Просмотр содержимого документа
«"Туған жер сені жырлаймын"»
Сабақтың тақырыбы: Аймақтық компонент жерлес жазушы Төлеген Рақымжановқа арналған ашық сабақ
Сабақтың мақсаты:
Жерлес жазушымыз Төлеген Рақымжановтың өмірбаяны мен шығармаларын талдай отырып, білімдерін жүйелеу, жинақтау және жас тілшілердің өлеңдерін тыңдау, қарасөз оқуға бейімдей отырып, оқушыларды адамгершілікке, имандылыққа, еңбексүйгіштікке, адал қасиеттерге тәрбиелеу
Сабақтың барысы:
1. Кіріспе
2. Жерлес жазушылардың өмірбаянынан деректеме.
3. Жерлес жазушалардың еңбек жолына тоқталу
4. Оқушылардың ой-өрісін анықтау.
5. Оқушылардыңт танымдық жүйесін дамыту.
6. Ыстық орындық
7. Ойлан тап
Жас тілшілер шығармалары
Төлеген Рақымжанов
1938 жылы Еңбек ауылында дүниеге келген. 1956 жылы Шыңғыстай орта мектебін бітіріп, Қазақтың Киров атындағы мемлекеттік университеті филология факультетінің қазақ тілі мен әдебиеті бөлімін бітірген. Ғұлама жазушы М.О. Әуезовтан дәріс алған. 1961 жылдан бастап туған елінде Еңбек сегізжылдық мектебінде мұғалім, оқу ісінің меңгерушісі, директоры болып зейнеткерлікке шыққанға дейін еңбек еткен. Бір жерде тапжылмай ұстаздық қызмет атқарған Төкең, Төлеген Рақымжанұлындай кісілер бірен-саран. Тіпті жоқтың қасы, бұл-ол кісінің кім, қандай азамат болғанының куәсі. Ауданнан Қазақстан жазушылар одағына мүше болып кірген тұңғыш ақын.
Алтайдың қаламгерлерін ата?
Арай газетінің меншікті тілшілері.
Топырағы құтты Еңбек ауылының тумалары туралы естеліктер.
Шырайлы Катонның- шынарлары
Тауда туып, ойнап өстік шың-құзбен,
Үнсіз ғана сырласушы ек жұлдызбен.
Жастайымыздан ұлылыққа бас идік:
Таулар... Таулар... Биіктікті білгізген
Шығармалардың авторын тап. (сәйкестендіру )
“Қоңыр күз еді”
“Өз отыңды өшірме”
“Он бірінші күз”
Ойлан тап.
1. “Қоңыр күз болатын. Ақ жауын себелеп тұр. Жол лайсаң. Алтай өңірінің ең бір жүдең шағы, көңілсіз шағы.
Ол менен екі жас үлкен еді.”
Кімнің, қай шығармасынан алынған үзінді.
2. Баяғыда бір жетім бала болыпты,- деп бастады... Арықарай күңгір-күңгір, күбір-сыбыр ертекке айналды. Жайлаудың жадыраған күндерінің бірінде Тортайға еріп, бұзау бағуға шықтым.
Кімнің қай шығармасынан алынған үзінді.
3. Өскеменнен шыққан шетелдік жеңіл автокөлік шығар күнді бетке алып, жер танауын қуырып, зулап келеді. Алтай табиғаты ғажап қой, шіркін!
Кімнің қай шығармасынан алынған үзінді.
Ыстық орындық
1. Шыңғыстай ауылының түлегі. “Еңбек туы” газетінде еңбек жолын бастаған қаламгер?
2.Топқайын ауылында дүниеге келген. Белқарағай ауылының байырға тұрғыны, ұстазы болған, “Дидар” басылымының тілшісі
3. Өткен жылы 80 жылдығын тойлаған жерлес жазушы
4. Бүгінгі сабағымыздың негізігі кейіпкері кім?
5. Жаңаүлгі ауылында дүниеге келген, Шыңғыстай мектебінің түлегі.
“Өлең сөздің- патшасы”
Тапсырма: Шырайлы Алтай өңірін жырлап, жыр шумақтарын жазыңдар.
Шырайлы менің Катоным
Былай барсаң Өрнегім,
Осыдан өсіп өңгенмін.
Сарыалқа мен Ақжалтан
Төсінен жидек тергенмін.
Күлместің бойын жағалай,
Қоныс тепкен Сөгірім.
Орыс, қазақ ұлдары
Тірегі болған елімнің.
Ары барсаң Топқайын,
Көк тасын айтып тоқтайын.
Қалиқан, Әлібек ағаны,
Үлгі еткен бүгін жастарым.
Әбдікәрім мектебі, Ор ағаның мекені
Шыңғыстайды жырламай ешбір ақын кетпеді.
Топыраққа киелі, Махмұтта табан тіреді,
Қаратайдың әр ұлы мұның сырын біледі. ( Камалбеков Думан 8- сынып)