Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан
Сабақтың мақсаты: Солтүстік Қазақстан туралы оқушыларға мағлумат алуға жағдай жасау, Солтүстік Қазақстан аймағында ерте темір дәуір ескерткіштерінің мәдениетінің әсерін білуге көмектесу.
Көрнекілік: ҚР саяси картасы, интерактивтік тақта.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, құрал жабдықтарын дайындату.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Тест (оқушылар өздері дайындап әкелген)
ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру
Сабақ жоспары:
- Солтүстік Қазақстанның табиғат ерекшелігі.
- Тұрғындар туралы жазба деректер.
- Мал бағу ерекшелігі.
- Ерте дәуір ескерткіштері.
- Металл ұқсату.
Сабақтың өтілу жоспары
- Кесте толтыру (жұппен жұмыс)
- Жаңа сөздермен жұмыс.
- Кластер толтыру.
- Өздік жұмыс (сызбаны толтыру)
Кесте толтыру
№
Аумағы
Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Ақмола облысы, Павлодар облысы солтүстік бөлігі.
1
Табиғаты
Өзендермен тұшы сулы көлдер мол.
2
Шаруашылығы
Балық аулау, егіншілік, мал бағу.
3
Жазба деректер
Грек тарихшысы Геродот, Страбон бұл халықты «аргипей» деп атайды
4
Өнер үлгілері (стилі)
«аң стилі»
5
Мал бағу ерекшелігі
Б.з.б І мыңжылдықта көшпелі өмір салтына ауысты
Жаңа сөздермен жұмыс:
«аргипейлер» - латын тілінен «ақ жалды жүйрік аттардың иелері»
«аң стилі» - өнер үлгілерінде аңдардың бейнесін бейнелеу
«жұт» - жаппай малдың қырылуы (ыстық жаз, суық қыс салдарынан)
Кластер толтыру.
Кеңөткел Бірлік Алыпқаш
Бөркі
Покровка
Бектеңіз
Заттар:
Қарлыға садақ жебелері,
қыш ыдыс, жалпақ пышақ,
қола пышақтар, дөңгелек айна,
түйреуіштер қыш ыдыс.
Ақтау (Есіл өзенінің оң жағында орналасқан)
Өздік жұмыс: Сызбаны толтыр
- Солтүстік Қазақстан жерінде қай уақыттан бастан және қандай металл түрін өндірген?
түрі уақыты
Металл ұқсату
IV. Сабақты қорытындау
- Солтүстік Қазақстан деген тарихи-географиялық ұғымға бүгінгі қай облыстар кіреді?
- Солтүстік Қазақстанда мал жаю ерекшеліктері неде?
- Жұт дегеніміз не?
- Солтүстік Қазақстан мен Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірі мәдениетіндегі ұқсастықтарды ата.
V. Үй тапсырмасы: параграф 20, оқу, сұрақтарға жауап беру, тест сұрақтарын,
сөзжұмбақ құрастыру.
VI. Бағалау
«5» -
«4» -
«3» -
«2» -