kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы:

Мақсаты:

«Сүйікті тағамым-борщ»  «Suikti tagamym - borsh»

Білімділік: оқушыларға мәтін арқылы тағам, оның түрлері, құрамы жайында білім беру. Жаттығу орындау арқылы тәуелдік жалғауларын қайталау, пысықтау;

Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, тапсырмалар орындау арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамыту;

Тәрбиелік: ас, тағамды бағалай білуге, қастерлеуге тәрбиелеу. Оқушылардың бойында ата-анасын құрметтеу, еңбексүйгіштік қасиеттерін ояту.

Тақырыбы:

Мақсаты:

«Сүйікті тағамым-борщ»  «Suikti tagamym - borsh»

Білімділік: оқушыларға мәтін арқылы тағам, оның түрлері, құрамы жайында білім беру. Жаттығу орындау арқылы тәуелдік жалғауларын қайталау, пысықтау;

Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, тапсырмалар орындау арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамыту;

Тәрбиелік: ас, тағамды бағалай білуге, қастерлеуге тәрбиелеу. Оқушылардың бойында ата-анасын құрметтеу, еңбексүйгіштік қасиеттерін ояту.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары»

Сабақ жоспары

Күні: 26.11. 2018

Сынып: 4 «Б»

Мұғалім:

Омарханова Салтанат Токтаровн а

Қатысқандар: 6

Қатыспағандар: 0

Тақырыбы:


Мақсаты:

«Сүйікті тағамым-борщ» «Suikti tagamym - borsh»


Білімділік: оқушыларға мәтін арқылы тағам, оның түрлері, құрамы жайында білім беру. Жаттығу орындау арқылы тәуелдік жалғауларын қайталау, пысықтау;

Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, тапсырмалар орындау арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамыту;

Тәрбиелік: ас, тағамды бағалай білуге, қастерлеуге тәрбиелеу. Оқушылардың бойында ата-анасын құрметтеу, еңбексүйгіштік қасиеттерін ояту.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер:

«СТОЛ стратегиясы», «Шаттық шеңбер», «Үш оқу ұстанымы» әдісі


Қолданатын материал:

А3 қағаз, презентация.


Сабақтың барысы

Тапсырмалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.











Үй тапсырмасын сұрау:




Жаңа сабақ





























































Сергіту:































Бекіту:












Бағалау:









Үй тапсырмасы

Рефлексия:

Көңіл күйін анықтау.

«Шаттық шеңбер»

Мен дасымды сүйемін.

Мен әлемді сүйемін.

Жақсы оқушы боламын.

Кілең бестік аламын.

Қазақ тілін үйреніп,

Еркін сөйлер боламын.


«Ыстық орындық» әдісі

Тағамның қандай түрлері бар?

Ет тағамдарына не жатады?

Палаудың қандай түрлері бар?


СТО ст. «Сабақтың құпиясын ашу» сөзжұмбақ

з

і

б

ә

с


м

а

р

қ

а

р

ы

п

а

ж

о



к

а

п

о

т

р



ы

щ

а



Сөздік жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын түсіндіру.

орамжапырақ – капуста

қызылша – свекла

дайындағым келеді – хочу приготовить

пісіремін – готовлю

«Сен білесің бе?» айдары

Борщ-Ежелгі Рим тағамы. Римнен бұл тағам басқа елдерге тарап кеткен.

Борщтың ең үздік дәмді түрін Украйн халқы дайындаған екен. Сондықтан борщ украйн халқының басты тағамы болып есептеледі екен. Борщты дайындау үшін бізге не керек?

Орамжапырақ көп жылдық өсімдік. Ол Солтүстік Америкада көп кездеседі. Оның 35-ке жуық түрі бар екен. Орамжапырақ адам ағзасына пайдалы.

Орыстар, белорустар, молдавандардың ұлттық дастарқанында борщ ерекше орын алады. Борщтың басты бөлігі орамжапырақ пен қызылша.

«Кластер құру» Балалар аналарың үйде борщ тағамын дайындаған кезде қандай азық-түліктерді пайдаланады? Кім біледі?

Азық түліктер






«Үш оқу ұстанымы»

Борщ – көкөністен дайындалатын тағам. Борщ дайындау үшін ет, орамжапырақ, қызылша, сәбіз, пияз, картоп керек. Борщты сиыр етінен, қой етінен дайындауға болады. Борщ-пайдалы тағам.

Мәтінге байланысты сұрақтар:

1. Борщ қандай тағам? (пайдалы тағам, көкөністі тағам)

2. Борщты неден дайындайды? (ет, орамжапырақ, қызылша, сәбіз, пияз, картоптан дайындайды)

3. Борщты қандай еттен жасайды? (сиыр етінен, қой етінен)

Тапсырмалармен жұмыс.

- Қазақ тілінде неше жалғау бар?

- 4 жалғау бар.

- Олар қандай ?

- Септік жалғауы, көптік жалғауы, жіктік жалғауы, тәуелдік жалғауы дұрыс айтасыңдар.

2-тапсырма. Мына сөз тіркесті үш жақта тәуелдендер:

борщ алғым келеді, борщ ішкім келеді, борщ дайындағым келеді.


Менің борщ алғым келеді.

Сенің борщ алғың келеді.

Сіздің борщ алғыңыз келеді.

Оның борщ алғысы келеді.

Менің борщ ішкім келеді.

Сенің борщ ішкің келеді.

Сіздің борщ ішкіңіз келеді.

Оның борщ ішкісі келеді.

Ұшты - ұшты сұңқар ұшты (қол көтереді)

Ұшты - ұшты қарға ұшты (қол көтереді)

Ұшты - ұшты пияз ұшты (қол көтермейді)

Ұшты - ұшты орымжапырақ ұшты (қол көтермейді)

Ұшты - ұшты ұшақ ұшты (қол көтереді)

Ұшты - ұшты торғай ұшты (қол көтереді)

Ұшты - ұшты сәбіз ұшты (қол көтермейді)


Менің борщ дайындағым келеді.

Сенің борщ дайындағың келеді.

Сіздің борщ дайындағыңыз келеді.

Оның борщ дайындағысы келеді.

4-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен.

1. Қызылша.

2. Қызылша алдым.

3. Мен қызылша алдым.

4. Мен дүкеннен қызылша алдым.

1. Қызанақ.

2. Қызынақ алдым.

3. Мен қызанақ алдым.

4. Мен базардан қызанақ сатып алдым.

5-тапсырма.
Суреттер бойынша сөйлем құрастыру.


«Семантикалық карта»

Сипаттама

Қоңыр түсті,

крахмалға бай

Жасыл,

жапырақтары үлкен.

Қызыл түсті,бақшада өседі

Жеміс түрі

ащы

Қызғылт сары

Қызылша



+




Картоп

+






Сәбіз






+

Орамжапырақ


+





Қызанақ



+




Алма




+



Пияз





+


Глоссарий

қазақша

латынша

Қызылша

Qyzylsha

орамжапырақ

oramjapyraq

қызанақ

qyzanaq

ет

et

дайындағым келеді

Daiyndagym keledi

пісіремін

pisiremin


Сөздік. 49 бет. 5 мақал-мәтел жазу.


«Күн мен бұлт»

Бүгінгі сабақ ұнаса күн, ұнамаса бұлт.


Оқушылар ортаға шеңбер құрып өлең айтады.











Өткен сабақ бойынша білімдерін сұраққа жауап береді.



Оқушылар сөзжұмбақты шешеді. Сабақтың тақырыбын анықтайды.





Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Сөздік дәптеріне жазып алады.








Оқушылар мәтінді тыңдайды. Дерек көз.
























Оқушылар мәтін оқиды, сұраққа жауап береді.










Оқушылар ұшатын, ұшпайтын заттарға қолдарын көтереді,көтермейді.




























Оқушылар тапсырмалар орындайды.





Сабаққа өзіндік талдау.


Тақырыбы: «Сүйікті тағамым-борщ» «Suikti tagamym - borsh»


Мақсаты:

Білімділік: оқушыларға мәтін арқылы тағам, оның түрлері, құрамы жайында білім беру. Жаттығу орындау арқылы тәуелдік жалғауларын қайталау, пысықтау;

Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, тапсырмалар орындау арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, ой-өрістерін кеңейту, өз бетімен әрекеттену дағдысын дамыту;

Тәрбиелік: ас, тағамды бағалай білуге, қастерлеуге тәрбиелеу. Оқушылардың бойында ата-анасын құрметтеу, еңбексүйгіштік қасиеттерін ояту.

Сабақ барысында оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін «Сабақтың құпиясын ашу» әдісін пайдаландым. Сабақ мақсатты айтылып кетті. Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» арқылы тексерілді. Барлық оқушылар өткен сабақты меңгерді.

Жаңа сабақ бойынша бағдарламаға сай келеді. Сабақтың міндетінің білімділік, дамушылық, тәрбиелік материалдарына сәйкес болды. Сабақ көрнекілікпен қамтамасыз етілді және презентация да қолдандым. Кітапта көп тапсырмалар берілмеген, бірақ мен өзім әдістемелік нұсқаудан, қосымша әдебиеттерден аламын. Оқушылардың танымдық, өзіндік жұмыстарды жасай біледі. Жаңа материалды тез ұғып алады. Грамматикалық, лексикалық, фонетикалық материалдармен жұмыс жасай біледі. Өзім оқушылармен көп қарым – қатынаста боламын. Үй тапсырмасы метериал көлеміне, бала күшіне сай болады.

Сабақ нәтижесіне келетін болсақ, өзімнің нақтыланған сабақ жоспарым орындалды. Сабақ сапасы, оқушылардың білім және дағдылары қалыптасты. Өз ойым бойынша мен сабақтың мақсатына жеттім.
















«Мендіқара ауданы әкімдігі білім бөлімінің

Теңіз негізгі мектебі» ММ











Ашық сабақ

(4 «Б» сынып)




Тақырыбы: «Сүйікті тағамым-борщ»

«Suikti tagamym - borsh»



















Мұғалім: Омарханова Салтанат Токтаровна




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары

Автор: Омарханова Салтанат Токтаровна

Дата: 09.01.2019

Номер свидетельства: 494453
