Пәні: Әдебиеттік оқу Мерзімі:2.03.17
Сыныбы: 2 «б» Пән мұғалімі:Тұрғанбайқызы Тілекші
Сабақтың тақырыбы: Наурыздағы тілек
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың наурыз меркесі туралы түсініктерін кеңейту.Мәтінді оқи отырып зерттеушілік әңгімеге тарту, зейінін, есте сақтауын, оқушылардың белсенділігін арттыра отырып, өзін-өзі бағалауға,топтық жұмыс жасауға,сандық технолгияны қолдану арқылы өз бетінше жұмыс жасауға үйрету.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар мәнмәтінді өздігінен түсінуге, талдауға үйренеді. Өз ойы мен алған әсерлерін жеткізеді, зерттеу, салыстыру әдістері арқылы сыни тұрғыдан ойлауы жүзеге асады,топтық жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға үйренеді, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігі артады.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: диалог, топтастыру, жеке, жұптық, топтық жұмыс.Ойлан, Бірік, Бөліс.постер қорғау, АКТ: компьютер, Power Point презентациясы, бағалау, рефлексия
Қолданылатын құрал-жабдықтар:
- Оқушының құрал-жабдықтары
- Фишкалар, топтың аты, тілек ағашы
- Бейдж
- Постер, қалам, стикер, желім,шар
- Интерактивті тақта, видео камера
- Пайдаланатын әдебиеттер; әдебиеттік оқулық, оқыту әдістемесі, мұғалімге арналған нұсқаулық, бастауыш сыныпта оқыту әдістемесі №2 2013ж. «Қазақтың ұлттық әдет-ғұрыптары», « Қазақтың салт-дәстүрлері» энцклопедия. 2010
Сабақ барысы
Кезең
Іс-әрекет
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе
3 минут
1. Психологиялық ахуал
Кең болсын қазағымның керегесі, Кетпесін Алла берген берекесі,
Алаштың баласына нәсіп болған, Құтты болсын НАУРЫЗ мерекесі!
Наурыз ата:Ұлыс оң болсын!
Ақ мол болсын!
Қыдыр баба қолдасын!
Сабағымыз сәтті өтсін!
Топқа бөлу
Түрлі гүлдер арқылы бөлу (сары, көк,қызыл)
Балалар қимылмен көрсетеді.
Гүлдердің түсі бойынша 3 топқа бөлінеді.
Жауқазын.Бәйшешек.Қызғалдақ
Тұсау кесер
10 минут
Ендеше, топ бойынша жұмысымызды бастайық. Балалар, біз өткен сабақта Наурыз туралы біраз мағлұмат алған болатынбыз. Тексеру үшін сөзжұмбақты шешейік.
2. Өткенді қайталау
Сөзжұмбақ «Наурыз көже»
3. Үй тапсырмасын тексеру .
«Наурыз көже» мәтінін сұрау.
-Наурыз туралы не білеміз?
Наурыз көжені әкеліп көрсетіп,жасалу жолын айту.
• Балалар, тілек сөзінің мағынасы қандай?
• Тілек қай кезде айтылады?
• Қандай тілек сөздерді білесіңдер?
• -Ал, балалар,мына бейнебаяннан не ұқтыңыздар?Наурыз мейрамын тойлауда ұлттық ойындар ойнаудан басқа,наурыз көже пісіруден басқа қандай әрекеттер жүзеге асады екен?Бейнесуреттегі атамыздың айтқаны не деп ойлайсыңдар?
Дұрыс, балалар, Наурыз күні адамдар бір- біріне өткен өкпе реніштерін ұмытып, ренжіскен адамдары болса кешірім сұрасқан және әр адам отбасы мүшелерін, туған туыстарын, достарын Ұлыстың ұлы күнімен құттықтап, жақсы тілек тілейді. Бұл тілек Наурыз тілек деп аталады. Ендеше, бүгін біз Наурыздағы тілек өлеңімен танысамыз.
2-3 оқушы мәтіннен түсінгенін,Наурыз туралы білетіндерін айтады.1 оқушы көжені қонақтарға құйып беріп,жасалу жолын түсіндіреді.
Әр топ сұраққа жауап береді.
Видеоролик көреді
Негізгі бөлім
30 минут
Қорытынды
- 4.Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқу. - –Іштей оқыту.
- -Дауыстап,мәнерлеп оқыту
- 5.Дәптермен жұмыс
- Бие-құлынның енесі
- Алатау,Қаратау -таулар
6.Топпен жұмыс
1-топ:
Орны ауысқан сөздерден сөйлем құрайды.
Достар, Ұлыстың құттықтайды, күнімен, ұлы.
Достар Ұлыстың ұлы күнімен құттықтайды.
Тілек, жақсы, туған-туыстар, айтады.
Туған-туыстар жақсы тілек айтады.
Халқымыз, көшеге, көгерсін, деп, егеді, тал.
Көгерсін деп халқымыз,
Көшеге тал егеді.
2- топ:
Суреттерден ұлттық ойындарды тауып жабыстыру,түсіндіру
3-топ:
Ұлттық тағамдарды жазып,түсіндіру.
7.Сергіту сәті
«Қара жорға» биі
8.Көрініс
-Келіңдер балалар дастарқан басына жиналайық.
-Ақтың молаятын, Жарықтың ұзаратын, Нұрдың молығатын, Тіршіліктің жаңаратын, Өмірдің жаңғыратын, Пейілдің түзелетін, Көңілдің кеңитін кезеңі - Наурыз мейрамы да келіп жетті.
-Олай болса осы Наурыз туралы білетінімізді қорыта кетейік.
Наурызда айтар тілек,өлеңдерің бар шығар
Наурыз ата:
Уа, құдайым, оңдасын
Жаманшылық болмасын.
Ұлыс оң болсын!
Ақ мол болсын!
Қыдыр баба қолдасын,
Аман сақтап мал басын.
Еккен егін солмасын.
9.Үйге тапсырма:
«Наурыздағы тілек» өлеңін жаттау.
Бата,мақал-мәтел жазу.
- 10. Рефлексия
- Тілек жазу:
- 1-топ. Ата-әжелеріңе
2-топ. Әке-аналарыңа
3-топ.Ұстаздарыңа
- –Не үйрендім?
- –Не ұнады?
- –Не қиын болды?
- -Қатысқан қонақтарға стикерлер таратылып,тілек ағашына жабыстыру.
11.Бағалау.
Әр оқушыдағы құлпынайлар санына қарай бағалау.
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Дәптерге жазады
Тапсырманы топта талқылайды, шешімін табады. Сызба түрінде түсіріп топпен қорғайды.
Топтар бірін-бірі бағалайды.
Видеороликтен «қара жорға» биі көрсетіледі
Сұрақ-жауап
Наурыз мейрамы неге 22-күні тойланады?
Көктем айларын ата.
Сүт тағамдарын ата.
Ұзынсары деген не?
Наурыз туралы қандай мақал-мәтел білесің?
Төрт түлік төлдерін ата.
Наурыз көже қалай жасалады?
Қандай ұлттық тағамдарды білесің?
Қымыз дегеніміз не?
Жеті қазынаны ата.
Наурыз тілек дегеніміз не?
Оқушылар Наурыз туралы тақпақтарын,әндерін айтады.
Әр оқушы тақпақ айтады.
Ән:Наурыз-думан
Наурыз ата бата береді.
Жеке жұмыс
Арнайы ашық хатқа тілек жазу.
Қатысқан мұғалімдерге тілек хатын ұсыну.
-Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,жабыстырады.
-