Тақырыбы: | «Менің Қазақстаным» |
Пәні: | қазақ тілі |
Мақсаты: | Білу: Қазақстан Республикасының тәуелсіздік жылдарында қол жеткізген табыстары туралы білімдерін пысықтау. Түсіну: біздің өмірімізде еліміздің алатын орнының маңыздылығын, тәуелсіздігіміздің тұғырын биік ұстауын түсіну. Қолдану: берілген сөйлемдерді толықтыру. Талдау: сөйлемдерді ретімен қойып, соның дұрыс екенін дәлелдеу. Жинақтау: берілген сөйлемдерді оқи отырып, соған байланысты бір сөзбен жауап беру. Бағалау: Қазақстан туралы пікірін дұрыс және бұрыстығын бағалау |
Күтілетін нәтиже: | Білу: Қазақстан Республикасы туралы өз ойын айта алады. Түсіну: Қазақстан туралы мәтін мазмұнын түсіне алады. Қолану: берілген тапсырмаларды сабақ барысында қолдана біледі. Талдау: мәтін мазмұнын дұрыс екенін дәлелдей алады. Жинақтау: бір сөзбен жауап бере алады. Бағалау: өз пікірін білдіре алады. |
Сабақтың құрылымы: | І. Ақпарат бөлімі ІІ.Логикалық тапсырмалар бөлімі ІІІ.Жаттықтыру және білімді еепке алу бөлімі IV.Интеллектуалдық тренинг бөлімі V. Күтілетін нәтиже |
Оқыту әдісі: «АКТ» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»,Сұрақ-жауап,рефлексия Мұғалімнің іс-әрекетінің тәсілі: бағыт-бағдар береді, тыңдаушыларға қажет кезінде көмек береді,тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағайлады. Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы: ашық сабақ Танымдық тапырмалар: Сабақтың жаттықтыру және білімді есепке алу бөлімінде беріледі. Тыңдаушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру:күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін берілген тапсырмаларды орындап,сұрақтарға жауап беру, өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау. Тыңдаушыда дағдыны қалыптастыру: өзін-өзі дамыту дағдылары,өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, жинақталған білім мен қалыптасқан дағды негізінде ой қорыта білу. Негізгі ұғымдар мен терминдер:тәуелсіздік, жарияланды – объявлен; Бүкілхалытық – общенародный; Еркіндік – вольность, воля; Бостадық – свобода; Ақпарат көздері: интернет желісі Сабақты бағалау:тапсырмалары орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Ақпарат бөлімі |
Білу | Ой қозғау | 1.Видеофильм не туралы? 2. Видеофильмде негізгі көрсетілген қандай фактілер? 3. | Тыңдаушылар сұрақтарға жауап береді. |
Түсіну | Кім шапшаң? | 1Қазақстан Республикасы қандай ел ? 2.Қазақстан Республикасының бас қаласы қай қала? 3..Қазақстанның елбасы кім? 4..Қазақстан қандай мемлекет? 5.Біздің қандай рәміздеріміз бар? 6. Қазақстанның байлығы қандай? | Тыңдаушылар өз ойларын айтады |
Қолдану | Кестемен жұмыс | Кестені толтырыңыз облыстар | қалалар | өзен дер | көлдер | таулар | Жер байлығы | | | | | | | | Кестедегі сөйлемдерге септік жалғауларын жалғайды. |
Талдау | Сәйкестен діру | Тағдыр ұрпақтар Қазақстан қабылдаймыз Өзіміздің біріктірген Конституцияны қоғамдастық Дүниежүзілік халқы болашақ құқығымыз | Сөз тіркестерін құрайды |
Жинақ тау | Топтық тапсырма Бір сөзбен шеш | 1. Қазақстанның астанасы қай қала.? (Астана қаласы) 2. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін өткізетін ай.(желтоқсан) 3. Қазақтың педагог – ағартушы, алғашқы рет Қазақстанда қыздарға арнап училище ашқан кісінің аты кім? (Ыбырай) 4. Қазақ әліпбиінің негіздеуші адамның аты кім? (Ахмет) 5. Мемлекеттік рәміздерге ту, елтаңба тағы не жатады? әнұран) | |
Бағалау | Қалай ойлайсың? | Қазақстанның болашағын қандай болмақ? (тыңдаушылар өз ойларын айтады) | Сыни тұрғыдан ойланып жауап береді |
Логикалық тапсырмалар бөлімі |
Дұрыс, бұрыс | Ұғымдарды анықтау шеңбері | 1. Қазақстан Республикасының президентті (Н. Ә. Назарбаев) 2. Н. Ә. Назарбаев (Алматы облысы, Қаскелең ауданы, Шамалған ауылында туған. 3. Н. Ә. Назарбаев шілде, 1940 жылы туған. 4. Н. Ә. Назарбаев мұғалім мамандық таңдады (бұрыс) (Металлургия) 5. мемлекеттік рәміздері әнұран, ту, елтаңба. 6. Мемлекеттік туда «Қазақстан» деген жазу бар (бұрыс) (күннің көзі, қыран, ою) 7. Мемлекеттік әнұранның авторларын әнұран: Н. Ә. Назарбаев, Қалдаяқов, Нәжімеденов. | Берілген сөйлемдерді мұқият оқып, дұрыс бұрысын табады. |
| | | |
Жаттықтыру және білімді есепке алу бөлімі. |
1 деңгей «Халық даналығы». Сендерге мақал-мәтелдің жартысы беріледі, сендер оларды тақырып бойынша реттеп, толықтырасыңдар. Ер елінде, гүл жерінде. Туған жердің күні де ыстық. Отансыз адам – ормансыз бұлбұл. Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас. Еңбек ерлікке жеткізер, Ерлік елдікке жеткізер. Еңбек етпесең, елге өкпелеме, Егін екпесең, жерге өкпелеме. Ердің көркі елімен, Отан көркі жерімен. Батыр қол бастайды, Шешен сөз бастайды. Білімдіге дүние жарық, Білімсіздің күні қаріп. 2. Тақырыпқа қатысты 2 сұрақ,қатысты емес 2 сұрақ дайындау |
Интеллектуалдық тренинг бөлімі |
Сөйлемдердің өарама-қарсы мағынасынберіңіз Бұл кісі ерте келді. | | Досыңыз аз сөйлейді екен. | | Дәуреннің бойы өте ұзын. | | Мына сөмкежеп-жеңіл екен. | | Олар жұмсақжерде отыр. | | |
Күтілетін нәтиже |
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендерің туралы 1-2 сөйлем жаз () |
Үй тапсырмасы |