kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы: «Адам мен отбасы»

Нажмите, чтобы узнать подробности

өзін-өзі тану баланы өзінің қадірін өзі білуге, өзін сыйлауға, өзгелердің талқы-талдауына тәуелді болмауға, өзін-өзі жетілдіруге, рухани өмірде және қоршаған өмір жағдайларында өзінің бағыт-бағдарының болуына, өз бетінше шешім қабылдай алуына және өз сөзі мен әрекеттері үшін жауапкершілікті сезіне білуге тәрбиелейді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы: «Адам мен отбасы»»

Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары

Мектеп :№36қазақ орта мектебі

Мерзімі : Мұғалім: Дошниязова А.А

Сынып: : 9 «Ә» Оқушылар саны :

Тақырып: «Адам мен отбасы» №25 сабақ.

Құндылық : Сүйіспеншілік. Қасиеттер: мейірімділік,татулық,риясыздық

Сабақтың мақсаты: оқушыларға адам мен отбасы арасындағы қарым-қатынасты ұғындыра отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.

Міндеттері:

1.Білімділік:оқушыларға отбасы жарастығыныңмаңыздылығын аша отырып,татулық қасиеті туралы түсінік беру.

2.Дамытушылық: оқушылардың бойында отбасы мүшелері мен адамдарға деген мейірімділік қасиетін дамыту.

3.Тәрбиелік : оқушыларды отбасындағы татулыққа, мейірімділікке , риясыздыққа тәрбиелеу.



Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру

2.Тәртіп ережесін еске салу (5Т)

Тәртіп.Талап.Тазалық.Тыныштық.Татулық.

3.Тыныштық сәті . «Нұрға бөлену» ( Баяу музыка ойналады)

Үй тапсырмасын тексеру.

Оқулықтағы Ж.Солтиеваның «Мен оны пір тұтамын» атты шығармасын оқып келу.96-бет.

Талдау сұрақтары:

1.Мұраттың отбасы қандай қиындыққа тап болды?

2.Олардың үмітін оятқан қандай хабар болды?

3.Мұраттың отбасына түскен қиындықты жеңуіне не себеп болды?

4.Жақсы отбасы,адал жар болуы үшін адамға қандай қасиеттер қажет?

5. Сенің өміріңде отбасыңның алатын орны қандай?

Дәйексөз.

«Ұяда не көрсең,ұшқанда соны ілерсің»

Халық мақалы

Дәйексөзді оқушыларға (ұлдарға бөлек, қыздарға бөлек, хормен) оқытып, сұрақ арқылы талдау,дәптерлеріне жаздыру.

Сұрақ:Дәйексөзден қандай ой түйдіңіздер ?

Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытындылаймын.

Әңгімелеу.

Патшаның қызы неге бақытсыз?

Ғибратты әңгіме

Ертеде патшаның екі қызы болыпты.Патша екі қызын да жақсы көріп,қолынан келгенше оларды ештеңеден қақпай,қалағандарын жасап,айтқандарын екі етпеуге тырысады екен.Дегенмен де,екі қыз өсе келе мінездері өзгере бастапты.Бір күні білімді бір адам патшаға қонаққа келіпті.Патшаның қайғылы түрін көріп,себебін сұрапты.Патша : «Е-е-е... сұрама,күлмейтін бір қызым бар,дертін ешкім білмейді»-дейді. «Патшам,рұқсат етсең,сарайыңызға қонақ болайын.Мүмкін қызыңыздың қайғысының себебін табармын»,- дейді жолаушы.Патшақуана рұқсат етіпті.

Сол күннен бастап саяхатшы екі қызды патша рұқсатымен жасырын аңди бастапты.Қараса екеуі түнде жатар алдында жастықтарының астынан бір дәптер шығарып,бір нәрселер жазып,таңертең жазғандарын оқып,орындарынан тұрады екен.Саяхатшы бір күні қыздар ұйықтағаннан кейін дәптерлерін алып оқыса,кіші қызы өзіне жасалған жақсылықтарды,ал үлкен қыз тек болмашы әділетсіздіктерді жазыпты.

Ертеңіне саяхатшы кіші қыздан рұқсат алып,оның дәптерін үлкен қыздың жастығының астына қояды.Таң атысымен патшаның үлкен қызы жастық астынан дәптерді алып оқыпты.Сарайдағылар екеуіне де бірдей қарағандықтан ол дәптерде жазылғандарды жатырқамапты.Өзіне жасалған жақсылықтар есіне түсісімен жүзі жадырап,қуанғаннан ән сала бастапты.

Патша үлкен қызының қауанғанын көріп,өз құлағы мен көзіне өзі сенбепті.Бірден саяхатшыны шақырып,бұны қалай жүзеге асырғанын сұрапты.Саяхатшы : «Патшам,өмір айна сияқты.Оның жақсы жақтарын ойласақ,бізге әдемі көрінер.Сіздің үлкен қызыңыз өмірінің жаман жақтарын ойлағаны үшін бақытсыз болған»,- деп жауап береді.

Патша үлкен қызын шақырып,оған енді дәптеріне тек жақсылықтарды ғана жазуға кеңес беріпті.

Сол күннен бастап,патшаның екі қызы да бақытты өмір сүріпті.

Талдау сұрақтары:

1.Патша қыздарына деген сүйіспеншілігін қалай білдірді?

2.Патша қыздарының бойында қандай өзгеріс болды?

3.Патшаның қайғысын кім және қандай жолмен шешті?

4.Саяхатшы патшаға не деп жауап берді?

5.Патша қызына қандай кеңес берді?

6. Сендер қандай кеңес берер едіңдер? қуана рұқсат етіпті.

Сол күннен бастап саяхатшы екі қызды патша рұқсатымен жасырын аңди бастапты.Қараса екеуі түнде жатар алдында жастықтарының астынан бір дәптер шығарып,бір нәрселер жазып,таңертең жазғандарын оқып,орындарынан тұрады екен.Саяхатшы бір күні қыздар ұйықтағаннан кейін дәптерлерін алып оқыса,кіші қызы өзіне жасалған жақсылықтарды,ал үлкен қыз тек болмашы әділетсіздіктерді жазыпты.

Ертеңіне саяхатшы кіші қыздан рұқсат алып,оның дәптерін үлкен қыздың жастығының астына қояды.Таң атысымен патшаның үлкен қызы жастық астынан дәптерді алып оқыпты.Сарайдағылар екеуіне де бірдей қарағандықтан ол дәптерде жазылғандарды жатырқамапты.Өзіне жасалған жақсылықтар есіне түсісімен жүзі жадырап,қуанғаннан ән сала бастапты.

Патша үлкен қызының қауанғанын көріп,өз құлағы мен көзіне өзі сенбепті.Бірден саяхатшыны шақырып,бұны қалай жүзеге асырғанын сұрапты.Саяхатшы : «Патшам,өмір айна сияқты.Оның жақсы жақтарын ойласақ,бізге әдемі көрінер.Сіздің үлкен қызыңыз өмірінің жаман жақтарын ойлағаны үшін бақытсыз болған»,- деп жауап береді.

Патша үлкен қызын шақырып,оған енді дәптеріне тек жақсылықтарды ғана жазуға кеңес беріпті.

Сол күннен бастап,патшаның екі қызы да бақытты өмір сүріпті.

Талдау сұрақтары:

1.Патша қыздарына деген сүйіспеншілігін қалай білдірді?

2.Патша қыздарының бойында қандай өзгеріс болды?

3.Патшаның қайғысын кім және қандай жолмен шешті?

4.Саяхатшы патшаға не деп жауап берді?

5.Патша қызына қандай кеңес берді?

6. Сендер қандай кеңес берер едіңдер? Топпен ән айту. «Ана туралы жыр»



Сөзі: Ғ.Қайырбековтікі;

Әні: Ш.Қалдаяқовтікі

Топпен ән айту. «Ана туралы жыр»



Сөзі: Ғ.Қайырбековтікі;

Әні: Ш.Қалдаяқовтікі

Соңғы тыныштық сәті.

Баяу музыка ойналады.

Бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық.

Сабақ аяқталды. Рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары. Тақырыбы: «Адам мен отбасы»

Автор: Дошниязова Акмарал Алдангаровна

Дата: 26.01.2017

Номер свидетельства: 384228
