kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Білім және Ғылымның қоғамдағы рөлі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы: Білім мен ғылымның қоғамдағы ролі
Мақсаты: Оқушыларға білім мен ғылымның қоғамдағы орны, мәдениеттілік, сыпайылық, сапалы білім, білімді тәжірибеде қолдану туралы түсінік беру;

Оқушыларды білімді, саналы, болашаққа жоспар жасай білетін тұлға  ретінде тәрбиелеу;

Оқушылардың  танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін, жігерін,тілін,ынтасы, қиялы мен қабылдау қабілеттерін дамыту.
Құрал жабдықтар: маркер, оқулық,тапсырмалар,слайд,  интербелсенді тақта, ноутбук, кестелер, сұрақ-тапсырмалар

Әдіс - тәсілдер : «Миға шабуыл»,  «Бірге ойлаймыз», «Өлең-жұмбақ», топтық,«Басбармақ», шығармашылық жұмыс, «Жетістік сатысы»,  «Конверт-сұрақ», кластер,, постер, семантикалық карта.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Білім және Ғылымның қоғамдағы рөлі»



Ашық сабақ жоспары

Сынып: 9- сынып
Пәні : Адам.Қоғам. Құқық

Өтетін күні:

Сілтемелер: Оқулық,
Сабақ тақырыбы: Білім мен ғылымның қоғамдағы ролі
Мақсаты: Оқушыларға білім мен ғылымның қоғамдағы орны, мәдениеттілік, сыпайылық, сапалы білім, білімді тәжірибеде қолдану туралы түсінік беру;

Оқушыларды білімді, саналы, болашаққа жоспар жасай білетін тұлға ретінде тәрбиелеу;

Оқушылардың танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін, жігерін,тілін,ынтасы, қиялы мен қабылдау қабілеттерін дамыту.
Құрал жабдықтар: маркер, оқулық,тапсырмалар,слайд, интербелсенді тақта, ноутбук, кестелер, сұрақ-тапсырмалар

Әдіс - тәсілдер : «Миға шабуыл», «Бірге ойлаймыз», «Өлең-жұмбақ», топтық,«Басбармақ», шығармашылық жұмыс, «Жетістік сатысы», «Конверт-сұрақ», кластер, , постер, семантикалық карта

Сабақ кезеңдері.

Уақыт

Мұғалім іс -әрекеті

Оқушы іс -әрекеті

Ұйымдастыру

түрі

1. Ұйымдастыру кезеңі.








3 мин








Оқушылармен амандасады.

1. Қазақша сәлем беру салты (қол алысу).
2. Италиандықтардың сәлемдесу дәстүрі (төс қағысу).
3. Зимбабедегі сәлемдесу салты (арқасынан қағу).


Жиынтық бағалау парағын таратып беріп түсіндіру.\интербелсенді тақтада\ Жиынтық бағалау парағы

Топтың аты____

Топ мүшелері

Үй тап

1-т

2-т

3-т

4-т


Топ спикері

Қоры

тынды

























































Оқушылар ортаға шығып , дөңгелене тұрып, әр елдің сәлемдесу салтын көрсетеді.Оқушылардың психологиялық ахуалын жақсарту.








Бағалау критерииімен интербелсенді тақтадан танысады, бірлесіп талдайды


Ұжымдық

Үй тапсырмасын тексеру


Карточкамен жұмыс

3 мин

  1. Топ

1-сұрақ

Адамдарды моральдық азғындықтан, сезімдік жадаулықтан құтқаратын күш?

( руханият)

2-сұрақ

Адамның рухани дамуы үшін не қажет?

( адамның дүниетанымының кеңдігі, санасының жоғарлылығы, ізгілік үшін белсенділігі, өзгелерге сүйіспеншілігі, адамгершілік қасиеттерінің болуы)

2-топ

1-сұрақ

Рухани мәдениет дегеніміз не?

(жеке адамның білім қорын, меңгерген ғылымын, ақылын, шығармашылық қабілетін, ойлау тәсілін, біліктілігін айтамыз.)

2 сұрақ.

Тілдің мәдениеттегі рөлі?

\Тіл-аса қадірлі рухани байлық. Тілдің мәдениеттегі рөлі үлкен.Қазіргі жастар ана тілін білу, өзгелердің тілдерін құрметтеу парыз екенін білу керек




Оқушыларды топқа бөлу:суреттер арқылы

1-топ. «Білім»

2- топ. «Мәдениеттілік»


Оқушылар өткен тақырыптар бойынша білімдерін толықтырады

Топтық

Қызығушылығын арттыру.

Миға шабуыл

Жаңа тақырыпқа шығу


3 мин

Өлең- жұмбақ. \интербелсенді тақта \

1 Ахмет Иүгнеки
«Ақиқат сыйы»


«Білікті білім жинап кәсіп етер,
Білімнің дәмін татып, өсіп өтер.
Білдірер білім елге білім сырын
Білімсіз білімді аттап, бөсіп өтер»

Мұғалім:
-Балалар, бұл өлең жолдары не жайлы жазылған?

-Дұрыс «Білім жайлы»

-Ал енді бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз қандай?

-Дұрыс , Білім мен ғылымның қоғамдағы рөлі

Проблемалық сұрақ

-Балалар білім саласына үлес қосқан қандай ғалымдарды білесіздер?

Ыбырай Алтынсарин (шын аты — Ибраһим, 1841—1889) — қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы.

1860 жылы Орынбор бекінісінде (Торғай) қазақ балалары үшін мектеп ашқан.


-колдарындағы суреттердің тақырыбын ашқызу.

Бүгінгі сабағымыздың мақсатын айқындап алуды ұсынамын

Не білеміз?

Нені үйренгіміз келеді?\ сабақ мақсатын айтады\



Бір топтан бір оқушы шығып мәнерлеп оқып береді.



Оқушылар өлең жұмбақ арқылы проблемалық сұрақ арқылы сабақтың тақырыбын өздіктерінен анықтайды.















Қолдарыңыздағы суреттер ненің суреттері сыни тұрғыда ойланып жауап береміз


«Бірге ойлаймыз»әдісі арқылы сабақ мақсатын анықтап,әр топтан бір оқушы тұрып жауап береді.

Жеке

2. Жаңа материалдарды меңгерту.

9 мин

Мұғалім сөзі: Сабаққа жалпылама шолу жасау.

Білімдіден шыққан сөз, Талаптыға болсын кез демекші,мақсатты өмір сүргісі келетін адам өздігінен білім алуға ұмтылады.

\Білім саласындағы жетістіктер жайлы видеоролик\

Заманға қажетті білім беретін оқу орындары да баршылық .Дарынды студенттер бірқатары шетелге оқуға жіберіледі.Біртекті мектептердің орнына лицей, колледж,гимназиялар, елбасымыздың атындағы Назарбаев мектептер дүниеге келді. Елде 25 жылда 1300-ден астам мектеп салынды. Қазір жалпы жеті мыңға жуық мектепте 3 миллионға жуық оқушы білім нәрімен сусындауда. Білім сапасын көтеру мақсатында мектептерде шет тілдері тереңдетіле оқытылып, 12 жылдыққа көшу жоспарлануда. Бұған мектептердің барлығы сандық технологияға ауысып жатыр.

Оқушыларға оқулықтан тақырыптар бөлініп беріледі.

1-топ. Жастардың тиянақты білім алуы сапалы білім алуы, өздігінен білім алу.-постер

2-топ Мәдениеттілік- кластер























1-топ. Жастардың тиянақты білім алуы сапалы білім алуы, өздігінен білім алу.-постер

2-топ Мәдениеттілік- кластер оқушылар тақырыпты оқып, орындайды


Топтық

Қол шапалақтау

Негізгі бөлім.

Шығармашылық жұмыс

6 мин

Семантикалық карта

Мақал-мәтелдердің тақырыптарын анықта.

1-топ

2-топ

Оқушылар берілген шығармашылық жұмыстарды орындап, мақалдардың мағынасын ашады.

Жеке

Жаңа сабақты бекіту

11 мин

««Топтастыру стратегиясы»
«Адамды білім сақтайды»

А.Иүгнеки



Жастар Ұрпақ келешегі


Рухани байлыққа көңіл бөлу керек

Ана тілде еркін сөйлеу,өзге тілді құрметтеу

Көркем шығармалардан хабардар болу,елінің туындыларына

құрметпен қарау

Өмірге құштар болуы керек.

2-топ. Эссе жазу. «Мәдениетті адам»

Мәдениеттілік-қоғамдық құбылыс. Тамақ алдында қол жуудан бастап, адамзаттың ақылы мен ойының биіктігіне дейін қамтитын кең ұғым.Мәдениетті адамның жақсы қасиеті-ол сыпайылық.Құрметтеу, адамгершілік,қатынастардан тұрады.Мәдениеттіліктің тағы бір белгісі-кішіпейілділік.Шыншылдық-мәдениетті адамның ішкі дүниесінің әсемдігі.Шыншылдық пен адалдық адамды тәуелсіз етеді. Мәдениетті адам ешқашан өтірікке жол бермейді.


Оқушылар топпен орындайды.








Топтық





Рефлексия


5 мин







«Бекіту кезеңі:конверт-сұрақ

«Кім ойшыл?»/Ойымызды жинақтап өз пікірлерінізді айту/

  1. Қазіргі таңдағы жастар қандай болуы керек?

  2. «Болашаққа –білім көзімен» дегенді қалай түсінесің?

  3. Мәдениеттілік деген не?

  4. Сыпайылық деген не?

  5. Шыншылдық деген не?



Даңқ аллеясы» әдісімен қорытындылау.



Әр топқа екі конверт беріледі, сондағы сұрақтарға жауап беру керек













1 оқушы шығып, өзінің сабақтан алған әсерімен бөліседі.

Топтық

Бағалау.











5 мин

Топ спикерлері топтарын жиынтық бағалау арқылы бағалайды.

1. Сабақтың ең қызық жері...

2. Мен үшін ең қиын болғаны ...

3. Бүгін мен ойланып қалдым ..





Оқушылар жапсырма қағаздар өз ойларын жазып «Жетістік сатысына»жапсырады.

Жеке

Үйге тапсырма

1 мин

Үй тапсырмасын түсіндіремін.

Тақырыпты оқу, «Адамды –білім сақтайды»тақырыбында шығарма

Жеке



Сыныбы: 9-сынып Пәні: Адам.Қоғам.Құқық Күні:

Сабақтың тақырыбы: білім мен ғылымның қоғамдағы рөлі

Оқушыларға білім мен ғылымның қоғамдағы орны, мәдениеттілік, сыпайылық, сапалы білім, білімді тәжірибеде қолдану туралы түсінік беру;

Оқушыларды білімді, саналы, болашаққа жоспар жасай білетін тұлға ретінде тәрбиелеу;

Оқушылардың танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін, жігерін,тілін,ынтасы, қиялы мен қабылдау қабілеттерін дамыту.

Көрнекілігі: Үлестірме қағаздар, сауалнама парағы, оқулық.

Сабақтың түрі: аралас;

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, баяндау.

Сабақтың:

І.Ұйымдастыру:

а/сәлемдесу;

ә/Оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру;

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: а/ сұрақ-жауап

Адамдарды моральдық азғындықтан, сезімдік жадаулықтан құтқаратын күш?

( руханият)

Адамның рухани дамуы үшін не қажет?

( адамның дүниетанымының кеңдігі, санасының жоғарлылығы, ізгілік үшін белсенділігі, өзгелерге сүйіспеншілігі, адамгершілік қасиеттерінің болуы)

3. Рухани мәдениет дегеніміз не?

(жеке адамның білім қорын, меңгерген ғылымын, ақылын, шығармашылық қабілетін, ойлау тәсілін, біліктілігін айтамыз.)


Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сабаққа психологиялық жағынан дайындау.
Әр елдің сәлем беру салтымен амандасу.
Мысалы: 1. Қазақша сәлем беру салты (қол алысу).
2. Италиандықтардың сәлемдесу дәстүрі (төс қағысу).
3. Зимбабедегі сәлемдесу салты (арқасынан қағу).
ІІ. Сабақтың тақырыбын өлең жолы арқылы анықтау.

Ахмет Иүгнеки
«Ақиқат сыйы»

«Білікті білім жинап кәсіп етер,
Білімнің дәмін татып, өсіп өтер.
Білдірер білім елге білім сырын
Білімсіз білімді аттап, бөсіп өтер»

-Балалар, бұл өлең жолдары не жайлы жазылған?

-Дұрыс «Білім жайлы»

-Ал енді бүгінгі біздің тақырыбымыз өтетін тақырыбымыз қандай?

-Дұрыс , Білім мен ғылымның қоғамдағы рөлі

Проблемалық сұрақ

-Балалар білім саласына үлес қосқан қандай ғалымдарды білесіздер?

Ыбырай Алтынсарин (шын аты — Ибраһим, 1841—1889) — қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы, жазушы, этнограф, фольклоршы.

1860 жылы Орынбор бекінісінде (Торғай) қазақ балалары үшін мектеп ашқан.


ІІІ. Сабақтың мақсатын анықтау.

\әр топтан оқушы сабақ мақсатын айтады
ІҮ. Оқушыларды топқа бөлу:

  1. топ. «Білім»
    2- топ. «Мәдениеттілік»

  2. ҮІ. Мұғалім сөзі: Сабаққа жалпылама шолу жасау.

Білімдіден шыққан сөз, Талаптыға болсын кез демекші,мақсатты өмір сүргісі келетін адам өздігінен білім алуға ұмтылады.

Заманға қажетті білім беретін оқу орындары да баршылық .Дарынды студенттер бірқатары шетелге оқуға жіберіледі.Біртекті мектептердің орнына лицей, колледж,гимназиялар, елбасымыздың атындағы Назарбаев мектептер дүниеге келді. Елде 25 жылда 1300-ден астам мектеп салынды. Қазір жалпы жеті мыңға жуық мектепте 3 миллионға жуық оқушы білім нәрімен сусындауда. Білім сапасын көтеру мақсатында мектептерде шет тілдері тереңдетіле оқытылып, 12 жылдыққа көшу жоспарлануда. Бұған мектептердің барлығы сандық технологияға ауысып жатыр.


Ү. Жаңа сабақты меңгерту. Оқулықпен жұмыс. Әр топқа тапсырмалар үлестіру.
Оқулық мәтіні бойынша
1-топ. Жастардың тиянақты білім алуы сапалы білім алуы, өздігінен білім алу.-постер

2-топ Мәдениеттілік- тірек –сызба жасау;

«Топтастыру стратегиясы»
«Адамды білім сақтайды»

А.Иігүнеки



Жастар Ұрпақ келешегі


Рухани байлыққа көңіл бөлу керек

Ана тілде еркін сөйлеу,өзге тілді құрметтеу

Көркем шығармалардан хабардар болу,елінің туындыларына

құрметпен қарау

Өмірге құштар болуы керек.

2-топ. Эссе жазу. «Мәдениетті адам»

Мәдениеттілік-қоғамдық құбылыс. Тамақ алдында қол жуудан бастап, адамзаттың ақылы мен ойының биіктігіне дейін қамтитын кең ұғым.Мәдениетті адамның жақсы қасиеті-ол сыпайылық.Құрметтеу, адамгершілік,қатынастардан тұрады.Мәдениеттіліктің тағы бір белгісі-кішіпейілділік.Шыншылдық-мәдениетті адамның ішкі дүниесінің әсемдігі, мейірбандығының көрсеткіші ғана емес,философиялық,эстетикалық санат.Шыншылдық пен адалдық адамды тәуелсіз етеді. Мәдениетті адам ешқашан өтірікке жол бермейді.

Семантикалық карта

Мақал-мәтелдердің тақырыптарын анықта.

1-топ

Мақал -мәтелдер

Білімділік

Мәдениеттілік

Шыншылдық


1

Шындықтан зор палуан жоқ:
Ол жауды да жығады,
Қамалды да бұзады.



+

2

Кішіпейілділік — кісінің көркі


+


3

Білімдіге дүние жарық.
Білімсіздің күні кәріп.


+



4

Көп тыңда, аз сөйле


+


2-топ

Мақал -мәтелдер

Білімділік

Мәдениеттілік

Шыншылдық


1

Адамның әдемілігі шыншылдығында.



+

2

Сыпайының қарағаны - сұрағаны.


+


3

Білім басы — бейнет, соңы — зейнет.

+



4

Көп тыңда, аз сөйле.


+




Бекіту кезеңі:

«Кім ойшыл?»/Ойымызды жинақтап өз пікірлерінізді айту/

  1. Қазіргі таңдағы жастар қандай болуы керек?

  2. «Болашаққа –білім көзімен» дегенді қалай түсінесің?

  3. Мәдениеттілік деген не?

  4. Сыпайылық деген не?

  5. Шыншылдық деген не?





Қорытындылау; Бағалау; Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, «Адамды –білім сақтайды»тақырыбында шығарма




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Білім және Ғылымның қоғамдағы рөлі

Автор: Әбіш Қаныш Тәңірбергенұлы

Дата: 09.03.2017

Номер свидетельства: 398751
