорытындылау сабағы Сабақты өту тәсілі:оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,деңгейлік тапсырмаларды орындау Көрнекілік:оқу құралдары, таратпа материалдар,есептерді шешу кестелері, флипарт, презентация |
Сабақтың жоспары | Мұғалімнің әрекеті | Оқушы әрекеті | Күтілетін нәтиже |
1.Сабақты ұйымдастыру | Оқушыларменсәлемдесу!Сәлем сөздің атасы: Назарларыңызға әлемдегі ең қызықты сәлемдесу рәсімдерін ұсынамыз. Филиппины Кейін саусағының ұшын оныңмаңдайына тигізеді де «мано по» деп айтады. «Мано» - қол, «по» - құрмет деген мағына береді. Жапония Жапон халқы сәлемдесу рәсіміне аса мән береді. Бір-бірін көрген кезде олар иіледі. Тибет Көптеген елдерде тіл шығару әдепсіздік болып танылса, кейбіржердетіліншығарғанжанжазағатартылады. Тілшығарутибетхалқына жат емес, себебі, оларбір-бірінкөргенде, тілдеріншығарады. Қазақхалқы Ассалаумағалейкум! Сәлеметсізбе! Сәлем! Тақырыптыашу Сабақтыңмақсатынайту Бағалау парақтарын тарту Бағалау критерийлерімен таныстыру 3 мин | Орындарын тауып, сабаққа дайындалады | Оқушы күнделікті тәртіпке үйренеді сабақтағы көңіл-күйін білдіреді |
2. Оқушылардың сабаққа қы-зығушылығын ояту және белсенділігін артттыру | Формуланы жалғастырып, тұжырымдамасын айтып бер (тақтада)
2 мин |
Дәптерлермен алмасу
Жұппен бірін бірі тексеру | Өткенді қайталап, сабаққа көңіл аударады |
Тапсырмалар |
3. Сәйкестендіру
Жеке жұмыс | Сәйкестендіру Есеп. Жауап: 3мин |
|
|
4. Математикалық диктант.
| а мен 7 сандарының қосындысының квадраты. в және 4 санының қосындысы мен айырмасының көбейтіндісі. в және 5а сандарының айырымының квадраты. 2х және 1 санының қосындысы мен айырымының көбейтіндісі. 5 мин |
| Өз бетімен жұмыс жа-сап бағалауды үйренеді |
5.Деңгейлік тапсырмалар | 1 деңгей: Есепті өз бағанына жаз 2 деңгей:
3 деңгей:
5 мин
| Деңгейлік тапсырмаларды орындайды | Білім деңгейін баға лауды үйренеді |
6. Сөзжұмбақ Топпен жұмыс | Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні не деп атайды? Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысы. 3) Фигуралардың қасиеттерін зерттейтін ғылым. 4) Үш бірмүшеден тұратын көпмүшені не деп атайды. 5) Нүктелердің координаталық жазықтықтағы кескіні. 2мин | қимыл әрекет жасау | Сергіту, шапшаңдық |
7.Өзіндік жұмыс Жеке жұмыс | Өздік жұмыс 1-нұсқа 2- нұсқа І. Көбейткішке жікте :
ІІ. Көпмүше түрінде жаз :
Мәңгілік Ел Веный народ the eternal people 10 мин | Тапсырманы орындайды | Өз бетімен жұмыс жа-сап бағалауды үйренеді |
8.Кестені толтыру Топпен жұмыс | Кестені толтыр : 1 өрнек | 2 өрнек | Екі өрнектің айырмасын оның қосындысына көбейту | Екі өрнектің квадраттарының айырмасын жазу | 3а | В | | | 2х | 3у | | | 0,3 | 4в | | | aв | 5 | | | х | у | | | 7 мин | Бос орынды толтыру | Сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді |
Сабақты қорытындылау. Гармошка топпен
| Тұжырымды жалғастыр. Екі өрнектің квадраттарының айырымы ..... Екі өрнектің қосындысының квадраты... Екі өрнектің айырымының квадраты... 2 мин |
|
|
Рефлексия | Кубик әдісі Маған сабақта ұнады........ Менің ойымша...... Маған сабақта ен қызықты...... 2 мин |
|
|
Сабақты қорыту | Тапсырмаларды орындау нәтижесін талдап,көшбасшылар оқушыларды бағалайды 2мин | Күнделік ұсыну | Жасаған еңбегінің нәтижесін білу |
Үйге тапсырма | № 1 мин | Күнделікке жазып қояды | Білімді үйде пысықтайды |