Мерзімі: 15.02.2017 жыл | Қатысушылар саны: 5 | Қатыспағандар: жоқ |
Мақсат (SMART) | «Боранды түнде» әңгімесінің мазмұнын меңгереді, талдау жасай алады, салт – дәстүрдің мәнін түсінеді. |
Оқу мақсаттары / Күтілетін нәтиже | Барлығы (А ( жоғары), В (жақсы), орташа): Әңгіменің мазмұнын түсінеді. Көпшілігі (А, В): Кейіпкерлер бейнесін ашады, өз пікірін қорғайды. Кейбіреуі (А): Алған білімін жинақтайды, бағалайды |
Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым): | орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды дұрыс қолдану. жазбаша сөйлеу мәдениетіне сөздерді грамматикалық нормаға сай жазу. ауызша сөйлеу мәдениетінде диалогқа түсуге үйрету. |
Алдыңғы оқу | Үнтаспадан боранның дыбысы шығады. Оқушыларға тыңдату арқылы жаңа сабақтың мазмұны ашылады. |
Жоспарланған уақыт (минутпен) | Жоспар мазмұны | Жоспарланған іс – әрекеттер | Бағалау | Ресурстар |
Мұғалім іс – әрекет | Оқушы іс – әрекеті |
Кіріспе 8 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал: «Менің көңіл - күйім» жаттығуы. Мақсаты: Тұлғааралық байланыс. Топқа бөлу Үй тапсырмасы Постермен жұмыс «Сұхбат» әдісі | Шеңбер құру арқылы тұрғызу. Амандасу. «Менің көңіл - күйім» жаттығуы арқылы көңіл – күйлерін смайликтер арқылы көрсету. Оқушыларды табиғат құбылыстарына байланысты екі топқа бөлу. І топ «Көк аспан», ІІ топ «Алтын күн» Оқушылар постермен жұмыс жасайды. Ғ. Мүсірепов туралы білетіндерін жазып шығады. Оқушыларға сұрақтар қою арқылы үй жұмысын қорытындылау. | Шеңбер құрып тұрады. «Менің көңіл - күйім» жаттығуы арқылы смайлик таңдау арқылы өз көңіл – күйлерін білдіреді. Бір – біріне сабақ барысында сәттілік тілейді. Оқушылар қағаз қиындыларын таңдау арқылы екі топқа бөлінеді. Оқушылар өздеріне берілген тапсырманы орындап шығады. Оқушылар бір – біріне сұрақ қою арқылы сұхбаттасады. | Тамаша Жарайсыңдар, жақсы. Белсенділік танытқан оқушыларды мадақтап отырамын Өте жақсы! | Стикер, ватман, маркер Смайликтер Топ атын жазуға арналған ватман Микрафон |
Тұсаукесер 5 минут | Жаңа сабақ (3 мин) | Бейнебаян арқылы сабақты түсіндіру. Әдеби теориялық ұғымдарға тоқталу. Сюжет және композицияға туралы түсіндіру. | Оқушылар жаңа тақырыпты түсінеді. Талдайды. Сөздіктермен жұмыс жасайды. Сөздіктерді дәптерге жазып алады. | Бәрекелді! Өте жақсы, тамаша! | Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы |
Негізгі бөлім: 22 минут | Топтық жұмыс «Талдап білу» стратегиясы «Түсіндірме күнделігі» стратегиясы Сергіту сәті. (2мин) Мақсаты: Бойларын сергіту. Ой толғаныс сатысы Сөзжұмбақ шешу Мақсаты: Өткен тапсырма бойынша ойларын жинақтау. | Екі топқа тапсырма беріледі. І топ: Ғ. Мүсіреповтың өмірінен хронологиялық кесте толтыру. ІІ топ: Ғ. Мүсіреповтың шығармашылығына байланысты кестені толтыру. Екі топтың оқушыларына «Талдап білу» стратегиясы бойынша тапсырма беріледі. І топ: Сатылай кешенді талдау. ІІ топ: Композициялық құрылым. Салт – дәстүрге, әдет – ғұрыптарға байланысты ұғымдарды түсіну. Сергіту сәті. Интерактивті тақтадан оқушыларға ойларын жинақтау мақсатында оқушыларға сөзжұмбақ шешу береді. | Берілген тапсырмалар бойынша топтасып жұмыс жасайды. . Оқушылар топтаса отырып постермен жұмыс жасайды. Әр топтың оқушылары топ бойынша берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылар өздері білетін әдет – ғұрып, салт – дәстүрлерге тоқталып, талдап шығады. Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді. Белсенділік танытып,бойлары сергіп,сабақты жағымды көңіл-күймен жалғастырады Оқушылар интерактивті тақтадан сөзжұмбақты шешеді. | Жақсы Керемет! Өте жақсы Жарайсыңдар балалар Өте жақсы, тамаша! | Постер, маркерлер Интерактивті тақта, постер, маркерлер |
Кері байланыс : 10 минут | «Бағдаршам» Мақсаты: Оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» | «Бағдаршам» арқылы ой пікірін білу. Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгендерін білу арқылы алдарына бағдаршам түстерін таратып береді. «Бағалау парағы» арқылы өз – өздерін бағалау. Бағалау парақшасы арқылы топ басшысы ұпай санын жинақтау тапсырылады. Екі топтың бір – біріне екі жұлдыз, бір тілек ұсынуларын айтады. | «Бағдаршам» арқылы кері байланыс жасайды. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін бағдаршамның түстерін көтеру арқылы көрсетеді. Оқушылар өз – өздерін бағалайды. Екі топтың оқушылары бір – біріне екі жұлдыз, бір тілектерін ұсынады. | Кері байланыс Өте жақсы Бәрекелді! Жарайсыңдар | Парақшалар Бағалау парағы Екі жұлдыз, бір тілек кескінді қағаз |
| Үйге тапсырма беру (1 мин) | Үйлену салтына байланысты мәлімет дайындау. Өзіңнің басыңнан өткен қызықты бір оқиғаны жазып кел. | Оқушылар белсенділіктерін таныта отырып, үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. | | Күнделік |