Сынып | 7ә-сынып |
|
Күні: |
|
|
Тақырыбы | Мақсатты келер шақ |
|
Мақсаты | Мақсатты келер шақ туралы түсінік беру |
|
Міндеті | 1Мақсатты келер шақ туралы түсіндіру 2 Ойлау қабілеттерін арттыру 3 Ұйымшылдық пен жауапкершілікке тәрбиелеу |
|
Оқыту Технологиясы | Сын тұрғысынан ойлау Ақпараттық технологиялар |
|
Саб.типі | Жаңа білімді меңгерту |
|
Саб.түрі | Аралас сабақ |
|
Саб.әдісі | «Сақина салу»ойыны, талдау, «домино» ойыны |
|
Қажетті құралдар | Интербелсенді тақта |
|
Пәнаралық байланыс | Әдебиет |
|
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | «Жылы лебіздер» жаттығуын сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру үшін өткіземіз. Берілген сөздерден сан есімдерді шығарып соған байланысты топтастырамыз | Шаттық шеңберін құрады топтасады |
Білім | Үй жұмысы: 120-жаттығу «Сақина салу» ойынын ойнату арқылы өткен сабақтар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды
| Үй жұмысын айтады
|
Түсіну | Етістіктің түбіріне –мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек жұрнағы жалғанып, одан кейін жіктік жалғауы арқылы жасалады. Мысалы: Мен бар-мақ-пын, Сен кет-пек-сің Етістіктің –мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек жұрнағынан соң –шы,-ші жұрнағы жалғанып, одан кейін жіктік жалғауы арқылы жасалады. Мысалы: Мен бар-мақ-шы-мын –мақ,-мек,-пақ,-пек,-бақ,-бек және –шы,-ші тұлғалы негізгі етістікке емес деген көмекші етістіктің тіркесуі арқылы мақсатты келер шақтың болымсыз түрі жасалады. Мыс: Кел-мек-ші емес-пін, Сен бар-мақ емес-сің | Тыңдайды танысады. |
Қолдану
| 121-жаттығу морфологиялық талдау жүргізу | талдайды |
Анализ
| «Балық аулау» ойыны.Суреттегі теңізде жүзіп жүрген балықтарды аулап,әрбір балықтарда жазылған сұрақтарға жауап беру керек. 1.Дара етістіктерді ата. Жазып отыр,келді,жүгіріп келеді,жуылды,оқыды,айтып болған еді,тереді,сөйле. 2.Есімшелі етістіктерді ата. Айтқан,келді,келетін,сөйлер,бармайды,барған,оқитын еді,жазар. 3.Көсемшелі етістіктерді тап. Келіп отыр,айтты,жүргізді,жазғалы отыр,айтыпты,келеді,еритін,жапқалы,санай,алып барады. 4.Тыйым сөздерге мысал келтір,ол қандай етістіктер арқылы жасалады? 5.Туынды етістіктерді ата. Көркемде,ойна,ағар,көру,жарастыру,айтпа,шегеле. 6. тұрақты сөз тіркестері қалай жасалып тұр:ат басын бұрмау, көз ілмеу, айызы қанды 7. нақ осы шақты тап: ойнап отыр, айтқалы барады, бармақ емес | Жұптасып орындайды |
Синтез
| «Домино» ойыны І топ Олардың ойында жоқ малын бақпақ, Адал еңбек, мал таппақ, жұртқа жақпақ. ІІ топ Жүректе қайрат болмаса, Ұйықтаған ойды кім түртпек. Ақылға сәуле қонбаса, Хайуанша жүріп күнелтпек ІІІ топ Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін, Жоқ-барды ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді, тілі орамды Жаздым үлгі жастарға бермек
| Сөздерді табады |
Бағалау
| «Бір айналым сөйлесу» стратегиясы Мақсатты келер шаққа мысал айту | Ұжымдық жұмыс |
Үйге тапсырма | 123-жаттығу морфологиялық талдау |
|
Бағалау
| Топ басшылары бағалайды Кері байланыс СМС жазу |
|