Күні: 13.03.14 сыныбы: 5 б Пәні: қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы | Наурыз мерекелері |
Сілтеме | Қосымша материалдар. Мұғалімге арналған нұсқаулық Оқулық беті. 140 авт.Т.М.Артықова,Ж.Н.Қыстаубаева –Алматы:Атамұра, 2010ж |
Мақсаты | Оқушылар наурыз мерекелері туралы біледі. Сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады. Жаңа сөздерді меңгереді. Үстеулерді пайдаланып сөйлемдер құрайды. |
Оқыту нәтижесі | Сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді. Топта бірлесіп жұмыс істеуге дағдыланады. |
Түйінді идеялар | 1) Сыни тұрғыдан ойлау балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді. 2) Балалардың жауабын бақылау, жазып алу мен талқылау сауатты оқытуға ықпал етеді. 3) Оқушылар өздерін еркін сезініп, ойларын ашық айтады. |
Блум таксаномиясы | 7 модуль | ресурстар | Сабақтың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
| Жас ерекшеліктеріне қарай білім беру | топтастыру | Үлкен топтан шағын топтарға бөледі. (көктем айлары жазылған қима қағаздар арқылы топқа бөледі) | Үлкен топтан шағын топтарға бөлінеді. |
| Диалог | | Ынтымақтастық атмосферасын құрады. | Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді. |
Білу | Сыни ойлау | Ішіне, сыртына стратегиясы | Көктем, наурыз туралы өлеңдер жаттап келу. Үстеу ережесін қайталау. | Оқушылар өздері ізденіп көктем және наурыз туралы өлеңдер жатқа айтады. Үстеу ережесін жатқа айтады. |
Түсіну | Cыниойлау | Топтастыру стратегиясы | Ой шақыру жасау арқылы тақырыптың атын ашады. Наурыз мерекелері. 1-тапсырма. Сөздікте берілген етістіктерге үстеулер қосу арқылы сөйлемдер құраңдар. | Оқушылар жұп болып диалогті оқиды. Жаңа сөздерді (өткізу, сыйлық сыйлау, шақыру) оқып, олармен сөйлемдер құрайды. |
Қолдану | Сыни ойлау. Дарынды және талантты балалар | Оқыту нұсқау стратегиясы | 2-тапсырма. Диалогті екеуара оқытады. Сөйлесу жүргізеді. | Оқушылар бір-бірімен наурыз мерекелері туралы сөйлеседі. |
| АКТ-ны қолдану | сергіту | Сергіту сәтін ұйымдастырады. Қара жорға биін билету. | Бейнетаспадағы әуен арқылы жаттығу жасайды. |
Талдау | Сыни ойлау | Оқулық, сұрақ-жауап (ашық сұрақтар) | 3-тапсырма. Сөздерді тиісті орнына қойып, сөйлемдер құраңдар. | 1. Анама, сыйлаймын, гүл, мен. 2.Әпкеме, сатып, алып, бердім, бұйымдар, зергерлік. 3.Кітап, сыйладым, қарындасыма. |
Жинақтау | Дарынды және талантты. Диалог | | Тақырып бойынша білімдерін жинақтайды, постер жасайды. | Оқушылар ойларын жинақтап, постер құрайды. Оларды қорғайды. |
Бағалау | Сыни ойлау | Семантикалық кесте | Наурыз мерекесінің маңызы қандай? | Өз пікірлерін айтады, дәлелдейді. Жаңа материал бойынша қорытынды жасайды. Рефлексия жазады. |
| АКТ-ны қолдану | Интернет, қосымша оқулық | Наурыз мерекесіне байланысты «Бата» жаттап келу. Жақсы тілек жазып келу. | Оқушылар наурызға арналған бата жаттайды. Дәптерлеріне жақсы тілектер жазады. |
| Оқыту үшін бағалау | Қолпаштау. Смайликтер | Формативті және сумативті бағалау. | Оқушылар бір-бірін бағалайды. Смайликтер арқылы бағалайды. |